logo

Aşı Vezirköprü’ye Geldi İlk Aşılama Başladı

Aşı Vezirköprü’ye Geldi İlk Aşılama Başladı

Koronavirüs nedeniyle Türkiye’ye getirilen 3 Milyon doz aşıdan 26 Bin dozu Samsun’a getirilmişti. Bu kapsamda da aşı ilçemize de ulaştı.
Vezirköprü’ye ulaşan aşılarda ilk aşılama Cuma günü Vezirköprü Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Osman Karakuş ve doktorlara uygulandı.
Geçtiğimiz hafta içerisinde sağlık çalışanlarıyla başlayan Koronavirüs aşılama süreci ilerleyen ilk aşamada yaşlı, engelli, koruma evlerinde kalanlar ve burada çalışanlar, 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, ikinci aşamada bakanlık çalışanları, zabıta, özel güvenlik, cezaevleri, eğitim camiasına ve gıda sektöründe çalışanlar ile taşımacılık sektöründe çalışanlara yapılacak. 2.aşamanın son kısmında 50 yaş ve üzeri olan vatandaşlar aşılanacak.
3.aşamada Kronik hastalığı bulunan vatandaşlarla kademeli olarak önce 40-49 yaş, ardından 30-39 yaş ve 18-29 yaş arasında olan vatandaşlara uygulanacak.

Son aşama olan 4.aşamada ise aşılama sırası geldiği halde aşı yaptırmayan vatandaşlara uygulanacak.
Konuyla ilgili olarak Samsun İl Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç yaptığı açıklamada; “İlk etapta 26 Bin doz aşımız geldi. Bu gelen aşımız ilk önce sağlık çalışanlarımıza yapılacak. Samsun’da aşılarımız hastanelerimiz, özel hastanelerimiz, üniversite hastanemiz, Aile Sağlığı Merkezlerimizde oluşturmuş olduğumuz aşı odalarında yapacağız. Şuanda hastanelerimiz bünyesinde 265 oda hazırlamış olduk.” Dedi.

Share
46 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?