logo

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 103.Yıldönümü Coşkuyla Kutlandı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 103.Yıldönümü  Coşkuyla Kutlandı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 103.yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de düzenlenen çeşitli etkinliklerle coşkulu bir şekilde kutlandı.

19 Mayıs Perşembe günü Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan tören İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü spor salonunda düzenlenen programla devam etti.
Burada yine Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla devam eden tören programı Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Mehmet Uyar’ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam etti.
19 Mayıs demek bu milletin makus talihini yenmek için yaktığı ateş demek, diyerek sözlerine başlayan Uyar; “19 Mayıs demek gençlik demek, 19 Mayıs demek Mustafa Kemal demek ifadelerini kullandı.
Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Mehmet Uyar; “Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla ve asla yorulmazlar diyor Atatürk. Bizden önceki nesiller inançla çalışarak bizlere büyük bir miras bırakmışlardır. Milletimizin umut kaynağı sizlersiniz. Bunun anlam ve öneminin idraki içinde olduğunuzdan şüphe duymuyoruz.

Milli, manevi yönden kendini geliştirmiş, ülkesine, dinine ve bayrağına bağlı, geleceğin devlet yöneticileri, eğitimcileri, bilim adamları, sanatçıları ve diğer meslek temsilcileri olarak ülkemizi, bilimde, fende, ekonomide, uluslararası ilişkilerde, kültür ve sanatta, eğitimde, sporda elde edeceğiniz başarılarla taçlandıracağınıza yürekten inanıyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti siz gençlere emanettir. Bu vesile ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, bu vatan için canlarını vermiş aziz şehitlerimizi, rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum. Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun.” Dedi.
Ardından gençlik adına konuşma yapan Hatice-Kemal Kayalıoğlu Fen Lisesi öğrencisi Gazi Mustafa Kemal Atak; “Dumanları Samsun ufuklarında yükselirken yeni bir tan atmıştı milletin semasına vakit meydan okuyuş vaktiydi, zulme, tembelliğe, cehalete. Ulusun kalbindeki inanç, Mehmetçiğin damarlarındaki kan coşmuştu bir kere. Boğdu düşmanı olduğu yere.

Birbiri ardına kazanılan zaferler tam bağımsız Türk devletini, Türk Cumhuriyeti’ni kurdu. Atam, bize bıraktığın emanet, varlığımızın esası, göstermiş olduğun yok geleceğimizin değişmez rehberi olacaktır. Değişen ve gelişen dünya üzerinde Türk genci hedeflerinin bilincindedir.
Düşmanlar topla, tüfekle bölemedikleri vatanımızı bugün terörle ve çeşitli oyunlarla yıpratma gayretindedirler. Fakat çabaları sonuç vermeyecek, düşmanın akıbeti geçmiştekinden farklı olmayacaktı. Türk gençleri Cumhuriyeti geleceğe taşıyacak. Geleceğin dünyasında Türkiye ismi en parlak bir yıldız olarak insanlık semasında parlayacaktır.” İfadelerine yer verdi.

Atak; “Aziz Atatürk, her zamankinden daha güçlüyüz, her zamankinden daha inançlıyız. Yüreğimize aşıladığın büyük ülkü bugün damarlarımızdadır, zihnimizdedir, çizgimizdedir.” Dedi.

Konuşma sonrası öğrenciler tarafından okunan şiirler ve çeşitli dallarda dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından ödüllerin takdim edilmesiyle devam eden program, Vezirköprü İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü sporcuları tarafından hazırlanan jimnastik, tekvando, boks, okçuluk ve güreş gösterileri ile son buldu.

Törene, Kaymakam Halid Yıldız, Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Cumhuriyet Başsavcısı Hamza Ocak, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Ümit Çetinkaya, İlçe Emniyet Müdürü Komiser Rıdvan Koç, İlçe Milli Eğitim Müdürü Resül Özata, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Mehmet Uyar, siyasi parti ilçe başkanları, kurum ve kuruluşların temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

Akşamüzeri ise protokol üyeleri ve vatandaşlar tarafından Cumhuriyet Meydanı önünde başlayan yürüyüş sırasıyla, Bankalar Caddesi, Gazi Caddesi, Orman İşletme Müdürlüğü önü, çamlık yolu üzeri, belediye önünde devam ettikten sonra yine Cumhuriyet Meydanı’nda toplanılarak yapılan ikramlarla son buldu.

Share
224 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?