logo

2021 yılı için Destek Verilecek Ürünler Belli Oldu

2021 yılı için Destek Verilecek Ürünler Belli Oldu

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce ilçemizi de kapsayan 2021 yılındaki desteklenecek ürünler belli oldu.

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam tarafından yapılan yazılı açıklamayla 2021 yılındaki desteklenecek olan ürünlerde açıklandı.
Sağlam; “Bakanlığımız tarafından 2017 yılında başlatılan Havza Bazlı Destekleme Modeli kapsamında, Ülkemizde arz açığı bulunan, stratejik öneme haiz, bölgesel önem arz eden, insan beslenmesi – sağlığı ve hayvansal üretim açısından önemli 21 üründe (buğday, arpa, çavdar, çeltik, dane mısır, tritikale, yulaf, mercimek, nohut, kuru fasulye, pamuk, soya, yağlık ayçiçeği, kanola, aspir, çay, fındık, zeytin-zeytinyağı, patates, soğan (kuru) ve yem bitkileri) mazot-gübre, sertifikalı tohumluk kullanımı, fark ödemesi, yem bitkileri, fındık alan bazlı gelir destekleme uygulamaları yürütülmektedir.
Samsun ili 2021 üretim yılı havza üretim desenleri göz önünde bulundurularak çiftçilerimizin olası mağduriyetlerine sebebiyet verilmemesi için 30.06.2021 tarihinde sona erecek ÇKS başvurularında arazilerinde ekimini yapacağı ürünleri çiftçilerimizin eksiksiz bildirmeleri gerekmektedir.
Türkiye tarım havzaları üretim ve destekleme modeli kapsamında desteklenen ürünlerin ekli listede belirtilen havzalar dışında yetiştirilmesi durumunda mazot-gübre, fark ödemesi, yem bitkileri, sertifikalı tohumluk kullanım, fındık alan bazlı gelir desteği ödemesi yapılmayacaktır.
Konu ile ilgili olarak çiftçilerimizin İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinden bilgi almaları önem taşımaktadır.” dedi.

Bu kapsamda 2021 yılı için ilçemizde desteklenecek olan ürünler; Arpa, Buğday, Mısır (Dane), Nohut, Soya, Ayçiçeği (Yağlık), Yem Bitkileri, Patates olarak açıklandı.

Share
47 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?