logo

Emekli Öğretmen Mehmet Cihangeri; Vezirköprü Eğitimde İrtifa Kaybediyor

Emekli Öğretmen Mehmet Cihangeri; Vezirköprü Eğitimde İrtifa Kaybediyor

Vezirköprülü Emekli öğretmen Mehmet Cihangeri eğitim sistemini eleştirerek “Vezirköprü Eğitimde İrtifa Kaybediyor.” dedi.

Cihangeri yaptığı yazılı basın açıklamasında; “Vezirköprü Hatice Kemal Kayalıoğlu Fen Lisesi Okul-Aile birliği Başkanlığını son iki yıldır yürütmeye çalıştım. Bir emekli öğretmen olarak eğitimci mantığıyla her konuda yardımcı olmaya çalıştım. Benim çocuğum bu yıl mezun olarak geçen ay diğer öğrenciler gibi sınava girdi. Almış olduğumuz sonuç beklentimizin altında oldu. Bu sonuç beni özeleştiri yapmaya ve muhasebe yapmaya sevk etti. Benim çocuğum bu okula 483,5 puanla % 1,84 derecesiyle girdi. Genel durumu araştırıp önce kabahati, eksikliği kendimde aradım. Ancak Vezirköprü genelinde ve Fen Lisesinde durumun vahim olduğunu, her geçen yıl geriye gidildiğini gördüm.
Eğitimin ayaklarından biri olan ailenin eğitime olan ilgisinin içler acısı olduğunu yaşayarak gördüm. Çocuğunun 4 yıl okuduğu okulun nerede olduğunu, kapısının nerede olduğunu bilmeyen veli sayısı o kadar çok ki. Velilerin bu ilgisizliği elbette ki eğitimi olumsuz yönde etkilemektedir.
Eğitimin diğer ayağı olan okul sorgulanması gereken önemli bir faktördür. Okul deyince İlçede eğitimin sağlıklı bir şekilde yürütülmesinden sorumlu olan İlçe Kaymakam’ı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Okul İdaresi ve derse giren öğretmeni herkes bu durumdan sorumludur.
Bu ülkenin geleceği olan gençlerin yetiştirilmesinde kusuru bulunan, yetersiz olan kimdir, nedir bulunup açığa çıkarılıp tedbir alınması için daha ne kadar beklememiz gerekiyor?
Devlet devasa yatırımlarla okullar, yurtlar yapıyor ancak personel görevlendirirken tasarruf yapıyor. Kız ve erkek öğrenci yurtlarına bir müdür yardımcısı görevlendiriliyor. Bir bayan müdür yardımcısı verilmiyor. Bir Müdür yardımcısı idari işlerin içinde boğulup gidiyor. Eğitim öğretimle ilgili çalışma yapacak, sosyal faaliyetleri yürütecek ikinci bir müdür yardımcısı görevlendirilmiyor.
Fedakârca görev yapan, öğrencileri için çırpınan öğretmenlerin yanında öğretmenlikten başka işlerle mesai harcayan, mesleki heyecanını yitirmiş, kürsü profesörü mantığıyla derse girip çıkan, branşında verimli olamayan öğretmenler başarının düşük olmasında önemli etkenler olduğunu görmekteyiz.
Gelecek yıllarda Vezirköprü’de başarının yükseltilmesi için Eğitimin baş sorumlusu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ne yapacak, sonuçları ayrıntılı bir analizle ilçe genelinde bir tespit yapacak mı? Çocuklarımızı içine düştüğü bu çukurdan tutup yukarılara çıkaracak bir çalışma yapacak mı? Sorumluluğu olan herkesin uykuları kaçacak mı? Vicdanları sızlayacak mı? Yoksa alışageldiğimiz gibi Vezirköprü garibanları oynamaya devam mı edecek?
Amacım hiçbir şahsı hedef almak, töhmet altında bırakmak değil. Sadece Vezirköprü’nün kanayan yarasına neşter vuracak bir operatör çıkar ümidiyle çığlık atmaktır.” İfadelerine yer verdi.

Share
178 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?