logo

100.Yılda Siyasilerden Samsun Çıkarması

100.Yılda Siyasilerden Samsun Çıkarması

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100.yılı nedeniyle
siyasi parti temsilcileri Samsun’da biraraya geldiler.

Samsun’da gerçekleşen 19 Mayıs kutlamalarında saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından program Samsun Büyükşehir Belediye başkanı Mustafa Demir’in günün anlam ve önemini belirten konuşmayla devam etti.

Başkan Demir’in ardından konuşma gerçekleştiren Samsun Valisi Osman Kaymak ise; “Bugün bizler için çok mutlu, onurlu bir gün. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’da, Samsun’dan hareketle başlattığı milli mücadelenin 100. Yılını, beraberce ve coşkuyla kutlamaktan çok mutluyuz.

100 yıl önce, milli birlik ve beraberlik duygusuyla, aynı gaye için beraberce hareket eden atalarımızı anarken, böyle bir toplulukla bir arada bulunmak mutluluğumuzu artırıyor.
19 Mayıs 1919’da, Mustafa Kemal Paşa’nın milli mücadele yolundaki kararlığını artıran da böylesi bir beraberlik atmosferi idi. O gün Samsun halkında gördüğü dirayet ve cesaret karşısında, “Ben Samsun halkını gördüğüm zaman memlekete ve millete ait bütün tasavvurlarımın, kararlarımın, her halde yerine getirilebilir olduğuna bir defa daha kuvvetle inanmıştım.” demişti. 100 yıl öncesinden bize emanet kalan bu milli mücadele ruhunu, Gazi Mustafa Kemal’in “Bütün ümidim gençliktedir” sözünü hatırlayarak gençlerimize emanet etmek borcumuzdur. Bu duyguyla yetişen gençlerimiz bugün olduğu gibi 2023’te, Cumhuriyetimizin 100. Yılında da alnımızın akı ve umudumuz olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti gençlerimizin omuzları üzerinde yükselecek, onların emekleriyle gelişip zenginleşecektir.” dedi.
Vali Kaymak’ın ardından gençlik adına günün anlam ve önemini belirten konuşmayı öğrenci Gözden Aydın gerçekleştirdi. Konuşma sonrası Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ise; “Cumhuriyetimizin emin ellerde olmasından istiklal ruhumuzu dip diri tutmanızdan dolayı size minnettarız. Bu gün her zamankinden daha ziyade istiklal mücadelemizi sahiplenen bir gençliğimiz var. Ülkemizin bütün gençlerini buradan sevgiyle ve coşkuyla selamlıyoruz. Cumhuriyetimizi, demokrasimizi, hukuk devletimizi ve istiklalimizi geleceğe taşıyacak gençliğimiz her türlü fedakârlığı ve özveriyi hak ediyorlar. Bizler de bütün gayretlerimizle ve bütün imkanlarımızla gençlerimizin hizmetindeyiz. Allah birliğimizi, beraberliğimizi ve kardeşliğimizi daim kılsın.” Şeklinde konuştu.
Kasapopğlu’nun konuşmasının ardından Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Bando Komutanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Mehteran Birliği takımı konser verdi. Ardından yapılan Solo Türk uçak gösterileri izleyenleri gururlandırdı.
Milli Mücadele’nin 100. Yılında, Bandırma Vapurunun izlediği rotayı izleyerek 16 Mayıs akşamı İstanbul’dan tarihi yolculuğa çıkan Piri Reis Üniversite Gemisiyle 81 ilden 182 genç yanlarında getirdikleri toprağı, Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakent Spor Dragon Bot Kürek Takımı Sporcuları ise İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’dan aldıkları bayrağı 19 gün süren yolculukları neticesinde ilk adımın atıldığı Samsun’a gelip tören alanına intikal ederek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a takdim etti.
Programın son konuşmasını ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirdi. Erdoğan; “Biz kökü tarihin binlerce yıllık derinliklerine uzanan bir millet ve devletiz. Sadece Cumhurbaşkanlığı forsumuzda temsil edilen 16 devletimizin 2 bin 200 yılı aşkın bir geçmişi vardır. Bu süreç içinde elbette pek çok kritik dönüm noktası vardır. Her dönüm noktasının önümüzde açtığı yollar da farklıdır. Ankara’ya kadar süren uzun yolculuğu boyunca kendisi ile birlikte hareket eden her komutanın, her kamu görevlisinin de sıfatı aynıydı. Çünkü bizim geleneğimizde devletin ismi ve yöneticileri değişir ama ona ebet müddetlim vasfı veren anlayış hep baki kalır. Devlet ebet müddet milletin bizatihi kendisidir. Aslında ismi, bayrağı, coğrafyası değişmiş olsa da bizim devletimiz hep tektir. Cumhurbaşkanlığı Forsu işte bu kadim tek devlet anlayışının resmidir. ”şeklinde konuştu.

Share
177 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?