logo

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Toplantısı İstanbul’da Yapıldı

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Toplantısı İstanbul’da Yapıldı

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ticaret ve Sanayi Odası Komite Toplantıları, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

28-29 Ağustos’ta gerçekleştirilen toplantılarda ilk gün Kadın Girişimciler Konseyi, Turizm Komitesi, Ulaştırma Komitesi ve Tahkim Komitesi toplantıları; ikinci gün ise Ticareti Kolaylaştırma Komitesi ile Sanayi, Yatırım ve KOBİ’lerin Teşviki Komite toplantıları yapıldı.

Toplantılara, 10 üye ülke ile tam katılım sağlandı.
Türkiye heyetinde, Kadın Girişimciler Zerrin Özel ve Zuhal Gözüküçük, Milas TSO Başkanı Reşit Özer, Akşehir TSO Başkanı Ahmet Emin Makascı, Vezirköprü TSO Başkanı Abdülkadir Fişekçi, Karadeniz Ereğli TSO Başkanı Arslan Keleş, Batman TB Başkanı Arif Güneş, Cizre TSO Başkanı Salih Sefinç ve Yüksekova TSO Başkanı Abrurrahman Pınar yer aldı.
Başkan Fişekci, Dünyada sürekli artmaya devam eden küresel rekabet ortamı ülkelerin iş ve yatırım ortamını iyileştirmelerini zorunlu kılmaktadır. Avrupa da ticaretin %70 Avrupa birliği ülkelerinin kendi arasında dönmektedir. Ticaret olmadan zenginlik olmaz, huzur olmaz ve savaşlar olmaz. Bu nedenle ticaretin önündeki engelleri kaldırmamız gerekiyor.
Ükemizde Dışarıya satabileceğimiz bir petrolümüz, elektriğimiz, altın rezervlerimiz vs. yok bizim ülke olarak üretim yapmamız ve dışarı ülkelere satmamız gerekiyor yani Ticaret yapmamız gerekiyor. Türkiye önceleri sadece tarım ürünü ihracatı yapan bir ülkeydi. Şu anda Dünyanın 17. Büyük ekonomisi seviyelerine geldik, Avrupa’nın en büyük tekstil üreticisi durumuna geldik, otomotiv tedarikçisi seviyelerine geldik, turizm merkezi haline geldik.
Ticaret için ziyaret gerekiyor, İnsanlar en rahat gidebildikleri ülkelere ticaret yapar, en büyük engel birbirimize vize koyarak kardeş ülkeler arasında birbirimize engel oluyoruz. En azından ticaret ile uğraşan firmalara vize serbestisi getirmemiz gerekiyor. Asya ile Avrupa’nın konum olarak tam ortasındayız, tarihi ipek yolu bizde doğu Asya ve Avrupa’nın ortasındayız. Gümrüklerimiz modernize edilmiş durumda, Limanlarımız hepsi donanımlı, ticaret yolu üzerindeyiz sıkıntı çıkartmayalım birbirimize, su başka tarafa kaymasın dedi.
Komite Toplantılarının ardından TOBB-EİT TSO- Türk Keneşi 1. Oda Eğitim Programı düzenlendi. Programa İslam TSO Genel Sekreteri Yousef Hasan Khalawi ile Türk Keneşi Genel Sekreteri Dr. Ömer Kocaman de katılarak birer konuşma gerçekleştirdi. Eğitim Programı’na katılanlara verilecek Katılım Sertifikası EİT TSO Gala Yemeği’nde dağıtıldı.

Share
149 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?