logo

Bir yaz daha geçti.


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Pek çoğumuzun ismini bilmediği bir sporun Short Track’ın milli takımı Samsun’dan hafta sonu gezmek için Vezirköprü’ye geldi.
Onları ağırlayan Yıldız Altınel ve Ticaret Odası Başkanı Abdulkadir Fişekci, İlçe adına güzel bir organizasyona imza atmışlar.
İlişki kurmak, geliştirmek ve ileriye taşımak insanlar arasında en önemli işlerden biri. Sporun içinden gelen bu isimler de bu ilişkilerin doğru olması için adım atmışlar. Vezirköprü adına teşekkür ederiz.
Organizasyon üzerine konuşurken aklıma ister istemez TURİZM ve Vezirköprü bağlantısının gelişmesi için neler yapılabileceği geliyor.
Vezirköprü’de bir süre öncesine kadar önemli altyapı eksiği olan OTEL işinin (Butik Otel, Taşhan ve son olarak Vezir Otel) çözülmesinden sonra turizmin gelişmesi için ciddi atılımlar olacağına inancım kuvvetlenmişti. Otellere tarihi binalarımızdan bir ya da birkaçını restore ederek ekleyebilir, butik hale getirilebilirdik; yapamadık.
Vezirköprü’nün etrafındaki onca tarihi ve doğal güzelliğin ortaya çıkarılmasını tanıtılmasını sağlamak için gerekli adımların bir türlü atılamadığını üzülerek izliyoruz.
Şahikaya Kanyonu’nun Turizm Bölgesi ilan edilmesinden sonraki gelişimi ve reklamı ile her yıl binlerce insanın ziyaret ettiği bir yer olması, insanların Türkiye’de gezilip görülmesi gereken yerler listesinde Vezirköprü’nün de yer alması bizi heyecanlandırmış olsa da, bacasız sanayi olarak nam yapmış turizmden Vezirköprü’nün neredeyse kuruş kazanamıyor olması aynı şekilde heyecanı kırıyor.
Şahinkaya Kanyonu’na gelenlerin yol güzergâhı üzerinde oluşturulacak bir yerlerde yöresel ürünlerin satılabileceği yerlerin oluşturulması gibi işleri yapamamak bir yana (kaldı ki, kendi ürünlerini satmak için kurulan tezgahlar da kaldırıldı), Kanyon ziyaretçilerini Vezirköprü’nün merkezi başta olmak üzere diğer güzellikleriyle buluşturacak organizasyonlara yöneltememek ayrıca idare başarısızlığıdır.
Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin para kazanacak yerlere tesis kurması, dışındaki alanları yok sayması ne kadar doğru bir yaklaşımdır?
Vezirköprü’nün tarihi ve doğal güzelliklerinin geliri sadece Büyükşehir Belediyesi’nin mi olmalıdır?
Bu şekilde turizm gelişebilir mi?
Yöre halkının hemen tamamının bir şekilde gelir sağlamasını sağlayacak projeler üretmeyen bir Belediye, çalışmalarının ne kadar gelişeceğini düşünebilir? Bir süre sonra insanların buralardan kaçmalarının önüne geçebilir misiniz?
Bir yaz daha geçti, halen ilçe merkezinde bir turizm ofisi bile açamadık.
Oysa Vezirköprü merkezinde ve belki de en kıymetli yerinde Kaymakamlığa ait ve boş duran güzel bir binamız var. Neden burası değerlendirilmiyor?
Vezirköprü gelişecek türküsünü dinlemekten sıkıldık, artık gelişmeyi görmek Vezirköprülülerin hakkı değil mi?

Share
10 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Eğitim ve Sağlık?

  22 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Okullar açıldı. Ancak velilerin okullardan yaptıkları şikayetlerine bu yıl bir de korona virüs nedeniyle yapılanlar eklendi. Yıllardır okul kıyafetlerinden tutun, talep edilen bağışlara kadar şikayetler gelen okullarımızın listelerine bu yıl eklenen temizlik ve hijyen malzemeleri şikayetleri artıran maddeler de oldu. Okullardan bağış ve yardım alınmayacak açıklamaları ile okul idarelerini ailelerle velilerle karşı karşıya bırakan anlayış, gördüğümüz kadarıyla okulların temel eksiklerini gidermek için gerekli bütçeyi sağlamıyor/sağlayamıyor. An...
 • MİKROP

  22 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Pislik, balçık, dışkı, mikrop ilginç sözcükler. Halkın oy vererek yönetici olarak yüksek makamlara getirdiği bazı zatlar o halkın sesi, gözü, kulağı olan hatta “kimsesizlerin kimsesi olan” gazete ya da gazetecilere “mikrop” demiş. Ne yapalım, seçenler seçilenlerin aynasıdır derler. Bir şehirde üç gün tüm mahallelerinde suların kesilmesi doğal olarak mikropların artmasına neden olur. Böyle durumlarda halkın yapacağı fazla bir şey yok.Halk yapsa yapsa mikrop üreten bakterilere DDT yapar.Çünkü mikropları yıkamak için su yok!… Vezirköprü'de eskide...
 • Zorunlu Toplulaştırma..

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de bu hafta yoğun geçti. Özellikle zorunlu arazi toplulaştırma işlemlerine önceki hafta Yağınözü Mahallesi'nde, geçtiğimiz hafta da Adatepe Mahallesi'ndeki vatandaşların itirazlarının damga vurduğu haftada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ziyareti de eklenince uzun zamandır olmayan bir yoğunluk oluştu. Arazi toplulaştırma olarak bilinen projenin ilçede yeniden adlandırılarak Zorunlu Toplulaştırma denmesi, halkın bu konuya ne kadar duyarlı olduğunun göstergesidir aslında. Zorunlu Arazi Toplulaştırma işlemine özünde karşı olma...
 • MERAL AKŞENER

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Geçen hafta Vezirköprü'de Meral Akşener fırtınası esti. Her meydanda, her cadde ve sokakta, kahvehaneler ve parklarda İYİ Parti ve lider Akşener konuşuluyordu. Meral Akşener; Özellikle toprakları gelişi güzel toplulaştırılmaya başlanan Vezirköprü'nün 24 köyünden biri olan Adatepe köyünde moral depoladı. Adatepe'de özellikle kadınlar büyük kalabalık halinde Meral Akşener'i coşkun bir tezahüratla karşıladılar. Toprakların toplulaştırılması geçici bir süre için durduruldu ve iş makineleri şimdilik geri çekildi. Ancak; Halk arasında yaygın bir kan...