logo

Zorunlu Toplulaştırma..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü’de bu hafta yoğun geçti.
Özellikle zorunlu arazi toplulaştırma işlemlerine önceki hafta Yağınözü Mahallesi’nde, geçtiğimiz hafta da Adatepe Mahallesi’ndeki vatandaşların itirazlarının damga vurduğu haftada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ziyareti de eklenince uzun zamandır olmayan bir yoğunluk oluştu.
Arazi toplulaştırma olarak bilinen projenin ilçede yeniden adlandırılarak Zorunlu Toplulaştırma denmesi, halkın bu konuya ne kadar duyarlı olduğunun göstergesidir aslında.
Zorunlu Arazi Toplulaştırma işlemine özünde karşı olmayan arazi sahiplerinin tapusuz tarlalarının birleştirilmesi sıkıntısı başta olmak üzere yaşadıkları sıkıntılar nedeniyle karşı çıktıklarını gördük.
Burada Vezirköprü Ziraat Odası Başkanı Arslan Kaya ve ekibinin güzel bir şekilde özetledikleri temel 8 sıkıntıyı görmezden gelmek mümkün değil.
Köyde parasını ödeyerek aldıkları tarlalarının tapusunu almadıkları için sıkıntı yaşayan vatandaş, tapusuz işlem yaptıkları için haksız görülse de, Vezirköprü’de bu şekilde olan binlerce tarla olduğunu bilmek vatandaşın haksızlığını biraz olsun haklı hale getiriyor. Vatandaşlar, haklı olarak tapusu olmayan parçalarının toplulaştırmaya girmeyeceği bir toplulaştırmanın hiçbir işe yaramayacağını ifade ediyorlar.
Öyle ya, tapulu tarlaları bir araya getireceksiniz, ama tapu olmadığı için vatandaş yine toplulaştırmanın amacının dışında farklı yerleri ekip biçmeye devam edecek.
‘Mutlaka yapılacak!’ demekle sıkıntıların çözülmeden halının altına süpürülmesi mümkün değil gibi görünüyor.
Adatepe Mahallesi Muhtarı Cemil Akbaş, mahallesinde bu uygulamanın mevcut haliyle yapılmasına kimsenin taraftar olamayacağını vurguladığını görüyoruz.
Başlangıçtaki iki mahalleye daha sonra eklenecek olan 22 mahallede de benzer sıkıntılar çıkacağı ortada.
Meral Akşener’in Adatepe’deki gazi evini ziyareti için Çarşamba günü Vezirköprü’ye gelen İYİ Parti Milletvekili Bedri Yaşar ve Perşembe günü ilçemizde olan Meral Akşener’e tesadüf eden bu tartışmaların siyasetin, özellikle Vezirköprü’deki siyasetin ilk sırasında olması gerekiyor.
24 köyün halkını direkt olarak ilgilendiren böylesine büyük bir olayda ilçemizdeki siyasi partilerin sessiz kalarak sadece seyirci olmaları anlaşılır gibi değil.
Samsun Milletvekillerinden ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan Yağınözü Mahallesi ziyaretinde ‘bu konuyu ele alacaklarını’ söyledi.
Ele alacaklarına da inanıyorum.
Ancak, konuyu ele alana kadar öncelikle Vezirköprü’deki arazi toplulaştırmanın geçici olarak durması gerekmiyor mu?
Durdurulmazsa, vatandaşların ikinci ürünlerinin içinden geçerek açılmaya çalışılan yollar, hem üretici hem de bu ürünlerin parasının ödeneceğini söyleyen devlet için, yani herkes için zarar olmayacak mı?
Not: Kime ait olduğu ve şekli tartışılsa da, “Düşüncelerine katılmıyorum, ama senin düşüncelerini savunma hakkını sonuna kadar destekleyeceğim” diyen vecizede olduğu gibi kamu görevi yapan gazetecilerin söylediklerini halk adına söylediklerini unutmamak gerek. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in bazı gazetecileri hedef alarak söylediği ‘mikrop’ sözü için kınıyorum.

Share
4 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Eğitim ve Sağlık?

  22 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Okullar açıldı. Ancak velilerin okullardan yaptıkları şikayetlerine bu yıl bir de korona virüs nedeniyle yapılanlar eklendi. Yıllardır okul kıyafetlerinden tutun, talep edilen bağışlara kadar şikayetler gelen okullarımızın listelerine bu yıl eklenen temizlik ve hijyen malzemeleri şikayetleri artıran maddeler de oldu. Okullardan bağış ve yardım alınmayacak açıklamaları ile okul idarelerini ailelerle velilerle karşı karşıya bırakan anlayış, gördüğümüz kadarıyla okulların temel eksiklerini gidermek için gerekli bütçeyi sağlamıyor/sağlayamıyor. An...
 • MİKROP

  22 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Pislik, balçık, dışkı, mikrop ilginç sözcükler. Halkın oy vererek yönetici olarak yüksek makamlara getirdiği bazı zatlar o halkın sesi, gözü, kulağı olan hatta “kimsesizlerin kimsesi olan” gazete ya da gazetecilere “mikrop” demiş. Ne yapalım, seçenler seçilenlerin aynasıdır derler. Bir şehirde üç gün tüm mahallelerinde suların kesilmesi doğal olarak mikropların artmasına neden olur. Böyle durumlarda halkın yapacağı fazla bir şey yok.Halk yapsa yapsa mikrop üreten bakterilere DDT yapar.Çünkü mikropları yıkamak için su yok!… Vezirköprü'de eskide...
 • Zorunlu Toplulaştırma..

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de bu hafta yoğun geçti. Özellikle zorunlu arazi toplulaştırma işlemlerine önceki hafta Yağınözü Mahallesi'nde, geçtiğimiz hafta da Adatepe Mahallesi'ndeki vatandaşların itirazlarının damga vurduğu haftada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ziyareti de eklenince uzun zamandır olmayan bir yoğunluk oluştu. Arazi toplulaştırma olarak bilinen projenin ilçede yeniden adlandırılarak Zorunlu Toplulaştırma denmesi, halkın bu konuya ne kadar duyarlı olduğunun göstergesidir aslında. Zorunlu Arazi Toplulaştırma işlemine özünde karşı olma...
 • MERAL AKŞENER

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Geçen hafta Vezirköprü'de Meral Akşener fırtınası esti. Her meydanda, her cadde ve sokakta, kahvehaneler ve parklarda İYİ Parti ve lider Akşener konuşuluyordu. Meral Akşener; Özellikle toprakları gelişi güzel toplulaştırılmaya başlanan Vezirköprü'nün 24 köyünden biri olan Adatepe köyünde moral depoladı. Adatepe'de özellikle kadınlar büyük kalabalık halinde Meral Akşener'i coşkun bir tezahüratla karşıladılar. Toprakların toplulaştırılması geçici bir süre için durduruldu ve iş makineleri şimdilik geri çekildi. Ancak; Halk arasında yaygın bir kan...