logo

Başlandı, çöktü, yeniden başlandı…. Çalköy Köprüsünün Betonu Atıldı

Başlandı, çöktü, yeniden başlandı…. Çalköy Köprüsünün Betonu Atıldı

Geçtiğimiz yıl Mart ayında Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından ihale edilerek yapımına başlanan ancak proje hatası nedeniyle Kasım ayında yıkıldıktan sonra yeniden yapımına başlanan Çalköy köprüsünün betonu atıldı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl 30 Mart’ta ihaleye çıkarılan ve Haziran ayında yapımına başlandıktan sonra Kasım ayında çöken Çalköy köprüsünde beton atma işlemi yapılarak sona geliniyor.
Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl Mart ayında ihale edilen ve Haziran ayında yapımına başlanarak 3 Milyon 440 Bin TL’ye mal olan ve Kasım ayında da proje hatası nedeniyle çökme meydana gelerek Ocak ayında yeniden yapımına başlanan Çalköy köprüsünde nihayet sona geliniyor.

Civar köylerin ulaşımı konusunda büyük önem taşıyan ve 50 metre uzunluğunda, 3 metre kenar mesafeleri, 7 metrelik iki şeritli yoluyla birlikte toplam 10 metre genişliğinde olan Çalköy köprüsü ortasında taşıyıcı kolon bulunmamasından kaynaklı proje hatası nedeniyle çökmüş ve ülke gündeminde de geniş yer bulmuştu.

Kasım ayında gerçekleştirilen Samsun Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısı sırasında Cumhuriyet Halk Partisi Samsun il meclis üyesi Hasan İpek’in sorusu üzerine konuyla ilgili olarak açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir; “Hem yapımında hem projede hata gözüküyor. Bu köprüyü müteahhit yapıyor dolayısı ile belediyemizin en ufak bir zararı yoktur” ifadelerine yer vermiş, konuyla ilgili olarak inceleme başlatıldığını belirtmişti.

Ocak ayı ortalarında projesinin düzeltilmesinin ardından aynı firma tarafından tekrar başlanan Çalköy köprüsünde birleştirme noktalarında kullanılan cıvataların ebatlarının küçük olduğu ve birleştirme noktalarındaki delik sayılarının ise az olması sebebiyle köprüde çökme meydana geldiği, dökülen betonun tahmini olarak 300 ton civarındaki ağırlığa dayanamaması neden olduğu öğrenilmişti.

Olayın ardından yüklenici firma tarafında köprünün orta kısmına taşıyıcı kolonun konulması sonrası köprüde beton atma işlemi gerçekleştirilerek son aşamalara gelindiği öğrenildi.

Köprünün ne zaman faaliyete geçeceği ise bilinmiyor.

Share
49 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?