logo

Apa-Az Ajansı Prof. Dr. Hayrettin İvgin’le Nesimî Hakkında Röportaj Yaptı

Apa-Az Ajansı Prof. Dr. Hayrettin İvgin’le Nesimî Hakkında Röportaj Yaptı

Dünyanın en büyük haber ajansı olan APA’nın Azerbaycan Türkiye Temsilciliği Prof. Dr. Hayrettin İvgin ile Seyyid İmameddin Nesimî konusunda röportaj yaptı.
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in bir kararnamesi ile 2019 yılı “İmameddin Nesimî Yılı” ilân edilmişti.
Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreterliği de 2019 yılını “Nesimî’nin Doğumunun 650. Yılı” adıyla benimseyerek, üye ülkelerden Nesimî’nin etkinliklerle anılmasını talep etti.
Vezirköprülü Hemşerimiz Prof. Dr. Hayrettin İvgin ise gerek Türkiye’de, gerek Kırgızistan ve başka ülkelerde yapılan sempozyum, kongre ve seminerlerde Nesimî’nin şiirlerindeki sanat ve tasavvuf düşüncelerini bildiriler sunarak anlatmış, çeşitli dergi ve yayın organlarında yazılar kaleme almıştı.
APA-AZ’ın Azerbaycan Türkiye Temsilcisi Gazeteci-Yazar Sevil Hilâlqızı Ünal, Nesimî konusunda Prof. Dr. Hayrettin İvgin ile bir röportaj yaptı.
Hemşerimiz Pr. Dr Hayrettin İvgin APA-AZ’ın Azerbaycan Türkiye Temsilcisi Gazeteci-Yazar Sevil Hilâlqızı Ünal ile Nesimi hakkındaki röportajda; “Katledilişinden sonra hakkında pek çok mitolojik rivayetler ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak Nesimî bir şairdir. Ölümü bile göze olan inandığı fikirlerinden asla vazgeçmeyen bir kişilik olarak da karşımızdadır. Nesimî bizim için şair kimliğiyle mi, yoksa inanç kimliğiyle mi önemlidir? Bence her iki kimliğiyle de önemli bir şahsiyettir. Çünkü kendisini örnek olan pek çok şairler, onun eserlerine nazireler söylemişler ve tahmisler ortaya koymuşlardır. Ayrıca bir inanmış kişinin ısrarlı direnme ve sözünü, fikrini ölüm dahi olsa terk etmeme kararlılığını gösteren bir idol olmuştur” ifadelerine yer verdi.
Seyyid İmameddin Nesimî kimdir?
Seyyid İmameddin Nesimî, 1369 yılında Azerbaycan’ın Şamahı şehrinde doğan, 38 yaşlarında iken Halep’te derisi yüzülerek şehit edilen bir divan şairidir.
Nesimî’nin 650. Doğum Yılı sebebiyle UNESCO tarafından da dünyada anılması kararlaştırılmıştır. Türkiye’de, Azerbaycan’da, Kırgızistan’da, Almanya’da, İran’da, Kazakistan’da ve değişik ülkelerde çeşitli bilimsel toplantılarla Nesimî anılmıştır ve anılmaktadır.

Share
210 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?

BENZER HABERLER

Kültür Sanat
NEYE YARAR

NEYE YARAR

Kültür Sanat
BİLMEDİN

BİLMEDİN

Kültür Sanat
Hayat Zorlaştı

Hayat Zorlaştı

Kültür Sanat
Dinlemedin

Dinlemedin

Kültür Sanat
NE FARKIN VAR

NE FARKIN VAR