logo

Ziraat Odaları Birliği’nden İdlib Açıklaması

Ziraat Odaları Birliği’nden İdlib Açıklaması

Samsun Ziraat Odaları başkanları İDLİB konusunda Vezirköprü Ziraat Odası Başkanlığının ev sahipliğinde bir araya geldi.

Vezirköprü Ziraat Odası Başkanlığı önünde gerçekleştirilen ortak basın açıklamasında Samsun ve diğer ilçelerin oda başkanları yaşanan olaylara değinerek “İdlib sahipsiz değil” mesajı verdiler.

Başkanlar yaptığı basın açıklamasında; “Şu an 81 İl’de Türkiye’nin önde gelen 30’a yakın meslek örgütü, sendika konfederasyonu ve sivil toplum kuruluşu, hep birlikte bu açıklamayı yapıyoruz.
Bizler, her kritik dönemde milletimizin ve devletimizin yanında durduk. Üstlendiğimiz sorumluluğun hakkını vererek hareket ettik. Bugün de İdlib’te gerçekleşen hain saldırıya ilişkin, ortak tepkimizi gösteriyoruz. Öncelikle vatanın huzuru, güvenliği ve mazlumları müdafaa etmek üzere üstlendikleri görevde şehit olan tüm kahraman askerlerimizin ruhları şad olsun. Rabbim şehitlerimizin mekânını cennet eylesin. Yakınlarına sabır ve metanet, yaralılarımıza acil şifalar nasip eylesin. Milletimizin başı sağ olsun.
Askerlerimiz İdlib’ de, hem ülke sınırlarımızı ve hem de mazlumları korumaktaydı. Zira Suriye ‘de yaşanan zulümlere, yüzbinlerce sivilin zalimce katledilmesine, milyonların evinden, toprağından sürülmesine, dünya sessiz kaldı. Türkiye’nin barış ve huzur odaklı çabalarıysa, ne yazık ki,pek çok ülkede karşılık görmedi.
Buradan tekrar sesleniyoruz. Karşımızda, insanlıktan nasibini almamış, tüm ahlaki, insani ve dini değerleri hiçe sayan, kendi yurttaşlarını bile topraklarından eden, canlarına kasteden, zihniyete sahip bir rejim bulunuyor. Suriye’ yi her geçen gün daha da ağır bir yıkıma sürülüyor. İşte rejim güçleri son olarak da, yapılan anlaşmalara uymayarak askerlerimizi kalleşçe pusuya düşürdü. Bu saldırı, asla kabul edilemez. Dolayısıyla, masum insanları katleden ve ülkemizin güvenliğine de açık tehdit oluşturan bu rejim unsurlarına karşı sessiz kalmamız beklenemez.
Tarihi ve kültürel bağlarımız bulunan, rejimin zulmünden kaçan Suriyeli kardeşlerimizin yaşama hakkını korumak tarihi, insanı ve vicdani sorumluluğumuzdur. Türk Devleti ve ordusu bugüne kadar Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekâtıyla terör örgütlerine ve destekçilerine gereken cevabı en güçlü şekilde vermiştir. Elbette bu acımasız saldırının sahipleri bunun bedelini ödeyecektir. ”Bahar Kalkanı ” harekâtıyla da bu bedeli ödemeye de başlamışlardır. Şunu da herkes bilsin ki, biz her türlü zorluğu aşmasını bilen bir milletiz. Mevzu bahis vatan olunca, tüm siyasi ve fikri ayrılıkları bir tarafta bırakırız. İşte şimdi de birlik ve beraberlik içinde hakaret ediyor, sabır ve dayanışma gösteriyoruz. Ülkemizin menfaatlerini her şeyin üstünde tutuyoruz. Bugün her zamankinden daha güçlü şekilde biriz, bütünüz ve birlikteyiz.
Türkiye’nin tüm kesimlerini temsil eden Mesleki ve Sivil Toplum Örgütleri olarak, bayrağımızın altında kenetlendik. Katil rejime karşı kararlı şeklide mücadele eden devletimizin ve kahraman ordumuzun yanındayız. Alınacak her kararın, atılacak her adımın arkasındayız. İfadelerine yer verildi.

Toplantıya; İlkadım Ziraat Odası ve İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Hasan Tütüncü, Vezirköprü Ziraat Odası Başkanı Arslan Kaya, Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç, Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, Asarcık Ziraat Odası Başkanı İbrahim Cengiz Koç, Kavak Ziraat Odası Başkanı Süleyman Aslankaya, Yakakent Ziraat Odası Başkanı Şenol Acar, Alaçam Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Bedir, Lâdik Ziraat Odası Başkanı İmdat Demir, Salıpazarı Ziraat Odası Başkanı Zafer Ersoy, Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, Ondokuzmayıs Ziraat Odası Başkanı Bayram Konuş, Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir katıldı.

Share
85 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?