logo

Besi OSB için çalışmalar hızlanırken, Vezirköprü’de bir Millet Bahçesi yapılması çalışması olduğu öğrenildi. Millet Bahçesi neresi olacak?

Besi OSB için çalışmalar hızlanırken, Vezirköprü’de bir Millet Bahçesi yapılması çalışması olduğu öğrenildi. Millet Bahçesi  neresi olacak?

Belediye Meclisi’nin Nisan ayı toplantısında önümüzdeki dönemin komisyonları oluşturuldu. Gündem dışı konuşmada ise; 2019 yılında yapılan seçimlerden sonra 2. yılı biten ve 3. yıla başlanan dönemin de bir özeti çıkarıldı. Vezirköprü’de Millet Bahçesi için çalışma yapıldığı öğrenildi.

Vezirköprü Belediyesi Nisan ayı meclis toplantısını yaptı. Mecliste toplam 11 gündem maddesi görüşülerek karar alındı.
İlçemizde yapılması için çalışmaları sürdürülen Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (BESİ OSB) için müteşebbis heyette %14 orandaki hissesi için 2 kişi ile temsil edilmesi karara bağlandı.
Vezirköprü’de kurulması planlanan Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi faaliyetine yönelik bin 395 dekarlık mera vasıflı alanın uygun görülmesi Besi Organize için oluşturulacak müteşebbis heyette %14 hisse oranında yer alınması, 2 kişi ile temsil edilmesi, Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin kuruluşundan itibaren projenin sonuçlandırılmasına kadar oluşacak her türlü masraflara hissesi oranında ortak olunması, proje kapsamında açılacak olan hesaba kurum temsilci sayısı için kişi başı (2021 yılı için) 189 bin 431 lira yatırılması kabul ve taahhüt edildi.

Konuyla ilgili olarak Başkan Sadık Edis:

-Kızılcaören mahallesindeki Tarıma Dayalı İhtisas Besi Bölgesi de Vezirköprü için şimdiden hayırlı olsun. Resmi işlemlere başlanıldı. İnşallah temelini hep birlikte kısa bir zaman içerisinde atacağız. Bu maddemiz Besi OSB ile ilgili sizinle daha önceden almış olduğumuz iştirak vardı. Bu iştirakimiz devam ediyor. Buradaki bir iki kelimenin revize edilmesi için Valilik bunu istedi. Dedi. 2020 yılı gelir gideri Vezirköprü Belediyesinin 2020 Mali yılına ait gelir ve giderlerinin denetlenmesi için oluşturulan Denetim Komisyonu üyeleri Ahmet Avcı, Melek Işık, Ayhan Bayar, Mustafa Erdinç Aygün ve Kurtça Albayrak tarafından düzenlenen Denetim Raporu okunarak onaylandı. 2020 yılı bütçe gelir tahmini 83 milyon 212 bin lira, gerçekleşen gelir 48 milyon 698 bin 383 lira 83 kuruş olurken, 83 milyon 212 bin lira olan bütçe gider tahmini ise 59 milyon 878 bin 506 lira 12 kuruş oldu. Toplantıda, meclis üyesi Sezai Demirkan tarafından hazırlanan bir yıllık faaliyet raporu da görüşülerek karara bağlandı. 2020 yılında gerçekleşen faaliyetler arasında parke döşemesi, stabilize yol yapımı, beton yol yapımı, Soğuk Hava Deposu, Sebze Meyve Hali, Sera alanı, Güneş Enerji Santrali, Sokak Sağlıklaştırma, imar planlarının revizyonu, Derici Konağı, Nalbantlı Mahallesi Kentsel Dönüşüm, Hastane, Küçük Sanayi Sitesi, Organize Sanayi Bölgesi, Besi Bölgesi, Hurdacılar Sitesi, Galericiler Sitesi, Hayvan Pazarı, Park ve Bahçeler, Mezarlıklar, Gasilhane, Kültürel ve Sosyal Faaliyetler, Temizlik Hizmetleri, emlak ve tahsilat ile zabıta hizmetleri yer aldı.

Komisyonlar

Vezirköprü Belediye Meclisi’nde yapılan oylamalar ile komisyon seçimleri de tamamlandı. Buna göre; Vezirköprü Belediyesi Asil Katip üyeliğine 21’er oyla Ahmet Gör ve Melek Işık seçilirken, yedek üyeliğe ise 21’er oy alan Mehmet Turhallı ve İlhan Tunç seçildi. Sezai Demirkan yeniden meclis birinci başkanvekilliğine seçilirken, Ahmet Avcı ise ikinci başkanvekili olarak belirlendi. 17 oy alan Ayhan Bayar ve 13 oy alan Murat Önal encümen üyesi olarak belirlenen isimler oldu. Plan ve Bütçe Komisyonunun üyelerinin belirlenmesi için yapılan oylama sonucunda Ahmet Avcı, Sami Pala, Hasan Ünlü, Mustafa Meral ve Recep Kaya Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliğine seçildi. Tarife Tetkik Komisyonuna Mehmet Kuzubaş, Murat Önal, Mustafa Türker, Cevat Canbolat ve Uğur Yazıcı seçildi. İmar Komisyonu üyeliklerine Mustafa Erdinç Aygün, Mehmet Turhallı, Sezai Demirkan, Yasemin Tasalı ve Mustafa Meral seçildiler. Yönetmelik Komisyonu’nda Melek Işık, Sezai Demirkan, Ahmet Gör, Sebahattin Yağız ve İsmail Erden seçilen isimler oldular. Tarım ve Hayvancılık Komisyonu üyeleri ise İlhan Tunç, Uğur Yazıcı, Kurtça Albayrak, Mehmet Çoban ve Hasan Tunç oldu.

Millet Bahçesi

Toplantıdan sonra konuşan Belediye Başkanı Sadk Edis, seçimden önce Tayyip Erdoğan’ın yapılacağını açıkladığı işlerden biri olarak, Vezirköprü’de bir Millet Bahçesi hazırlığında olduklarını açıkladı. Orman İşletme Müdürlüğü’nün üst tarafındaki yaklaşık 31 dönümlük arazinin Millet Bahçesi olması çalıştıklarını ifade eden Edis:

Millet Bahçesi projemiz var. Bu projemizde Orman İşletmesi’nin üst kısmında yaklaşık 31400 metrekare. Tomrukların bulunduğu bölge. Parklar yapıyoruz, fidan dikimi yapıyoruz.

Share
54 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?