logo

Artan vaka sayıları ilçede alarm veriyor. Vezirköprü’de MUTASYONLU VİRÜS var mı, yok mu?

Artan vaka sayıları ilçede alarm veriyor. Vezirköprü’de  MUTASYONLU VİRÜS var mı, yok mu?

İlçemizde de artan vaka sayıları vatandaşların ‘mutasyonlu virüs var’ endişesiyle birleşse de halen özellikle mesafe için gerekli kurallara uyulmadığı gözleniyor. Samsun ve Vezirköprü’de daha sıkı tedbirlerin olması söz konusu.

Pandemi nedeniyle Vezirköprü’de de artış yaşanan vakalarda en büyük endişe MUTASYONLU VİRÜS oldu.
İlk karantinanın yaşandığı Ovacık Mahallesi’nde yeniden ciddi artış gösteren Covid-19 virüsü bazı iddialara göre mutasyonlu virüs.
Edindiğimiz bilgiye göre; Ovacık Mahallesinde taramalar sonucunda yaklaşık 10 hanede yeniden covid pozitif vatandaşlara rastlandı.
Vezirköprü İlçe Sağlık Müdürlüğü filyasyon ekiplerinin çalışmaları sayesinde tespit edilen yeni vakaların artış sebebi ise tespit edilemedi. Vatandaşların karantina korkusundan doğru bilgi vermediği şüphesi var. Yeni vakaların temaslı olup karantinaya alınana kişilerde olduğu belirtiliyor.
Mutasyonlu mu?
Covid-19’un yeni vaka artışı ile birlikte mutasyonlu olup olmadığı ise vatandaşlarda tedirginlik yaratan ayrı bir konu.
Ancak, Vezirköprü’de bu güne kadar resmi bir mutasyonlu virüsten bahsedilmedi. Bununla birlikte bazı vatandaşlar, sağlık ekiplerinin mutasyonlu virüsten bahsettiğini iddia ediyorlar. Edindiğimiz bilgiye göre; mutasyonlu virüs tespiti normal covid tespitinden daha sonra yapılıyor. Kesin bir mutasyon olmasa da, filyasyon ekiplerinin her vakaya mutasyonluymuş gibi yaklaştıkları ve düzenli aralıklarla testleri yeniledikleri öğrenildi.
Aşıya duyarlılık bekliyoruz..
Vezirköprü İlçe Sağlık Müdürü Mehmet Fatih Karabağ, 60 yaş ve üzeri için aşılama çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Türkiye’de bir ilk olarak başlattıkları randevusuz aşı uygulaması ile Samsun’da en fazla aşı yapılan ilçelerden biri olduklarını kaydeden Karabağ:
Vatandaşlarımızdan aşı ile ilgili olarak, tıpkı maske, mesafe ve temizlik gibi duyarlı olmalarını bekliyoruz. Ekiplerimiz sürekli sahada çalışıyorlar. Jandarmamızın da desteğiyle her gün sahada gerek test gerek aşılama çalışmalarımız sürüyor. Bir iki hafta içerisinde Vezirköprü’de yeniden düşüş yaşayacağımızı umuyoruz. Ancak bu düşüş vatandaşlarımızın kurallara uymalarıyla mümkün olacaktır. Dedi.

Share
61 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?