logo

Boşanma Davalarında Maddi ve Manevi Tazminat


Murat Gül
avukatmurat55@gmail.com

Boşanma davalarında tarafların merak ettiği konulardan biri de tazminat miktarlarıdır. Davacı taraf boşandığı takdirde, ne kadar miktarda tazminat alacağını net olarak bilmek ister. Tazminat miktarını hesaplamak için kanunun aradığı birtakım şartlar vardır.
Boşanma davasının sonunda tarafların talep ettikleri tazminatlar, maddi ve manevi tazminat olarak ayrı ayrı değerlendirilir. TMK m. 174/1 maddi tazminatı düzenlerken, TMK m. 174/2 manevi tazminatı düzenlemiştir. Bu iki tazminat türünün şartlarını ayrı ayrı inceleyelim.
Maddi Tazminat
Maddi tazminat TMK m. 174/1’de düzenlenmiştir. Kanun hükmüne göre maddi tazminat talep eden tarafın karşı taraftan daha az kusurlu olması gerekmektedir. Bunun yanında tazminat alacaklısının, halihazırda mevcut veya gelecekte sahip olması muhtemel olan menfaatleri boşanma yüzünden zarara uğramış olmalıdır. Bu şartların varlığı halinde ve boşanmanın gerçekleşmiş olması halinde tazminat talep eden tarafa mahkeme tarafından maddi tazminat verilmesi kararlaştırılır.
Maddi tazminatın miktarı; davalının ekonomik durumu, tarafların evlilik sürecinde sahip oldukları ekonomik değerler, davacının boşanma nedeni ile kaybettiği menfaatleri bir arada değerlendirilerek hesaplanır.
Manevi Tazminat
Manevi tazminat TMK 174/2’de düzenlenmiştir. Kanun hükmüne göre, boşanma nedeniyle manevi tazminat talep eden tarafın kişilik hakları saldırıya uğramış olmalı ve bunun yanında karşı taraftan az kusurlu olmalıdır. Bu iki şartı bir arada sağlayan kişiye mahkeme tarafından manevi tazminat ödenmesi kararlaştırılır.
Manevi tazminat miktarı; tarafların ekonomik durumu, kişilik haklarına yapılan saldırının ağırlığı, tazminat ödemeye mahkum edilen kişinin ekonomik durumu gibi unsurlar göz önünde bulundurularak belirlenir.
Kişilik haklarının saldırıya uğramasından kasıt, boşanmaya neden olan olayların kişi üzerinde manevi huzursuzluk oluşturmuş olmasıdır. Örneğin kişinin eşinden fiziksel şiddet görmesi, aynı şekilde eşinin zina yapmış olması nedenlerinin boşanmaya sebebiyet vermesi kişilik haklarına saldırı oluşturmaktadır.
Bahsetmiş olduğumuz maddi ve manevi tazminat talepleri boşanma davası sırasında mahkemeden talep edilmemişse, boşanma davasının kesinleşmesinden itibaren bir yıl için de ayrı dava olarak açılabilir.

Share
71 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Başa döndük: Geçim sıkıntısı!…

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  İlçemizde olduğu kadar, ilçe dışında da birçok kesimin dikkatini Vezirköprü'ye çeken arazi toplulaştırma eylemlerinin yankıları sürerken, insanlar haklı ya da haksız olan konusunda kararlarını netleştiriyor. Konuyla ilgili kesin kararı ise yargı verecek. Arazi toplulaştırma eylemlerinden sonra Vezirköprü'de gündem kısa sürede geçim sıkıntısına döndü. Özellikle çiftçilerimizin gübre başta olmak üzere artan girdi maliyetlerinden ötürü 'ekmemeyi' düşündüklerine defalarca üzülerek şahitlik ettim. Konuşmalarda bir karamsarlık hakim. Herkes bu kışı...
 • BU İŞTE BİR HİNTLİK Mİ VAR?

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü köylerinde yapılmak istenilen arazi toplulaştırılmasında hangi tarafla konuşsan sonuca varamıyorsun, hemen hemen herkes ayrı telden çalıyor. Köylüler toplulaştırma ilanının kendilerine duyurulmadığını, Toplulaştırma işlemine başlamadan önce aksaklıkların giderilmesi için kendilerinin bilgilendirilmediğini, İktidar milletvekilinin kendilerine aksaklıkların düzeltilmesi için toplulaştırmanın bir süre erteleneceği sözünü vermesine rağmen, bir hafta sonra sabah kalktıklarında köyün güvenlik güçlerince sarıldığını gördüklerinde ...
 • Okullardaki sıkıntılar: YURT ve İHALE

  06 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Okulların açılmasıyla birlikte eğitimde yaşanan sıkıntılar yeniden gündeme geldi. Bunlardan bazıları ilk ve orta dereceli okullarda yaşanırken, bazıları da üniversite ve dengi okullarda yaşanıyor. Bu güne kadar Vezirköprü'de hiç duyulmayan YURT sorunu bu yıl ilçemizde de baş gösterdi. İlçemizdeki yurtların yetersizliği yıllardır sürse de, büyük kentlerdeki yurt sorununun medyada yer alması nedeniyle bu yıl ön plana çıktı. Belediyelerin yarışı haline dönen yurt sıkıntısına çözüm arayışında ilçemizde de hem Samsun Büyükşehir, hem de Vezirköprü B...
 • GEÇTİĞİMİZ HAFTALAR VE GÜNLERDE VEZİRKÖPRÜ’DE YAŞANANLAR

  06 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de geçtiğimiz aylar, haftalar ve günlerde nelerin yanlış nelerin doğru olduğunu sevgili Göktan Vatandaş Gazetesi'nde “Bana Göre” köşesinde “ÜZÜLDÜK” başlığı altında çok güzel özetlemiş. Gerek Göktan'ın bu makalesi, gerekse Vezirköprü Ziraat Odası'nın hazırlayarak siyasilere ve ilgili kurumlara sunduğu rapor hiçbir yoruma meydan vermeyecek kadar açık ve nettir. Bu çalışmasından dolayı Ziraat Odası Başkanı Sayın Arslan KAYA ve yönetimini bir kez daha kutlarım. Peki; Neler yanlış, neler doğru?… - İlçede köylülerin karşı...