logo

Eğer Vezirköprülüler de Osmancıktılar gibi kamyonlarla gelmiş olsalardı KUNDUZ da oluk gibi KAN AKARDI: 500 OSMANCIKLI Millet Vekilleriyle Kunduzu Almaya Geldiler 23 Temmuz 1972 Pazar

Eğer Vezirköprülüler de Osmancıktılar gibi kamyonlarla gelmiş olsalardı  KUNDUZ da oluk gibi KAN AKARDI: 500 OSMANCIKLI Millet Vekilleriyle Kunduzu Almaya Geldiler 23 Temmuz 1972 Pazar

Kunduz Ormanlarında tespit vardı, geçtiğimiz çarşamba günü… Altında iki tarafta kimseyi getirmeyecek, kaymakamlar, muayyen yetkili kişiler görevliler bulunacaktı.
(Daha önce de konuyu yazmıştık en az yarım asra yakın Vezirköprü’den yönetilen hem doğal hem de orman sınırı olarak Vezirköprü’ye bağlı kunduz ormanlarına başta belediye başkanları olduğu halde Osmancık ilçesi sahip çıkıyor, höyük kısmı bizim diyordu.

Bu konuda politik baskılarla Orman Bakanlığından İçişleri Bakanlığından bir takım yazılar çıkartmışlar bunun birine de Çorum-Samsun (Vezirköprü-Osmancık) hududunun tespit edilmesine karar sağlamışlardı.)
Ormanda
Çarşamba günü kaymakam Cengiz Bulut’un başkanlığında ekibimiz başkanlığın ekibimiz (jandarma kumandan v. Jandarmalar, Şoförler Derneği Başkanı Zeki cevher gazeteci Vefai Tek’er Orman İşletme müdürü Fethi Özbay, Orhan Uluçay, Celal Koşar Maliyeden Turan Güçlü) sabahtan Ovacık mıntıkasına gittiğimizde Osmancıklıların bir kısmı misafirhaneyi birgün öncesinden doldurmuş bulunuyorlardı. (Kaymakamları Remzi Gürsoy belediye başkanı Sıtkı Solak Çorum Orman İşletme Müdürü, Ankara’dan iki uzman, Amasya başmüdürlüğünden bir yetkili Osmancık orman bölge şefi Zeytin bucak müdürü daha bir çok kimseye ilaveten dağlarda çadırlar kurup gecelemeye kamyonlarla gelen 500 kadar insan vardı, ne oluyordu, savaşa mı gelinmişti, hakkı olmayan haksızlığı zorlamı uygulayacaktı?…
Görüşme başlıyor
Vezirköprü Ovacık Orman bölge şefliği tüm misafirleri nezaketle karşılıyor, ev sahibi nezaketi gösteriyordu. Derken Vezirköprü kaymakamı Cengiz Bulut ancak kaymakamlar, orman işletme müdürleri Amasya başmüdürlüğü yetkilisinden başkasını görüşme odasına alamayacağını bildirdi.
Görüşme iki saate yakın sürdü. İlçemiz kaymakamı iddialarının ne olduğunu sordu aşağı yukarı belediye başkanının beyanatındaki şeyler) tutanaklar tutuldu. Osmancık kaymakamı:
-Benim tayinim çıktı, hemen gidiyorum. Kısa sürede sonuçlandıralım. Diyordu.
İlçemiz Kaymakamı Bulut ise:
-Sizin iddialarınızı
aldım, incelıyeccğim.
Bu benim Ağustosta kullanacağım, izınimden
sonraya kalır. Sizin
(Osmancık) tan ayrılmanız bir şey ifade etmez.
Sonuç olarak (hudut tespitinin tehirini valilere arzına karar) verildi.
Osmancık belediye başkanı ne diyor?
Osmancık belediye başkanı Sıtkı Solak konu hususunda gazetemize şu beyanatı vermiştir.
Solak’ ın iddialarını aynan yayınlıyoruz:
“1937 yılına kadar kunduz ormanları Osmancık tarafından İdare edilir, İstihsali yapılırdı. Parası vergisi Osmancığa yatırıldı. 1937 yılında yol ulaşımının kıyafetsizliği nedeniyle Osmancık’tan alınıp Vezirköprü’ye verilmiştir.
1970 yılında ben belediye başkanı olunca düşük olan belediye gelirlerine baktım. Orman emvalinden gelir 13 bin TL olduğunu gördüm.
Ormanımızın bir kısmını Kargı bir kısmını İskilip bir kısmını da Vezirköprü almış buralarda bizim ormanımızdan satışının yapılıp, delaliyesinin bize verilmemesi üzerine uğraşmaya başladık.
Nakliyecilerimiz istihsal nakliyesinden yararlanamamaktadırlar. Osmancık belediye başkanı olarak bunlarla uğraşmak görevim.
Vezirköprülülerin Odun İşi Ne Olacak?
Geçen yıl odun işinin geç ihalesi, Çevre şehirlere bol keseden verilmesi Vezirköprü halkını güç duruma sokmuştur.

Share
297 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?

BENZER HABERLER

Anı İnceleme Araştırma
Sorunlarımızla kim ilgilenecek?

Sorunlarımızla kim ilgilenecek?

Anı İnceleme Araştırma
YENİ BAŞKAN BELEDİYE’de

YENİ BAŞKAN BELEDİYE’de

Anı İnceleme Araştırma
BAŞKAN OSMAN ÖZER

BAŞKAN OSMAN ÖZER

Anı İnceleme Araştırma
YARARLI OLABİLİYORSAK, MUTLUYUZ

YARARLI OLABİLİYORSAK, MUTLUYUZ