logo

Çanakkale Zaferi’nin 104.Yıldönümü Etkinliklerle Kutlandı

Çanakkale Zaferi’nin 104.Yıldönümü Etkinliklerle Kutlandı

Cumhuriyet Meydanında bulunan Atatürk Anıtı’na Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı çelenginin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemine ilişkin Jandarma Uzman Çavuş Mesut Yıldırım konuşma yaptı.

Yıldırım; “Bugün, Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 104.yıldönümünü kutlamanın ve kutsal vatanımız için canlarını feda eden şehitlerimizin şehitler gününü idrak etmenin onurunu yaşamaktayız.

Çanakkale Zaferi; dünya tarihinde bir dönüm noktasının yaşandığı, Türk Ulusunun belirleyici bir rol oynadığı, Kurtuluş Savaşımızın ilk meşalesinin tutuşturulduğu, Yüce Türk Ulusunun Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kahramanlık ve fadakarlığının doruk noktasına ulaştığı bir saygınlık ve azmin mücadelesi olmuştur. Türk askerinin doğasında bulunan insani değerlerin savaş sahasında tezahürü bakımından da dünya savaş tarihinde örneği olmayan bir olaydır.

Çanakkale Zaferi, vatanın bütünlüğü ve ulusun bağımsızlığı söz konusu olduğunda, Türk milletinin neleri başarabileceğinin en güzel kanıtıdır. Çanakkale, utançla yaşamak yerine, onurla ölmeyi tercih edenlerin savaşıdır. Çanakkale dualarla atılan her adımda inancın ispatı, bağımsızlık sevdasının yaşanmış gerçekliğidir. Çanakkale Savaşı, Türk evlatlarının inançla, imanla; kol kola, göğüs göğse sergiledikleri bir varoluş mücadelesidir. Çanakkale Zaferi, kahraman askerlerimizin, cihanı hayrete düşüren bir iman ve kahramanlık destanıdır.

Çanakkale Zaferi ile birlikte, Şehitler Günü olarak da kutladığımız bu anlamlı zafer gününde, kutsal vatan topraklarını canları pahasına koruyarak şehitlik onuruna erişen aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla hatırlıyoruz.” İfadelerine yer verdi.

Atatürk Anıtı önündeki tören, belediye kültür merkezi salonunda devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program Nedret Yavuz Alaca’nın günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam etti.

Alaca; “Bugün tarihe adını altın harflerle yazdırmış Çanakkale Savaşımızın 104.yıldönümünü kutlamanın ve mukaddes vatanımız için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi anmanın haklı gururunu yaşamaktayız.

Çanakkale Cephesi 1.Dünya Savaşında kazançlı çıktığımız tek cephedir. Aynı zamanda da savaşın seyrini değiştiren büyük bir destandır. Birinci dünya savaşında gemileriyle Çanakkale’yi geçip, başkent İstanbul’u alıp Osmanlı İmparatorluğuna son vermek isteyen İngiliz ve Fransız kuvvetlerine karşı kahraman ordumuz Gelibolu Yarımadasında bir dizi deniz ve kara savaşları yapmıştır.” Dedi.

Konuşmaların ardından program Şiir dinletisi ile devam eden program İlkokul, Ortaokul ve Liseler arası kompozisyon, resim ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilere Kaymakam Kudret Kurnaz, Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Cumhuriyet Başsavcısı Kadir Çakmak tarafından hediye takdim edilmesiyle devam etti.

Çanakkale şehitleri için seslendirilen türkülerle devam eden program öğrenciler tarafından hazırlanan ve canlandırılan “Hey Onbeşli” ağıtıyla izleyicilere duygusal anlar yaşattı.

Etkinliğin ardından tüm protokol üyeleri şehit mezarlığına ziyaret gerçekleştirerek dua etti.

Programa Kaymakam Kudret Kurnaz, Cumhuriyet Başsavcısı Kadir Çakmak, Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Jandarma Komutanı Yüzbaşı Muharrem Davulcu, İlçe Emniyet Müdürü Serhat Koray Yağcı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Demircan, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Mehmet Uyar, İlçe Müftüsü Ali Erbaş, kurum ve kuruluşların müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, şehit ve gaziler ile yakınları, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Share
1219 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?