logo

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu sordu bakan cevapladı… Kunduz’un sözleşmesi de feshedildi

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu sordu bakan cevapladı… Kunduz’un sözleşmesi de feshedildi

Tüm branşlardaki milli takımlara, kamp ve antrenman hizmeti sunmak ve ayrıca gençlik kampı organizasyonları için projelendirilen Vezirköprü Kunduz Ormanı Milli Takımlar Kamp Eğitim Merkezi Projesi bir kez daha düğümlendi. Vezirköprü’ye yapılması planlanan Kunduz Kmap Eğitim Merkezi bir süre önce müteahhitinin işi bırakılmasıyla yarım kalmıştı. Eski Gençlik ve Spor Bakanı ve Samsun Milletveklili şimdi İstanbul Milletvekili Akif Çağatay Kılıç’ın ilgileneceği haberini yaptığımız Kunduz Kamp Eğitim Merkezi’nin yenidne ihaleye çıkacağı ve işlemlerin en baştan başlayacağı bugünkü en yetkili ağız Gençli ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu’ndan geldi. 2109 bütçe görüşmeleri sırasında CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu’nun sorusunu cevaplayan Bakan Kasapoğlu, Kunduz Kamp Eğitim Merkezi’nin işlemlerinin yeniden başlayacağını söyledi. Hancıoğlu sordu CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, TBMM Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmeleri sırasında Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu’na, Vezirköprü Kunduz Ormanı Milli Takımlar Kamp Eğitim Merkezi Projesi’nin akıbetini sordu.  Tesisin, yaklaşık altı yıl önce projelendirildiğini, 2016 yılında yapılan ihalenin iptali sonrasında ikinci bir ihale daha yapılarak kamp inşaatının başladığını anımsatan CHP’li Hancıoğlu, Bakan Kasapoğlu’na şu soruları yöneltti: “Peki, şimdi kampta durum ne? Harç bitti, yapı paydos. İnşaat durdu, müteahhit ortada yok. Bir tane bekçi, yağmalanmasın diye koskoca tesis şantiyesine göz kulak oluyor. Müteahhidin iflas ettiğine ve sözleşmesinin feshedildiğine ilişkin bilgiler var. Dahası, 2019 yatırım programına alınıp alınmayacağı da belli değil. Sayın Bakan bu konuda bilgi verir misiniz? Müteahhit nerede? İnşaat ne aşamada? Yatırım programınızda burası var mı?”

SÖZLEŞME FESH OLDU

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, CHP’li Hancıoğlu’nun soruları şöyle cevapladı:“2017 yılı Ocak ayında ihale edilmiş Vezirköprü’deki kamp eğitim merkezimiz, 45 milyonluk maliyeti var, yüklenici firmanın sözleşme şartlarını yerine getirememesinden dolayı Kasım 2018’de sözleşmesi fesholmuş, ilk çeyrekte tekrar ihaleye çıkıp inşallah tamamlayacağız, Samsun’a çok tesis yaptık, bunu da yarım bırakmayız.”

HANCIOĞLU: “FESİH GEREKÇESİ HAKKINDA NET AÇIKLAMA YAPILMALI”

CHP’li Hancıoğlu, bakanının sorulara verdiği cevapla, kamuoyunu kısmen aydınlatıp kısmen de gerçekleri perdelemeye çalıştığını ifade etti. Hancıoğlu, bakanın cevabına ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı: “Sözleşmenin feshedildiğini öğrendik ama bunun gerçek sebebi hâlâ belirsiz. Bakan, yüklenici firmanın sözleşmedeki hangi şartları yerine getirmediğini de açıklamak zorunda. Firma, usulsüz iş mi yapmış, yapım takvimine ilişkin taahhütlerini mi yerine getirmemiş, iflas mı etmiş? Fesih gerekçesi hakkında net açıklama yapılmalı. Ekonomide yaşanan sarsıntılı süreç, bütün sektörleri olduğu gibi inşaat sektörünü de darboğaza soktu. Şayet yüklenicinin iflas ettiği iddiaları doğruysa, yapımı süren bütün kamu yatırımlarının benzer bir akıbetle karşı karşıya olduğunu gösterir. Hükümet’in, 2019’da yatırım harcamalarını da büyük oranda askıya aldığı dikkate alınırsa, bu projenin kısa vadede hayata geçirilmesi de zor görünüyor.”

Share
1005 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?