logo

Ziraat Odası Başkanı Kaya durumu özetledi

Ziraat Odası Başkanı Kaya durumu özetledi

Vezirköprü Ziraat Odası Başkanı Arslan Kaya Arazi Toplulaştırmada vatandaşın itiraz ettiği konuları kendilerine verilen dilekçelerden özetleyerek AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan ve kamuoyuna sundu.

Arazi toplulaştırmada işe başlanan iki mahalle olan Yağınözü ve Adatepe Mahallesi’ndeki hak sahiplerince Vezirköprü Ziraat Odası’na yapılan itirazları 8 başlıkta toplan Kaya, “İlçemizde zorunlu toplulaştırma projesi kapsamında, proje başlamadan önce yetkililerce arazi sahiplerine yapılan tüm bilgilendirme ve beyanlardaki proje planlarına uyulmadığı görülmesi üzerine projeye itirazlar başlamıştır.” Dedi.
Vatandaşların zorunlu arazi toplulaştırmasına karşı çıkan maddeleri de sıralayan Kaya, şunları söyledi:
1- Anayol kenarında bulunan arazilere dokunulmayacağı söylenmesine rağmen proje kapsamında yerleri değiştirilmiştir. Tarım arazisi olarak görülmeyecek kadar değerli bu araziler değerlerinin 20 kat altındaki daha değersiz arazilerle yer değiştirilmek istenmektedir.
2- Kapama meyve bahçeleri fidanlıklar ve bağ bahçe gibi dikili alanlara dokunulmayacağı söylenmesine rağmen buna uyulmamıştır.
3- Tarım arazilerinin sınıflandırılması, arazilerin verim değerlerinin tespiti, etüd çalışmalarının ehil kişilerce yapılmadığı düşünülmektedir.
4- Zorunlu toplulaştırma projesinde arazilerimizin mevkiine toprak yapısına, sulama durumuna, mahalleye olan uzaklığına, eğimine dair değerler doğru tespit edilmemiş, en fazla arazi kaybı %3-4 olacağı taahhüt edilmesine rağmen çok yüksek arazi kayıpları olduğu anlaşılmıştır.
5- 7-10 dekar büyüklüğündeki arazilerin sabit kalacağı, ufak parçalı arazilerimizin bu arazilerin yanına getirileceği beyan edilmesine rağmen bu planlama farklı yapılmıştır.
6- Müşterek/hisseli olan arazilerin ayrılarak, hissedarlara ait ayrı tapu verileceği söylenmesine rağmen uygulamanın yapılmadığı görülmektedir.
7- Köy yerleşim alanının sınırına 150 metre çapına kadar yaklaşılmayacağı söylenmesine rağmen, proje çalışması evlerimizle sınır olacak şekilde düzenlendiği görülmektedir.
8- Söz konusu mahallelerde öncelikli olarak çözülmesi gereken önemli bir konuda hak sahibinin gerçekte çok daha fazla tarlası olmasına rağmen, hisse sahiplerinin gerek çok sayıda olması gerekse yurt dışı gibi uzakta olmaları gibi nedenlerle gerçek arazi miktarının projeye uyarlanabilir olmaması bu sebeple arazi toplulaştırmadan ziyade arazilerin bölünmesi söz konusu olacaktır. Öncelikli olarak bu çok parçalı görünen arazilerin gerçek sahiplerine tapu nezdinde iadelerinin yapılması gerekmektedir.
Arslan Kaya zorunlu arazi toplulaştırmasına başlanmadan önce vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi için yukarıda sayılan maddelerin giderilmesinin gerektiğini belirtti.

Share
26 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?