logo

“Ziraat Okulu istiyoruz”

“Ziraat Okulu istiyoruz”

Vezirköprü Belediyesi Tarım Komisyonu İlçe Tarım Müdürlüğü’ne yeni yerinde ziyarete gitti. Ziyarette bulunan Uğur Yazıcı, Furkan Kenanlı, Mehmet Kuzubaş, Bekir Teber, Ömer Şekerler ve Kurtça Demir İlçe Tarım Müdürü Selman Karakaya’ya yeni bina için “hayırlı olsun” dediler.

Tarım komisyonu üyelerinden Mehmet Kuzubaş;

-Yaptığımız tespitlere göre Vezirköprü tarım ilçesidir. Devlet bu ilçeye özellikle sulamada büyük bir yatırım yaptı ve Vezirköprü arazisinin %60 – %70 oranında tarım arazisi sulama alanı içinde, VATANDAŞ gazetesi her hafta “50 yıl önce”sini yayınlıyor, burada  ‘Vezirköprü’ye ziraat okulu açılmalı’ haberlerini okuyoruz. Bunu diyen babalarımız dedelerimiz biz istiyoruz; 50 yıl sonra yine ziraat okulu istiyoruz.

Vezirköprü tarımda bir dekarda hasılat bütün masraflar içinde 400 lira, buğday ve ayçiceğinde bunu ben 1000 liraya çıkardım. Bunu Vezirköprü’nün tamamına yaymalıyız. Bu nasıl olacak? Sulu tarım ile bu iş mümkün. İlçe tarım ile Büyükşehirin yaptığı örneklemelerde bu oluyor. Silajlık ve danelik mısır 800 kg ektirdik. İlk olarak buğday 400 kg ekiyoruz, sonra silajlık mısır ekiyoruz. 600 liraya aldığın zaman bu 1000 lira oluyor, sonrasında nohut ektik dekara 100-150 alıyoruz. Ayçiceği en iyi şartlarda dekara 300 kg veriyor ve birde mildiyo hastalığı çıktı. Artık biz alternatif üretime gitmek istiyoruz. Dedi.

Tarım komisyonu üyelerinden Uğur Yazıcı:

-2018 yılında alacağımız destekleme miktarı üç milyon lira. Vezirköprü İlçe Tarım Müdürlüğü personeli yüz binlik nüfusta 29 personel ile çalışırken, bizden küçük olan Bafra’nın 102, Çarşamba’nın 86 personeli bulunmakta. Vezirköprü’de tarımı kalkındırmak istiyorsak personel sayısını artırmamız gerekiyor. Dedi.

Vezirköprü İlçe Tarım Müdürü Selman Karakaya:

–              Bizler yıllardır dededen ve atadan gelen tarımı devamını yapıyoruz. Bize bu konuda görevler düşüyor vatandaşa bu konu ile ilgili eğitimler vermeliyiz. Vezirköprü’de İlçe Tarım Müdürlüğü ne yapabilir, neler yaparsa daha yararlı olur, vatandaşların bize bakışı nasıl, İlçe Tarım Müdürlüğü ile çiftçilerin arası nasıl sorularına yanıt bulmamız gerekir. Dedi.

Vezirköprü’nün projeye ihtiyacı var

2018 yılında bölgesel olarak destekleme yapılacağının altı çizilen görüşmede; Bahçekonak ve Karacaören’de karpuz, Tatarkale’de biber fideleri ile 10 bin ceviz fidesi dağıtılacağı belirtildi.

Share
1032 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?