logo

15 Temmuz 3.Yılında Anıldı

15 Temmuz 3.Yılında Anıldı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü 3.Yılında düzenlenen programla anıldı.
15 Temmuz 2016 yılında meydana gelen Hain darbe girişimi nedeniyle düzenlenen anma programının bu yıl 3.sü gerçekleştirildi.

15 Temmuz Pazartesi günü tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de kamu kurum ve kuruluşlarında bir gün süreyle tatil edilmesinin ardından Vezirköprü Kaymakamlığınca ilçemiz Cumhuriyet Meydanında etkinlikler düzenlendi.

Köprülü Mehmet Paşa Camii’nde okunan Kur’an-ı Kerim Tilavetiyle başlayan etkinlik programı yine Pazartesi günü akşamı Yeni Mahalle Mezarlığı’nda düzenlenen şehitlik ziyaretinin ardından Cumhuriyet Meydanında devam etti.

Cumhuriyet Meydanında şehitlerimiz için gerçekleştirilen Saygı Duruşu ve İstiklal Marşıyla başlayan anma programı yine şehitlerimiz için Köprülü Mehmet Paşa Cami Başimam hatibi Ali Akkaya tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilavetiyle sürdü.

Okunan Kur’an-ı Kerim’in ardından kılınan akşam namazı sonrası vatandaşlar 15 Temmuz gecesi yaşanan görüntülerin olduğu videoyu izlediler. Ardından ise program Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis’in günün anlam ve önemi ile ilgili yaptığı konuşmayla devam etti.

Edis; “Yaklaşık 3 yıl önce de bu meydan da buluşmuştuk. 27 günlük demokrasi nöbetini sizlerle birlikte tutmuştuk. 15 Temmuz 2016 akşamı hain FETO girişimiyle, elebaşlarıyla birlikte ülkemizin birliğini, beraberliğini, bütünlüğünü bozmak için yaptıkları terör eylemiyle ülkemiz üzerindeki oynadıkları oyunlar nedeniyle maalesef darbe girişiminde bulunmuşlardı.
Sayın Cumhurbaşkanımızın meydanlara, havalimanlarına inin çağrısından itibaren halkın dik duruşu, tankların ve topların önünde, vatandaşların vergileriyle alınan helikopterlerinden, uçaklarından milletin meclisine bomba atarak, boğaz köprüsünün yolunu keserek, parkta oynayan çocukların üzerine bombalar atarak maalesef bu darbe girişiminde bulunmuşlardır. Amaç Amerika’nın İsrail’in bir oyunu ve parçasıydı. Ama başaramadılar, başarmaları da mümkün olmadı. Yaklaşık 251 şehidimiz, 1250 civarında yaralımız oldu. Biz her ne olursa olsun birliğimizi, bütünlüğümüzü korumak zorundayız. Biz hükümetimizin önünde yolumuza devam ediyoruz. Bizim bizden başka dostumuz yok. Hiçbir güç bizi bölemeyecek ve parçalayamayacaktır.” dedi.
Başkan Edis’in ardından konuşma yapan ve tıpkı kişiler gibi milletlerin de karakteri vardır diyerek sözlerini sürdüren İlçe Kaymakamı Kudret Kurnaz ise; “Bizim milletimizin karakteri gerçekten erdemlerle donatılmıştır. Bu erdemlerden biri de yeri geldiğinde vatan için canından vazgeçmektir. 15 Temmuz gecesi vatanımız için şehit olmuş 251 şehidimiz ve gazilerimize milletçe ağlıyoruz.
Binlerce yıllık tarihinde sayısız savaşları, felaketleri geride bırakan milletimiz 15 Temmuz 2016 akşamı devletin içine sızmış, kendisine emanet edilen devletin silahlarını kendi vatandaşlarına kullanmaktan çekinmeyen, ülkemizi parçalayarak yok etmek isteyenlere karşı vatanseverliği ve kahramanlığı ile tarihe altın harflerle yazılmış şanlı bir demokrasi zaferi kazanmıştır. Hain paralel devlet yapılanması olan FETÖ terör örgütünün milli birlik ve kardeşliğimize kast eden saldırısı Cumhurbaşkanlığımızın önderliğinde, başta milletimiz olmak üzere vatanını ve ülkesini seven Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet mensuplarımızca püskürtülmüştür. Bu darbe girişiminde milletimiz Çanakkale’de Kut-ül Amare’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da ne cevap vermişse 15 Temmuz’da da aynı cevabı vermiştir. Demokrasi ve milli iradeyi yok etmek amacıyla gerçekleştirilmeye çalışılan darbe girişimine, milletimiz siyasi görüş ve düşüncesini bir yana bırakarak Tek Devlet, Tek Vatan, Tek Bayrak, Tek Millet sloganıyla milletin birliğine sahip çıkmıştır.
Bilinmelidir ki, milletimiz ülkemizin bölünmesine karşı hain saldırılara karşı geçmişten aldığı ilhamla milli birlik ve beraberlik şuuru içinde hür ve bağımsız yaşama azim ve kararlılığını ilelebet sürdürecektir. Ülkemizi parçalayacaklarını ve devletimizi teslim alabileceklerini zannederek 15 Temmuz gecesi harekete geçen hainler milletimiz tarafından hüsrana uğratılmışlardır. Bu darbe girişimi milletimize, devletimize ve şanlı ordumuza karşı yapılmıştır.“ şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından İlçe Kaymakamı Kudret Kurnaz tarafından K.K.T.C. Gazilerine madalya takdim edilmesiyle devam eden program Şiir Dinletisi ve kılınan yatsı namazıyla sürdü.

Namaz sonrası protokol üyeleri ve vatandaşlar Cumhuriyet Meydanı, Bankalar Caddesi, Havza Caddesi, Orman İşletme Müdürlüğü, Çamlık Caddesi ve en son Cumhuriyet Meydanına geri dönmek üzere çeşitli sloganlar atarak ellerinde bayraklarla yürüyüşe geçtiler.
Yürüyüşün ardından vatandaşlara yapılan çeşitli ikramlarla devam eden program gece ilçemizdeki tüm Camilerden okunan Sala ile son buldu.

Share
132 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?