logo

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı; “Kısmi Kapanma Uygulamasına Geçiyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı; “Kısmi Kapanma Uygulamasına Geçiyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı basın açıklaması yaparak “Kısmî kapanma uygulamasına geçiyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Salı günü gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından alınan kararları açıkladı.

Vaka artışı nedeniyle yeni kararlar alındığını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Esnafımızın eski düzene dönmek istediğinin farkındayız.” Dedi.

Erdoğan açıklamasının devamında; “Esnaflarımızı pek çok başlık altında destekliyoruz. Buna rağmen esnaflarımızın eski düzenlerine dönmek istediklerinin farkındayız.” İfadelerini kullandı.

Her fırsatta tedbirleri gevşeterek normalleşme sürecini başlatıyoruz, diyerek sözlerini sürdüren Erdoğan; “Son dönemde bilhassa büyük şehirler artan vaka ve vefat sayıları bizi tedbirleri yeniden sıkılaştırmaya yöneltti. Her ne kadar sağlık sisteminin zorlayacak bir durumla karşı karşıya değilsek de bu gidişata seyirci kalamazdık.” Dedi.

Erdoğan; “Bu çerçevede ramazan ayının ilk iki haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanma uygulamasına geçiyoruz.” İfadelerini kullandı.

Erdoğan; “Daha sert uygulamalar gelebilir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasının devamında ise; “Amacımız bu iki haftalık sürede vefat ve vaka sayılarında önemli oranda düşüş sağlamaktır. Şayet bu iki haftalık dönemde hedeflediğimiz oranda iyileşmeyi temin edemezsek devamında çok daha sert uygulamaların gelmesi kaçınılmaz hale gelecektir.” Şeklinde konuştu.

Vatandaşlarımın her birinden temizlik maske ve mesafe kurallarına riayet ederek bu mücadeleye destek vermelerini rica ediyorum, diyerek sözlerini sürdüren Erdoğan; “Aynı şekilde aşı sıra gelenlerin de bu imkanı derhal değerlendirmelerini istiyorum. Aşının vaka ve vefat sayılarını düşürmedeki etkisi gözlemlerle rakamlarla tespit edilmiştir.” Dedi.

Hayata geçirilen uygulamalar

Yeni uygulamaların hayata geçirildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Ramazan ayının ilk iki haftasında biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanma uygulamasına geçiyoruz. Hafta sonu sokak kısıtlaması sürerken, hafta içi sokak kısıtlaması saatleri akşam 19:00 sabah 05.00 olarak güncellendi.

Sokağa çıkma saatlerinde zorunlu haller dışında şehirlerarası seyahate izin verilmeyecek. 65 yaş üstü 18 yaş altına toplu taşıma sınırlaması yeniden getiriyoruz.

Kamuda saat 16:00’da bitecek şekilde dönüşümlü ve esnek mesai yeniden yaygınlaştırılacak. Hamileler ile kronik hastalığı bulananlar ve 10 yaş altı çocuğu olan kadın personel idari izinli sayılacak. Şartları uygun olan özel sektör firmaları da bu yönde teşvik edilecektir.” İfadelerini kullandı.

Yeniden uzaktan eğitim

8. ve 12. Sınıflar dışındaki diğer kademelerin uzaktan eğitim sürecine devam edeceğini ifade eden Erdoğan; “Eğitimde sınav sürecinde olan 8. ve 12. sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları dışındaki tüm kademeler uzaktan eğitimle faaliyetlerini sürdürecektir.” Dedi.

Lokanta ve benzeri işletmeler Ramazan boyunca paket servis olarak hizmet verecek diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; “Yeme içme hizmeti veren kafe, kıraathane, çay bahçesi, spor salonu ve benzeri mekanlar faaliyetlerine bayram sonrasına kadar ara verecektir.” İfadelerini kullandı.

Düğün ve diğer organizasyonlar

Düğün, Kına Gecesi, Nişan gibi etkinliklerin bayram sonuna kadar ertelendiğini açıklayan Erdoğan; “Konaklama tesisleriyle, evlerde toplu iftar ve benzeri organizasyonlar gerçekleştiremeyecek. Uygulama Çarşamba akşam saati ile başlayacaktır.” İfadelerini kullandı.

Share
45 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?