logo

Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkan Adayı Ziraat Mühendisi Oğuz Kavuncuoğlu; “29 Yılın Kayıplarını Birlikte Telafi Edeceğiz”

Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkan Adayı Ziraat Mühendisi Oğuz Kavuncuoğlu; “29 Yılın Kayıplarını Birlikte Telafi Edeceğiz”

Amasya Pancar Ekiciler Kooperatifi Başkan Adayı Ziraat Mühendisi Oğuz Kavuncuoğlu ve ekibi Cumartesi günü gazetemizi ziyaret ederek “29 Yılın Kayıplarını Birlikte Telafi Edeceğiz” Dedi.
Ziyaretinde çeşitli açıklamalarda bulunan Kavuncuoğlu; “Fabrikamızın son 29 yılını heba edenleri biliyoruz. Bu işi bilmeyenler cehalet ve ihanet ile fabrikamıza açtıkları 29 yılın kaybını ve zararını izah etmekle meşguller.” Şeklinde konuştu.

Son Üç Yılda 50 Milyon TL Zarar
Kavuncuoğlu; “Son birkaç yıla baktığımızda ise, şahsi ihtiras ve çıkarları uğruna, şu veya bu gerekçelerle ehil olmayan kişileri iş başına getirenler çok büyük vebal altındadırlar. Fabrikamız sadece son üç yılda 50 milyon TL zarar etmiştir, elindeki gayrimenkulleri ise koltuk hesabı yapanlar yüzünden kaybetmiştir.” Şeklinde konuştu.
Kavuncuoğlu; “Son 29 yılda Cehalet ve ihanet ile açtıkları zararı tüm çiftçilerimiz görmektedir. Zarar ettirmeleri cehaletin, değerinin çok altında çiftçinin rızası olmadan satmaları ise ihanetin göstergesidir. Sadece son üç yıldaki kayıplar olmasa ve işi bilseler 200 milyon TL lik yatırım yapılabilirdi.
Son 29 yılda heba olan 2,5 Milyar TL ile en az 5 büyük fabrika kurulabilir ile ihtiyacı olan gençlerimize iş ve istihdam sağlanabilirdi. Seçim faaliyetlerini oy potansiyeli gördüklerine iş sözü vererek yürütenlerin bu memlekete kazandıracağı hiç bir şey yoktur. Sırf koltuklarını koruyabilmek için ittifaklar kurmaya çalışanları çiftçilerimizin takdirine sunuyoruz. Artik bu zihniyeti değiştirmenin vakti gelmiştir.” Dedi.

Bir Kişiye Değil Her Kişiye İstihdam
Değerli çiftçi kardeşlerimiz bilinmelidir ki bizler memleketimiz ve fabrikamızın geleceği için çiftçi ile yola çıktık diyerek sözlerini sürdüren Ziraat Mühendisi ve Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkan Adayı Ziraat Mühendisi Oğuz Kavuncuoğlu; “Sadece çiftçilerimizden güç alıyoruz kazanan çifçimiz, kazanan tarlasında alın teri döküp emeğinin karşılığını hakkı ile alan köylümüz ve fabrikada söz sahibi olan üreticimiz olacak.
Bizler, ileriyi düşünüp, halkımız, insanlarımız, köylümüz ve gençlerimiz için daha iyi neler yapabiliriz diyerek hazırlıklarımızı yapıyoruz. En kısa zamanda sistemi yeniden kuracağız. Öncelikle, çiftçilerimizin cebinden para harcamadan en kaliteli ve yüksek verimli şekerpancarını üretecek hale getirecek finansal ve teknik yenilikleri getireceğiz. Kuracağımız yeni sistemde öncelikle ilçelerimizde yüksek verimli sözleşmeli organik ürünler yetiştirilmesine öncülük edeceğiz. Kuracağımız tarıma dayalı işletmeler ile bir kişiye değil her kişiye istihdam oluşturacağız.” İfadelerini kullandı.

Kavuncuoğlu; “Sadece pancar değil diğer ürünlere yönelik faaliyetler ile de kooperatifçiliğe yeni bir vizyon katacağız. Değişen ve gelişen tarım teknolojilerinin bölgemizde uygulanmasını sağlayabilmek için oluşturacağımız ekipman gücü ile bölgemiz çiftçilerinin işgücü ihtiyacını karşılayacağız. Organik ürün pazarının gelişmesine öncülük ederek insanlarımızı sinsice zehirleyen gıda lobisi ile mücadele edeceğiz.
Kooperatifçiliği olması gereken noktaya taşıyacağız. Çiftçimiz her alanda kazanacak, kooperatifin gücünü yanında hissedecek. Bu görevin bir mesuliyet olduğunu biliyoruz talip olduğumuz bu görevin mesuliyetini layıkıyla yerine getirmeliyiz. İşinde uzman, genç dinamik arge ekibimizle güzel bir geleceği tasarlamak için kolları sıvadık..Bu yola bilgi ve tecrübelerimize güvenerek çıktık. Geçmişteki 29 yılın kayıplarını telafi edecek adımlar atmalıyız. Bu yüzden sadece geleceğe odaklandık. Sektöre yön verecek hazırlıkları şimdiden yapıyoruz. Büyük başarılara imza atmanın tek yolu budur.
Geleceği düşünmeyenlerin her yıl üst üste açtığı zararlar, elden giden gayrimenkuller ortadadır. Bu kör anlayışın çiftçimize ve fabrikamıza bir şey kazandırmadığı görülmüştür.. 29 yıllık anlayışın ve yanlış tercihlerin getirdiği acı sonuç maalesef karşımızda net bir şekilde durmaktadır.” Dedi.
Kavuncuoğlu; “Artık değişimin vakti gelmiştir. Konya ve Kayseri şeker olma yolunda ilerlemek gerekmektedir. Amasya Şeker Fabrikası artık ülkemizin örnek fabrikalarından biri olmalıdır. Sektörü bilenler ancak bu sektöre yön verebilir. Biz uzman kadromuzla hazırladığımız projeleri seçimden hemen sonrasında hayata geçireceğiz. Memleketimize olan borcumuzu ödemek için çok çalışmamız gerekiyor.” dedi.
29 Yılı Birlikte Telefi Edeceğiz
Yeni yepyeni bir dönemi çiftçilerimizle birlikte başlatacağız diyen Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkan Adayı Ziraat Mühendisi Kavuncuoğlu; “Üreten, katma değer yaratan bir değişimi çiftçilerimizle birlikte başlatacağız. 29 yılda ki kayıpları birlikte telafi edeceğiz. Biz emaneti korumayı hayırlı işlerden sayan bir medeniyetin, bir kültürün mensubuyuz. Bu vesile ile çiftçimize ait olana çiftçimizle sahip çıkmak için geliyoruz. Başarıya giden yolu birlikte yürüyeceğiz.” Şeklinde konuştu.
Kavuncuoğlu’nun ziyaretine Suluova önceki dönem AK Parti İlçe Başkanı Bekir Gümüş, Adatepe Mahallesi’nden pancar çiftçisi Mehmet Kıvrak ve Avukat Ahmet Erkan Ayrancı eşlik etti.

Share
73 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?