logo

AK Parti Vezirköprü İlçe Başkanı Mehmet Kurt: “2. Noter Resmi Gazete’de yayımlandı, Şimdi talep bekliyoruz” dedi.

AK Parti Vezirköprü İlçe Başkanı Mehmet Kurt: “2. Noter Resmi Gazete’de yayımlandı,  Şimdi talep bekliyoruz” dedi.

İlçemizde mevcut noterin kalabalıklığından gelen şikayetler üzerine başlatılan çalışmalarda İkinci Noterin açılması kararının çıktığı öğrenildi.
Vezirköprü Ak Parti İlçe Başkanı Mehmet Kurt, İkinci Noterliğin Resmi Gazetede yayınlandığını, ancak Vezirköprü İkinci Noterliğini isteyecek bir Noter bulunması halinde Noter’in açılabileceğini söyledi.

Resmi Gazetenin 10 Ağustos 2021 Salı günkü 31564 nolu sayısında yayımlanan kararla Vezirkörü’de ikinci noterlik açılması önünde engel kalmadı.

Vezirköprü’ye açılması uzun zamandır beklenen 2. Noterlik için Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre;

“Vezirköprü İkinci Noterliğinin; Köprülüler Caddesinin Akasya Caddesi ile kesiştiği yerden başlayarak, Kemal Şengül Caddesi ile kesiştiği yere kadar olan kısmında açılan cadde ve sokakların 50’şer metre derinliklerinde olacak şekilde mevcut noterliklerle haksız rekabet ortamı yaratmayacak uygun bir yerde,” açılmasına karar verilmiştir diyor.

Adalet Bakanlığı Münhal Noterlikler kadrosunda; “2020 yılı tahmini gayrisafi gelirleri 250.000.00.-TL olan, aşağıda isimleri ve ihdas bölgeleri yazılı bulunan MUHDES İKİNCİ SINIF NOTERLİKLER münhaldir. 1512 sayılı Noterlik Kanununun 22 ve müteakip maddeleri gereğince BİRİNCİ SINIF VE İKİNCİ SINIF NOTERLERDEN bu noterliklere atanmaya istekli olanların ilan tarihinden itibaren bir ay içinde Bakanlığımıza www.vatandas.uyap.gov.tr adresinde yer alan başvuru ekranından güvenli elektronik imza, e-Devlet şifresi veya mobil imza ile başvurmaları gerekmektedir.” ibaresi yer aldı.

2021de kurulacak denmişti..
Daha önce Temmuz ayında Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün imzaladığı kararname ile yeni noterlik kurulan yerlerden birinin de Vezirköprü olacağı kaydedilmişti.

İşlem sayısının artması nedeniyle yeniden gözden geçirilen yerlerden biri olduğu öğrenilen Vezirköprü’de, ikinci noterin sebebinin işlem sayısı fazlalığı olduğu söylenmişti.

AK Parti Vezirköprü ilçe Başkanı Mehmet Kurt’tan edindiğimiz bilgiye göre Vezirköprü’ye kurulacak olan 2.Noter’in onaylandığı ancak, Vezirköprü’de çalışmak isteyecek bir noter bunduğu takdirde 2.Noter’in de faaliyete başlayacağı öğrenildi.

Başka deyişle Bakanlık tarafından Noterlik açılması tek başına yeterli değil. Vezirköprü’de noterlik yapacak bir isteklinin de çıkması gerekiyor. Şimdi Vezirköprü 2. Noterini arıyor.

Share
10 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?