logo

Zorunlu Kış Lastiği uygulaması 1 Aralık İtibariyle Başlıyor

Zorunlu Kış Lastiği uygulaması 1 Aralık İtibariyle Başlıyor

Ülkemizde kış sezonunun gelmesiyle birlikte her yıl Aralık ve Nisan ayları arasında toplu taşıma araçları ve yük taşımacılığı yapan araçlar için uygulamaya konulan “Zorunlu Kış Lastiği” uygulaması 1 Aralık itibariyle başlıyor.
Kış Lastiği kullanılması zorunlu olan araçlar için; Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin; kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastiklerinin; ayrıca seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin kış lastiği olması zorunluluğu bulunmakta.
Lastiklerin özellikleri ise, Kamyon, çekici, tanker ve otobüslerde kış lastiği diş derinliği 4 mm’den, kamyonet, minibüs ve otomobil türü araçlarda kış lastiği diş derinliği 1,6 mm’den az olmamalı.
Kış lastiklerinin özellikleri ise yanaklarında (M+S) işareti veya (M+S) işareti ile birlikte kar tanesi (snowflake) işareti veya sadece kar tanesi (snowflake) işareti bulunmak zorunda.
Lastiklerin kaplama yapılarak kullanılması halinde ise lastik omuzlarında (M+S) işareti olsa dahi, lastik diş derinliğinin ve sırt deseninin kış lastiğine uygun olması zorunlu.
Kış Lastiği uygulaması 1 Nisan itibariyle sona erecek.

Share
2 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?