logo

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; Devlet Üreticiye Destek Olmalıdır!

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; Devlet Üreticiye  Destek Olmalıdır!

Vezirköprü’nün tarımdaki önemli gelir kaynaklarından olan AYÇİÇEĞİ alımları başladı.

İlçemizde 2,10-2,40 liradan alındığı öğrenilen ayçiçeği alımlarının ay sonuna kadar devam edeceği belirtiliyor. Vezirköprü’de ayçiçeğinin 20 bin ton civarında olması bekleniyor.

Havza’da sıkıntı
Komşu ilçe Havza’da ayçiçeği alımının açıklanan 2,5 lira yerine 2,10 liraya kadar düşen fiyatlardan alınmasına tepki gösterildi.
Havza Ziraat Odası Başkanlığı önünde basın açıklamasında bulunan bölgedeki ziraat odası başkanlarına CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek de destek verdi.
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek Havza Ziraat Odasının Ayçiçeği fiyatlarında yaşanan düşüş nedeniyle yapmış olduğu Basın açıklamasına Havza, Vezirköprü, Suluova Ziraat Odası başkanları, Ayçiçeği üreticileri ve çiftçiler katıldı.
Zeybek burada yaptığı konuşmada; “Ayçiçeği fiyatlarında yaşanan düşüşün sorumlusu ülkeyi yöneten iktidardır. Üreticiye ayçiçeğini ektiren iktidar, hasat dönemi öncesinde ithalata izin vermesi ve ithalatta vergiyi kaldırması sonucu; ülkemize dışardan bol miktarda ayçiçeği ithalatı yapıldığını görüyoruz. Hasat dönemini öncesinde yapılan ithalat, üreticiyi zora sokmuştur. Ayçiçeği üreticileri; açıklanan taban fiyatın çok altında fiyattan ürünlerinin alınmak istendiğini bu durumun üreticiyi perişan ettiğini ifade etmektedirler.” Dedi.
Zeybek konuşmasının devamında; Burada asıl sorumlu ülkeyi yönetenlerdir. Memurların, Kooperatiflerin ve tüccarın bu konuda bir sorumluluğu yoktur. Tek kişi yönetimi açıkladığı taban fiyata alınması için Tarım Kredi Kooperatiflerine ve Birliklere alım için para aktarmaması çiftçinin mağdur olmasına neden olmaktadır.” Şeklinde konuştu.

Zeybek; Hak Aramada Üreticinin Yanındayız!
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek açıklamasının devamında; “Hak arama yollarında üreticinin yanındayım ve olmaya da devam edeceğim. Üretimin içinden gelen biri olarak, buraya siyaset yapmaya gelmedim iktidarda CHP de olsa aynı tavrımı ve tepkimi sizinle birlikte dile getiririm.
Üreticiler örgütlenmeli ve haklarını demokratik yollardan aramalıdır. İktidarın, hasat dönemi öncesi ithalatı özendirici kararlar alması yerli üretici yerine ithal ayçiçeğine destek vermektedir.” Dedi.
Zeybek;” Ayçiçeği üreticileri ürünlerinin hasadını yapma aşamasında fiyatların geçen yılın fiyatlarının ve bu yıl açıklanan taban fiyatların çok altına düşmesi üreticilerimizi perişan etmiştir.
Tarım ve Orman Bakanlığının yetkilileri konuya ivedilikle çözüm bulmalı, ayçiçeği ürünleri taban fiyatın altına düşmeden alımları sağlanmalıdır. Borçla üretim yapan üreticilerin sorunları daha da derinleşmeden iktidar tarafından çözüme kavuşturulmalıdır. İktidarın, tarım politikalarını gözden geçirmesi gerekir, bu anlayışla devam edilirse yakın gelecekte üretim yapmak için çiftçi bulamayız.” Dedi.

Share
126 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?