logo

ATATÜRK’Ü ANLAMAK – ANMA VE CHP


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Dünyada hiçbir lider yoktur ki yok olmak üzere olan bir ulusa verdiği savaşla işgalden kurtarmış, yok olmuş bir ulusu yeniden toparlayarak akla, hayale gelmeyen çağdaş bir cumhuriyet devleti kurmuş ve bu cumhuriyete “kimsesizlerin kimsesizi” adını vermiştir.

“Egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur” diyerek sarayda tek kişide olan egemenliği saraydan alarak, sadece vergi toplamak ve askerlik yapmak için hatırlanan halka vermiştir.
Anadolu halkına verdiği değerin bir kanıtı olarak başkenti Anadolu’nun bağrına Bozkır Ankara’ya taşıyarak Anadolu halkına hizmeti ön görmüştür.
Yatırımları İstanbul’a ya da büyük kentlere değil, Edirne’den Kars’a kadar tüm Anadolu’ya yaymıştır.
Halkçılık; Halkın, tüm çalışanların ekonomik kalkınması ile olacağını ön görmüştür.
Milliyetçilik; Milli ekonomi, bağımsız dış politika ile olacağını ön görmüştür.
Cumhuriyetçilik; Egemenlik kayıtsız şartsız ulusta olması gerektiği, tam demokrasi de olacağını ön görmüştür.
Devrimciliğin; Sürekli yenileşmede günün koşullarına uygun hareket etmekle olacağını,
Devletçilik; Devletin yönetenlerin ekonomimizin her alanında etkinlik göstermesi ile olur. Yoksa “okullar olmasa Milli Eğitimi ne güzel yönetirim” diyen devlete döneriz.
Laiklik; Tüm bunların laik bir sistemle, bilimle, akılla gerçekleşeceğini ön görmüştür.
Bu liderin adı Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ tür.
Bu lideri en iyi kurucusu ve ilk genel başkanı olduğu Cumhuriyet Halk Parti’si örgütüdür, üyeleri anlamaktadır.
Bunun örneği;
İddialara göre bazı illerde Vali’ler, protokol üyeleri 10 Kasım ATATÜRK’Ü anma törenlerini önemsemeyerek, ya da unutarak törenlere geç katılırken !…
Vezirköprü gibi CHP’nin oy oranı en düşük olan bir ilçede CHP ilçe örgütü kadınlar, gençler, parti yöneticileri 10 Kasım Salı günü saat 09.05’de ölümsüz ATATÜRK’ ü anmak için Anıt Meydanını dolduruyorlar.
Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü anlamayanlara örnek olur mu ?…
CHP örgütlerinin Atatürk’ü kuru kuruya anmalarının yanı sıra,
ATATÜRK’ün “Beni anlamak, beni görmekle değil, benim fikirlerimi anlamak ve uygulamakla olur” deyişinden hareketle olur.
Bu da başta CHP örgütleri olmak üzere tüm aydınların, cumhuriyetçilerin, Atatürkçülerin, ATATÜRK’ ün fikirlerini Anadolu’ ya gezerek halka anlatmaları ile olanaklıdır.
Ben en basit kaynak olarak tarihçi yazar Sinan MEYDAN’ ın “Akl-ı Kemal” adlı üç ciltlik eserini ATATÜRK’ü anlamak ve anlatmak isteyenlere âcizane öneriyorum.
Bir ulusun kurucusunu ve kurtarıcısını iyi tanıma ve anlaması gerekir.
Kuru kuru ATATÜRK’çülük olmaz!…

Share
48 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Önce çevremizde yer yoktu, Şimdi tasarruf var!

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de sanayi yapalım dendiğinde, iş sahası oluşturalım dendiğinde yıllarca duyduğumuz sözler “her taraf tarla, tarım arazisinden çıkaramıyoruz. Yerimiz yok!” oldu. Siyasetçilerimiz bu sözlerin arkasına sığınarak yıllarca Vezirköprü'nün bir Havza gibi, bir Merzifon gibi devlet arazisine sahip olmadığı için yatırım yapılamadığını söyleyip durdular. Vezirköprü'nün OVA olmasından sonra bu işlerin daha zor olduğu iddia edildi. İlçenin TARIM dışında yapabileceği yoktu. Tarımın yanına cılız bir sesle TURİZM dedik, o da gelişemedi. Alt yapı ek...
 • LAKLAKLA

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Eskilerin tecrübeleri ile ürettiği birçok deyim kelime dağarcığımızı süsler. Mesela; -Leyleğin günü laklakla geçer. -İt ürür kervan yürür. -Kurt bildiği dağa kaçar. -Cami ne kadar büyük olsa da imam bildiğini okur. -Yüksek dağın başından duman eksik olmaz. -Dağına göre kar yağar. -Büyük gölde büyük balık olur. -Horozu çok olan köyün, sabahı geç olur. -Bu ve buna benzer deyimleri istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. Bu konuda halkımızın kültürü oldukça zengindir. Konuyu Vezirköprü'ye ve Vezirköprü sorunlarına getirir...
 • Başa döndük: Geçim sıkıntısı!…

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  İlçemizde olduğu kadar, ilçe dışında da birçok kesimin dikkatini Vezirköprü'ye çeken arazi toplulaştırma eylemlerinin yankıları sürerken, insanlar haklı ya da haksız olan konusunda kararlarını netleştiriyor. Konuyla ilgili kesin kararı ise yargı verecek. Arazi toplulaştırma eylemlerinden sonra Vezirköprü'de gündem kısa sürede geçim sıkıntısına döndü. Özellikle çiftçilerimizin gübre başta olmak üzere artan girdi maliyetlerinden ötürü 'ekmemeyi' düşündüklerine defalarca üzülerek şahitlik ettim. Konuşmalarda bir karamsarlık hakim. Herkes bu kışı...
 • BU İŞTE BİR HİNTLİK Mİ VAR?

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü köylerinde yapılmak istenilen arazi toplulaştırılmasında hangi tarafla konuşsan sonuca varamıyorsun, hemen hemen herkes ayrı telden çalıyor. Köylüler toplulaştırma ilanının kendilerine duyurulmadığını, Toplulaştırma işlemine başlamadan önce aksaklıkların giderilmesi için kendilerinin bilgilendirilmediğini, İktidar milletvekilinin kendilerine aksaklıkların düzeltilmesi için toplulaştırmanın bir süre erteleneceği sözünü vermesine rağmen, bir hafta sonra sabah kalktıklarında köyün güvenlik güçlerince sarıldığını gördüklerinde ...