logo

24 Öğrenci Avrupa’ya Eğitime Gidecek

24 Öğrenci Avrupa’ya Eğitime Gidecek

Vezirköprü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından Halk Eğitimi Merkezi konferans salonunda, Erasmus+ projesi kapsamında 2018-2019 Eğitim Öğretim yılı sanayi sektörüne nitelikli iş gücü için Avrupa’da staj projesi kapsamında velilere yönelik tanıtım ve açılış toplantısı düzenlendi.Vezirköprü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden bir grup öğrenci ve öğretmenin Erasmus projeleri kapsamında yurt dışına gitmesi ile ilgili olarak düzenlenen toplantıda 1 Eylül 2018-31 Ağustos 2019 tarihleri arasında Macaristan, Almanya ve Hollanda’da eğitim görecek olan öğrenciler için proje bütçesi olarak yaklaşık 55 Bin Euro bütçe ayrıldığı belirtildi.
Proje kapsamında katılımcılara bilgi veren müdür yardımcısı Ercan Sevgili; “Bu projenin bizler için özel hedefleri var. Bunları kısaca anlatacak olursak; TR83 bölgesi imalat sanayi sektöründe istihdam edilebilecek mesleki ve teknik eğitim kurumlarının bilişim, makine ve metal teknolojileri alanlarında eğitim görmekte olan toplam 24 öğrencinin Almanya, Macaristan ve Hollanda’daki işletmelerde staj yapması, katılımcıların sanayi sektörüne özel eğitim faaliyetleri sonrasında istihdamın sağlanması, bölge ithalat sanayi işgücü ihtiyacının sağlanması, eğitim sonrasında alınacak sertifika sayesinde öğrencilerin mesleki kariyerlerini dilsel ve çapraz becerilerini geliştirmek, okul ve sanayi işbirliğinin gerçekleştirilmesi ve ilgili sektörlerin gelişimine yardımcı olmak, uluslar arası hareketlilik sayesinde karşılıklı adaptasyonu sağlamak ve AB standartlarındaki eğitim bilincini oluşturmaktır.”dedi.
Okuldaki kız öğrenci sayısının az olması nedeniyle cinsiyet eşitliğinin sağlanabilmesi adına katılımcı olmak için başvuran kız öğrencilere 10’ar puan verileceğini belirten Sevgili; “Yurt dışına çıkışta herhangi bir engeli olmayan kaynaştırma öğrencilerine ek 10 puan, şehit ve gazilerin 1.derece yakını olan öğrencilere 20 puan verilecektir. Ayrıca ekonomik engeli bulunan başarılı öğrencilerin de projeye dahil edilebilmesi için kurumsal destek kaleminden bu öğrencilerin özel harcamalarına destek olunacaktır.”dedi.
Proje öncesi hazırlıklar konusunda da bilgi veren müdür yardımcısı Ercan Sevgili; “Projenin hazırlık aşamasında katılacak olan öğrencilere çeşitli eğitimler verilecektir. Bunlara kısaca değinecek olursak eğer; 40 saatlik mesleki hazırlık adı altında AutoCAD, ileri kaynak, robotik kaynak teorik eğitim olarak genişlemektedir. Bununla birlikte, 12 saatlik Temel İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimi, 25 saatlik mesleki ve 25 saatlik günlük İngilizce dil eğitimi, sektörün yerinde incelenmesi adına 10 saatlik eğitim, 60 saatlik mesleki ve kültürel hazırlık eğitimi, 112 saatlik dil eğitimi olarak ifade edilebilir. Bu eğitimler sonunda ise eğitim aldığınıza dair olarak sertifikalar verilecektir.”dedi.
Proje kapsamında toplam 24 öğrencinin eğitim göreceği kurumlardan da bahseden Sevgili; “Makine Teknolojisi alanından 8 öğrenci 6-26 Ocak tarihleri arasında Macaristan NCT Akademia Nonprofit kurumunda, Bilişim Teknolojisi alanından 8 öğrenci 24 Şubat-16 Mart tarihleri arasında Hollanda Amanos Vitzendbureau BV kurumunda ve metal teknolojisi alanından seçilecek olan 8 öğrenci ise 24 Şubat-16 Mart tarihleri arasında Almanya Metallbau Schapers GmbH kurumunda” eğitim alacaklardır.” Dedi.
Okul müdürü Orhan Sarıer ise; “Az önce öğretmen arkadaşlarımızın da anlattığı gibi bu büyük bir fırsat. Avrupa’da mesleğimizle ilgili olarak neler yapılıyor bunları göreceğiz. Oradaki eğitim anlayışı, sanayi anlayışı iş hayatı anlayışı nasıl bunlar hakkında ufkumuz da genişleyecek. Çalışma ve İş Disiplini nasıl bunları göreceğiz. Hak eden öğrencilerimizin yanı sıra yerine başka öğrenci gönderme şansımızda çok. Ama bizim isteğimiz sadece okulumuzu Avrupa’da en iyi şekilde temsil etmeleri. Oraya gittiğinde hal ve hareketleriyle, davranışlarıyla ve eğitim anlayışlarıyla olumsuz hareketler yapmadan ülkemizi ve okulumuzu en iyi şekilde temsil etmelerini bekliyoruz. Öğrencilerimizin gittiği kurumlarla istişare içerisinde olacağız. Bu nedenle okul veli ve öğrenci ilişkisini iyi oluşturmalıyız.”ifadelerine yer verdi.

Share
657 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?