logo

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı

1981 yılından bugüne kadar kutlanmaya devam eden 24 Kasım Öğretmenler günü bu yıl pandemi tedbirleriyle mesafeli olarak kutlandı.
İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Demircan tarafından Atatürk anıtına çelenk sunulmasının ardından Saygı duruşu gerçekleştirildikten sonra İstiklâl Marşı okundu.

Ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise Vezirköprü İmam Hatip Ortaokulu Fen Bilimleri öğretmeni Kadir Şahin yaptı.
Şahin; “Bugün, ulu önder Atatürk’ün millet mektepleri başöğretmenliğini kabul ettiği ve 1981 yılından bu yana öğretmenler günü olarak kutladığımız önemli bir gündür. Bu kutlu günde, bu onurlu mesleği yapmanın sevinciyle sizleri saygıyla selamlıyorum.

Kültür ve medeniyetin temelini eğitim öğretim oluşturur, onun yapıcısı da öğretmendir. Kültür ve medeniyette ilerlemiş milletlerin en temel ölçüsü, öğretmene ve eğitime verdiği değerle anlaşılmaktadır. Yarınların daha aydınlık olması, muasır medeniyetler seviyesine çıkma hızımız, eğitime ve öğretmene verdiğimiz değer oranında artacaktır. Bunu başarmak için fedakârca çalışan öğretmenlerimize, saygı ve şükranlarımı sunuyorum.

Dünyada hiçbir meslek, manevi olarak, öğretmenlik kadar tatmin edici değildir. Öğrencilerimizin çalışkan, dürüst ve topluma yararlı insanlar olması, biz öğretmenlerine verebilecekleri en güzel armağandır.
Başöğretmen Atatürk “öğretmenler; yeni nesil sizin eseriniz olacaktır”‘ sözüyle bizlere önemli bir sorumluluk yüklemiştir. Nasıl ki; bir heykeltıraş heykel yaparak, bir ressam resim çizerek eserler oluşturuyorsa, biz öğretmenler de öğrencilerini kültürlü, erdemli, vatanına ve milletine faydalı kişiler olarak yetiştirmek suretiyle, canlı eserler yapmaktayız.
Peygamber efendimiz “İlim Çin’de de olsa onu alınız.” “İlim öğrenmek, kâdın-erkek her Müslüman’a farzdır.” sözleriyle öğrenmenin ve öğretmenin önemini ifade etmiştir. Bundan dolayıdır ki bizler, üzerimizdeki sorumluluğun bilinciyle hareket etmeli, görevimizi en güzel şekilde yapmaya gayret göstermeliyiz.
Ne mutlu bizlere ki bu kutlu görevi icra eden mesleğin mensuplarıyız. Ve ne mutlu bizlere ki ülkemizin eğitim seviyesini en yükseğe çıkarmak için gerekli hassasiyeti gösteriyoruz.
Bu duygu ve düşüncelerle içinde bulunduğumuz pandemi sürecinden en kısa sürede kurtulmayı, eğitim öğretim faaliyetlerimizi tekrar öğrencilerimizle bir arada yürütebilmeyi diliyor, tüm meslektaşlarımın öğretmenler gününü kutluyorum.” Dedi.

Konuşma sonrası öğrenciler tarafından şiirlerin okunmasının ardından emekliye ayrılan öğretmenlere Kaymakam Kudret Kurnaz, Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Demircan tarafından emeklilik hizmet belgelerinin takdim edilmesinin ardından program son buldu.

Share
61 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?