logo

Çalışmak İçin Gittiler Mağdur Oldular

Çalışmak İçin Gittiler Mağdur Oldular

Vezirköprü’den ve Ordu’nun Ünye ilçesinden çalışmak için Moldova’ya giden yaklaşık 70 işçi yaşadıkları sıkıntılar nedeniyle ülkeye geri döndü.

Konu ile ilgili olarak Vezirköprü Belediyesi önünde basın açıklaması yapan işçiler; “Bizler yaklaşık iki aydan beri Moldova’da çalışıyoruz. Bizi oturumlarınızı alacağız diyerek çalıştırdılar. Pasaportlarımıza da el konuldu. İlk aylığımız eksik verildi, ikinci aylığımız ise hiç verilmedi. Bizler de işçiler olarak grev yapmak zorunda kaldık. Şirket biz grev yaptıktan sonra pasaportlarımıza da el koydu. Bizlerin şantiyeye giriş çıkışlarını yasakladı. Yaklaşık on beş günden beri mağdur durumdayız.

Konu ile ilgili olarak konsolosluğa gittik. Konsoloslukta da bizlere tamam ben sizin paranızı da alacağım, paranızı bırakmayacağım dedi. Ancak bize hiçbir şekilde yardımcı olamadı. Şirket de bizi kendi imkânlarıyla Türkiye’ye attı. Bizim ulaşmadığımız bakan da kalmadı. Ordu’lu bir vatandaş olarak bizim milletvekillerimizi aradık. Bizim Ünyeli arkadaşlarımızın isimlerini istedi. Ancak bize hiçbir şekilde yardımcı olmadılar. Bizi sadece yerel gazete ve televizyonlara verdiler, başka da hiç bir şey yapmadılar.”dedi.

Belediye Başkan Yardımcısı Salih Sefacı ise; “Öncelikli olarak bütün işçi kardeşlerimize geçmiş olsun diyorum. Ülkemize ve memleketimize hoş geldiniz. İnşallah bundan sonra sağlıklı ve güzel bir ortamda çalışmanız da nasip olur. Vezirköprü’lü kardeşlerimiz sağ salim evlerine ulaştılar. Diğer il ve ilçelerden gelen kardeşlerimiz de evlerine inşallah ulaşacaklar. Konu ile ilgili olarak Vezirköprü’lü bir kardeşimiz belediye başkanımıza ulaştı. O andan itibaren belediye başkanımız İbrahim Sadık Edis yetkili makamlarla irtibata geçerek kardeşlerimizin memleketlerine dönmeleri konusunda yardımcı oldu. Diğer kardeşlerimizin de memleketlerine dönmeleri konusunda yardımcı olacağız. Çalışmak için gittiler, ancak mağdur oldular. Çok şükür ülkemize döndüler.” Dedi.

İşçiler kendilerine yardımcı olan Vezirköprü Belediyesine, Esenyurt Belediyesine teşekkür ettiler.

Share
1030 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?