logo

19 Eylül Gaziler Günü’nün 98 Yılı Kutlandı

19 Eylül Gaziler Günü’nün 98 Yılı Kutlandı

19 Eylül Gaziler Günü’nün 98.Yılı münasebetiyle Cumhuriyet Meydanında program düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanında düzenlenen Gaziler Günü programı Kaymakam Kudret Kurnaz ve Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından program Türkiye Muharip Gaziler Derneği Vezirköprü Temsilcisi Mehmet Zengin’in günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam etti.

Zengin; “Üzerinde yaşadığımız cennet vatan toprakları kadar vatan olmayı hak etmiş bir toprak parçası dünya yoktur. Çünkü her karışı şehit ve gazi kanıyla hamur olmuştur.

Dalgalanan şanlı bayrağımız rengini ve şeklini bu mübarek kanlardan almıştır. Her zaman gurur duyduğumuz şanlı geçmişimiz dünya tarihine altın harflerle yazılmıştır. Bu onur, inançlı, kararlı ve çok iyi disipline edilmiş silahlı kuvvetlerimizin bağrından çıkmış aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimiz sayesindedir.

Dolayısıyla her makamdan hakkı, her sermayede alın teri ve her çorbada tuzu bulunan kahraman gazilerimize yüce Türk milletinin yüksek ahlaki özelliklerini oluşturan vefa duygusu ile sadakat gösterilmelidir. Her zaman her yerde vatan ve bayrak uğruna canlarını esirgemeden feda edebilecek kahraman gazilerimize toplum olarak sahip çıkarak onları şükran ve minnetle yad etmeliyiz.

Birlik ve beraberliğimizin yaşayan sembolleri olan sizlerin bu mutlu gününü kutlamanın derin heyecanı içerisindeyiz. Geçmişle olan bağlantımızın zayıfladığı ve tarih bilincimizin zamanla kaybolmakta olduğu şu dönemde, siz kahraman gazilerimizin varlığı daha da önem kazanıyor.

Göğsünüzde taşıdığınız övünç madalyaları sorumluluğumuzu daha da artırarak sizleri vatan bekçileri yapmıştır. En zor durumda bile vatan sağ olsun diyen birer kalesiniz.” Şeklinde konuştu.

Günün anlam ve önemini belirten ikinci konuşmayı ise Jandarma Astsubay Çavuş Alper Çatalkaya gerçekleştirdi. Çatalkaya; “Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin yanı sıra Kore Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin varoluş mücadelesinde ve İç Güvenlik Harekâtı sonucunda kazanılan gazilerimizi onurlandırdığımız gündür.

Dün olduğu gibi bu günde, aynı inançla bu aziz vatanın birliği ve bölünmezliğine ve ulusal değerlerine saldıranlara karşı her zaman kanımızı akıtmaya canımızı feda etmeye hazırız. Bzim için vatan savunmasında şehit ve gazi olmak kadar güzel bir kavram olamaz. Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir.

Bu günde bizlerle beraber olarak mutluluğumuzu paylaşan sizlere tüm gaziler adına teşekkür ediyorum.” Dedi.

Konuşmaların ardından okunan şiirlerle Cumhuriyet Meydanında sona eren program sonrası Butik Otelde Gaziler onuruna verilen yemekle program sona erdi. Programına Vezirköprü Kaymakamı Kudret Kurnaz, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Vezirköprü Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Kadir Göktaş, Vezirköprü Jandarma Komutanı Binbaşı Ümit Çetinkaya, Vezirköprü İlçe Emniyet Müdür Vekili Mehmet Karademir, kurum ve kuruluşların müdürleri, gaziler, şehit yakınları, siyasi parti temsilcileri, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Share
217 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?

BENZER HABERLER

Kültür Sanat
SOLMUŞ DUYDUN MU

SOLMUŞ DUYDUN MU

Kültür Sanat
DONARIM BU YIL

DONARIM BU YIL

Kültür Sanat
Göç etmesinler

Göç etmesinler

Kültür Sanat
YAĞIN KALDIMI

YAĞIN KALDIMI

Kültür Sanat
Güzel

Güzel