logo

Zorunlu Toplulaştırma..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü’de bu hafta yoğun geçti.
Özellikle zorunlu arazi toplulaştırma işlemlerine önceki hafta Yağınözü Mahallesi’nde, geçtiğimiz hafta da Adatepe Mahallesi’ndeki vatandaşların itirazlarının damga vurduğu haftada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ziyareti de eklenince uzun zamandır olmayan bir yoğunluk oluştu.
Arazi toplulaştırma olarak bilinen projenin ilçede yeniden adlandırılarak Zorunlu Toplulaştırma denmesi, halkın bu konuya ne kadar duyarlı olduğunun göstergesidir aslında.
Zorunlu Arazi Toplulaştırma işlemine özünde karşı olmayan arazi sahiplerinin tapusuz tarlalarının birleştirilmesi sıkıntısı başta olmak üzere yaşadıkları sıkıntılar nedeniyle karşı çıktıklarını gördük.
Burada Vezirköprü Ziraat Odası Başkanı Arslan Kaya ve ekibinin güzel bir şekilde özetledikleri temel 8 sıkıntıyı görmezden gelmek mümkün değil.
Köyde parasını ödeyerek aldıkları tarlalarının tapusunu almadıkları için sıkıntı yaşayan vatandaş, tapusuz işlem yaptıkları için haksız görülse de, Vezirköprü’de bu şekilde olan binlerce tarla olduğunu bilmek vatandaşın haksızlığını biraz olsun haklı hale getiriyor. Vatandaşlar, haklı olarak tapusu olmayan parçalarının toplulaştırmaya girmeyeceği bir toplulaştırmanın hiçbir işe yaramayacağını ifade ediyorlar.
Öyle ya, tapulu tarlaları bir araya getireceksiniz, ama tapu olmadığı için vatandaş yine toplulaştırmanın amacının dışında farklı yerleri ekip biçmeye devam edecek.
‘Mutlaka yapılacak!’ demekle sıkıntıların çözülmeden halının altına süpürülmesi mümkün değil gibi görünüyor.
Adatepe Mahallesi Muhtarı Cemil Akbaş, mahallesinde bu uygulamanın mevcut haliyle yapılmasına kimsenin taraftar olamayacağını vurguladığını görüyoruz.
Başlangıçtaki iki mahalleye daha sonra eklenecek olan 22 mahallede de benzer sıkıntılar çıkacağı ortada.
Meral Akşener’in Adatepe’deki gazi evini ziyareti için Çarşamba günü Vezirköprü’ye gelen İYİ Parti Milletvekili Bedri Yaşar ve Perşembe günü ilçemizde olan Meral Akşener’e tesadüf eden bu tartışmaların siyasetin, özellikle Vezirköprü’deki siyasetin ilk sırasında olması gerekiyor.
24 köyün halkını direkt olarak ilgilendiren böylesine büyük bir olayda ilçemizdeki siyasi partilerin sessiz kalarak sadece seyirci olmaları anlaşılır gibi değil.
Samsun Milletvekillerinden ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan Yağınözü Mahallesi ziyaretinde ‘bu konuyu ele alacaklarını’ söyledi.
Ele alacaklarına da inanıyorum.
Ancak, konuyu ele alana kadar öncelikle Vezirköprü’deki arazi toplulaştırmanın geçici olarak durması gerekmiyor mu?
Durdurulmazsa, vatandaşların ikinci ürünlerinin içinden geçerek açılmaya çalışılan yollar, hem üretici hem de bu ürünlerin parasının ödeneceğini söyleyen devlet için, yani herkes için zarar olmayacak mı?
Not: Kime ait olduğu ve şekli tartışılsa da, “Düşüncelerine katılmıyorum, ama senin düşüncelerini savunma hakkını sonuna kadar destekleyeceğim” diyen vecizede olduğu gibi kamu görevi yapan gazetecilerin söylediklerini halk adına söylediklerini unutmamak gerek. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in bazı gazetecileri hedef alarak söylediği ‘mikrop’ sözü için kınıyorum.

Share
22 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Siz varsanız, biz olacağız!

  19 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Vatandaş Gazetesi bu sayısıyla birlikte yeni yaşına giriyor. 63 yıllık kesintisiz yolculuğunda her sayısında Vezirköprü olan, her hazırlığında Vezirköprü için üretmeye çalışan bir gazete olarak VATANDAŞ Gazetesi, bu kadar uzun zaman aralıksız çıkan az sayıdaki gazetelerden biri. Binlerce yıllık tarihi olan Vezirköprü'nün yakın zamanının yazılı tarihi. Kimi zaman bireylerin sıkıntılarına kimi zaman ilçenin genel sıkıntılarına yer vererek kâh olanları aktardık, kâh dilimiz döndüğünce geleceği için daha iyi olduğuna inandıklarımızı aktardık. Hale...
 • VATANDAŞ 1959-2022

  19 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Vatandaş Gazetesi'nden söz ederken hiçte mütevazı davranmaya gerek yok. Gerçeği söylemek gerekirse 63 yılda neler yaşanmadı ki? Vezirköprü'ye yapılan her hizmette Vatandaş Gazetesi'nin damgası vardır. Söylemek gerekirse Türkiye'de 63 yıl yaşamını sürdürebilen yerel gazete var mıdır? Bilmiyorum. Vatandaş'ın geçmiş yıl dönümlerinde dilim döndüğü kadar, kalemim çalıştığı kadar kuruluşu sırasında, daha ileriki zamanlarda ne zorluklarla karşılaşıldığını çok anlatmaya çalıştım. Vatandaş Gazetesi'nin yaşamını sürdürmek için verdiği yaşam ...
 • 10 Ocak!..

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Gazetecilik, mevcut olmadığında kıymeti anlaşılan mesleklerden biridir. Vezirköprü'de uzun zamandır var olduğu için olmamasının eksikliği pek bilinmez. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü her gazeteci için olduğu kadar bizim için de önemlidir. Gazetecilik mesleğinde çalışanların sosyal haklarından bugün bile aynı şekilde var olan hakların kazanıldığı tarih olduğu için kutlanır 10 Ocak. Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti'nin 10 Ocak için düzenlediği gecede diğer birçok gazeteci ile birlikte ilçe gazetelerini de atlamamış olması bizim için sevind...
 • KAFAMIZA TAKILAN SORULAR

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Ülkemizi yöneten ya da yönetmek isteyen siyasilere bazı sorular sorsak ilgilenirler mi acaba? İktidardakilere soracak pek bir şey yok. Onlar bir yol tutturmuş gidiyorlar. Vahşi kapitalizmin dostu onlar; - “Bırakın yapsınlar, bırakın geçsinler.” Yolu, ayrıca tek kişilik yönetim sisteminde “Her şeyi ben bilirim, benim yaptığım her şey doğrudur” anlayışı. Sorularım daha çok iktidar olmak için halktan yetki isteyen muhalefete. - İşsizliği yok etmek için satılan şeker fabrikalarını devletleştirip tam kapasite üretime geçirecek misin...