logo

Çanakkale Zaferi’nin 107.Yılı Kutlandı

Çanakkale Zaferi’nin 107.Yılı Kutlandı

18 Mart 1915’de kazanılan Çanakkale Zaferi’nin 107.yılı programı hava muhalefeti nedeniyle yalnızca Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen çelenk sunma töreniyle kutlandı.

Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Furkan Kılıç günün anlam ve önemini belirten konuşmasında; “Bugün Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi nin 107. yıldönümünü kutlamanın ve mukaddes vatanımız için canlarını çekinmeden feda eden aziz şehitlerimizin Şehitler Gününü idrak etmenin büyük onurunu yaşamaklayız.” Dedi.

Kılıç; “Çanakkale Zaferi; vatanın bütünlüğü ve ulusun bağımsızlığı söz konusu olduğunda Türk Milletinin neleri başarabileceğinin en güzel kanıtıdır. Çanakkale Zaferi; kahraman askerlerimizin cihanı hayrete düşüren bir iman ve kahramanlık destanıdır.

Türk Ordusunun Çanakkale’de vermiş olduğu bu büyük mücadele sadece dünya tarihi üzerinde oluşturduğu büyük etkiyle değil, Türk askerinin doğasında bulunan insani değerlerin savaş sahasında tezahürü bakımından da dünya savaş tarihinde örneği olmayan bir olaydır.

Çanakkale Zaferi; dünyanın en güçlü ordularının, dönemin en modern savaş silahlarıyla ve binlerce sömürge askerleriyle vatanımızı parçalamak için saldırdığında göğsü iman dolu milletimizin ayağa kalkması, düşmana karşı omuz omuza topyekün mücadele etmesinin tezahürüdür.

Muharebelerle onbinlerce vatan evladının şehit düşmesi ise bunun tarih sayfalarına vurulmuş mührüdür. 18 Mart; Çanakkale’nin geçilemeyeceğinin, Türk Milletinin esir edilemeyeceğinin, Türk vatanının parçalanamayacağının tüm dünyaya haykırıldığı gündür.

18 Mart bir milletin yeniden uyandığı, küllerinden yeniden doğduğu, birlik ve beraberlik ruhunu anıtlaştırdığı bir gündür.

Bizlere bu büyük zaferin gururunu armağan eden başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu mücadelede yer kahraman Türk ordusunun mensupları ile vatan uğruna canlarını feda etmiş şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi ise şükranla anıyorum.” İfadelerini kullandı.

Konuşma sonrası önce Kaymakam Halid Yıldız tarafından Vezirköprü Kaymakamlığı çelengi, ardından da Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis tarafından Belediye Başkanlığı çelengi sunuldu.

Çelenk sunumu sonrası gerçekleştirilen Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı’nın ardından program sona erdi.

Share
23 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?