logo

Adatepe köyünde bulunan ve son yıllarda yok olmakla karşı karşıya kalan çamaşırlık restore edilecek. Adatepe yunağına proje..

Adatepe köyünde bulunan ve son yıllarda yok olmakla karşı karşıya kalan çamaşırlık restore edilecek. Adatepe yunağına proje..

İlçemizin Adatepe Mahallesi’nde bulunan Çamaşırlık restore edilecek. Mülkiyeti Vezirköprü Belediyesi’ne ait olan Ahşap Yunak nitelikli taşınmaz olarak geçen Adatepe Çamaşırlığı öğretmen Bünyamin Kıvrak’ın oluşturduğu proje ile yok olmaktan kurtularak İlçenin kültürel çalışmalarına bir katkı sunacak. DOKAP ve OKA tarafından Yeşil Yol Güzergâhındaki Kültür-Turizm ve Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi Mali Destek Programı’na Vezirköprü Kaymakamlığı’nca öğretmen Bünyamin Kıvrak tarafından “Osmanlı’dan Armağan; Suyu Yıkayan Kıymet: Adatepe Çamaşırlığı” adıyla sunulan proje ilgili kurumların elemelerinden başarı ile geçerek kabul edildi. Önümüzdeki günlerde OKA yetkilileri ve Vezirköprü Kaymakamı Kudret Kurnaz tarafından imzaların atılmasıyla proje hayata geçirilmiş olacak. Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Vezirköprü Belediyesi tarafından da desteklenen proje, Bünyamin Kıvrak koordinatörlüğünde sürdürülecek.  Yaklaşık 200 yıllık olduğu tahmin edilen çamaşırlık binası ile birlikte yanındaki çeşme de restore edilecek. Önceki yıllarda köylülerce sığır eğreği olarak kullanılan alanda inşa edilecek ek bina ise, Şahinkaya Kanyonu’na ve Oymaağaç köyündeki Hititlerin kutsal kenti Nerik’e giden ziyaretçilere kafeterya hizmeti verilecek. Toplamda yaklaşık bir dönümlük alanda gerçekleştirilecek çalışma ile Vezirköprü yeni bir turizm durağı kazanmış olacak. Ayrıca proje,  son yıllarda ülke gündeminde hayli tartışmalara neden olan Yeşil Yol üzerinde bulunuyor.  Vezirköprü Kaymakamlığı tarafından hazırlattırılan proje için; Vezirköprü Belediye Meclisi Aralık ayı toplantısında Tarihi Çamaşırhane ve Çeşmesinde Proje uygulaması yapılması amacıyla Vezirköprü Kay-makam-lığı’nın yer tahsisi talebi görüşülerek 10 yıllığına ücretsiz olarak tahsisine karar verildi. Önümüzdeki günlerde imzadan çıkması beklenen projenin 2019 yazında ziyaretçilerin kullanımına açılması bekleniyor.

Share
1327 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?