logo

Çocuklar ve aileler yurtta kalmak istemiyor..

Çocuklar ve aileler yurtta kalmak istemiyor..

Uzak mahallelerden liselere gidecek öğrenciler için taşıma yerine yurtta kalma zorunluluğu getirildi. Vatandaşlar “bu çocuklar okula nasıl gelip gidecekler?” diye tepki gösteriyor.

İlçemizde Milli Eğitim uzak mahallelerden Vezirköprü’ye gelerek okula gitmek isteyen öğrencilerin yurtta kalmaları için uygulama başlattı.
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kararıyla Vezirköprü’nün özellikle uzak mahallelerinden gelerek ilçe merkezindeki liselerde okumak isteyen öğrenciler yurtta kalacaklar.

İsteyen öğrencilerin kendi imkanlarıyla geliş gidiş yapabilecekleri belirtilirken, maliyet nedeniyle velilerin kara kara düşündükleri öğrenildi.
İlçemizdeki toplam 1670 kapasiteli 7 adet pansiyon bulunduğunu belirten İlçe Mlli Eğitim Müdürlüğü tarafından bu pansiyonlarda 870 kız, 800 erkek öğrenci barındırabilecekleri kaydedildi.
2019-2020 eğitim öğretim yılında liselerde okuyacak öğrencilerin İlçe Milli Eğitim Komisyonunun aldığı kararla 99 mahalleden gelecek lise öğrencilerinin taşımasının kaldırıldığı öğrenildi.
Geçen yıla göre 70 adet taşıma servisinin iptal edildiğini belirten İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü; pansiyonlar boş dururken taşımaya ücret ödediklerini bu yüzden lisede okuyan öğrencilerin taşımayla getirilmesi yerine pansiyonlarda yerleştirilmesi yoluna gidildiğini söylediler.
Ancak bu mahallelerde lisede okuyan öğrencisi bulunan veliler karardan memnun değiller.
Geçtiğimiz hafta gazetemize gelen Öğürlü Şıhşırın Mahallesinden İsmet Doğan, bu velilerden biri.
Biri ilkokul, ikisi lise ve 1 üniversite öğrencisi olan 4 çocuk sahibi olan Doğan, “çocuk okutmak zaten zor.” Diyor.
Şıhşırın’dan liseye giden 10 öğrenci olduğunu kaydeden İsmet Doğan,

Çocukların hepsi yurda alındı. Öğrenciler Şahinkaya Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nde okuyorlar. Yani Hıdırlık’tan Vezirköprü çıkışına kadar her gün gidip gelecekler. Eğer buradan servis konsun istiyorsak öğrenci başına 150 lira istiyorlar. Nasıl işin içinden çıkacağız bilemiyoruz. Diyor.
“Yurtlarda kalan öğrencilerin başlarına gelenleri duyuyoruz. Kötü alışkanlıklara sahip olan çocukları duyuyoruz ve bu bizi tedirgin ediyor” diyen İsmet Doğan:

Biz öğrencilerimizin taşıma ile gidip gelmelerini istiyoruz.
Böylece akıllarımız
çocuklarımızda kalmayacak.
Dedi.
“Bizim oraya kışın taşıma
olmazsa yol bile açılmaz”
Öğürlü’nün Şıhşırın Mahallesinde kışın taşıma olmazsa yollarının bile açılmayacağını iddia eden İsmet Doğan:

Merkez mahalleye uzak bir bölgedeyiz. Merkez yolları açılsa da taşıma yapıldığı için bizim oranın da yolları açılıyordu. Çamurdan traktör bile zor çıkan yolumuz var. Şıhşırın’da taşıma olmazsa kışın yağışlar başladığında kar ve çamurdan dünyayla bağlantımız kesilir. Dedi.
Bu yıl başlatılan sistemin doğru olmadığını iddia eden Doğan:
Milli Eğitim Müdürümüze giderek durumumuzu anlattık. Ancak “ben yurtları nasıl dolduracağım” diyerek kestirip attı. Bu sistem çocukların okuması için mi, okuldan uzaklaşması için mi düzenlenmiş. Uzak mahalleler deniyor. Şıhşırın Vezirköprü’ye 26 km. Göl 30 km. Bizim mesafemiz uzak, Göl’ün mesafesi uzak değilmiş. Mağdur durumda aileler var. Ne yapacağımızı bilemez haldeyiz. Dedi.

Share
155 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?

BENZER HABERLER

Kültür Sanat
DONARIM BU YIL

DONARIM BU YIL

Kültür Sanat
Göç etmesinler

Göç etmesinler

Kültür Sanat
YAĞIN KALDIMI

YAĞIN KALDIMI

Kültür Sanat
Güzel

Güzel

Kültür Sanat
GELİN

GELİN