logo

Engelliler Günü Kapsamında Program Düzenlendi

Engelliler Günü Kapsamında  Program Düzenlendi

3 Aralık Salı günü Dünya Engelliler Günü kapsamında Belediye Kültür Merkezi konferans salonunda program düzenlendi.
Akça Anakucağı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi tarafından düzenlenen programın açılış konuşmasını kurucu Müdür Nihat Koçak yaparak kurumsal çalışmalar hakkında bilgilendirme yaptı.
Ardından konuşma yapan Akça Anakucağı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi kurucusu Şaban Akça ise yine kurumsal faaliyetler konusunda vatandaşları bilgilendirdi.
İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Demircan ise yaptığı konuşmada; “3 Aralık Dünya Engelliler günü 1992 yılında birleşmiş milletler kararı ile kabul edilmiş olup, bu karar dünyadaki engellilerin topluma kazandırılması ve haklarının “Tam ve Diğer İnsanlara Eşit Ölçüde Sağlanması Amacı İçin Çalışılması Gereken Bir Gün” olarak tüm dünyaya duyurulmuştur.
Bu önemli gün tüm engelli insanları anlayabilmek açısından oldukça büyük öneme sahiptir. Çünkü günlük hayatta karşılaştıkları sorunlar sadece engellilerin değil hepimizin sorunudur.
Bugün gerek sosyal yaşamda, gerekse iş hayatında kendilerine çok zor yer bulan ve yaşamın birçok alanında çeşitli engellerle karşılaşan engelli insanlarımızın farkına varmalı, onlarla birlikte yaşadığımızı unutmamalıyız. Hepimiz bu bilince sahip olmalıyız.
3 Aralık tarihinin Dünya Engelliler Günü olarak kutlanması elbette ki çok önemli. Ancak, engelli vatandaşlarımızı sadece birgün hatırlamak ve sonrasında unutmak doğru bir yaklaşım değildir.
Engelli kardeşlerimizin spor, sanat, edebiyat, siyaset, eğitim ve iş dünyası da dahil olmak üzere her alanda topluma örnek insanlar olabilmeleri için üzerimize düşen görevleri yapmamız gerekir.
Bu kardeşlerimizin zorlukları aşarak elde ettikleri başarılar bizleri gururlandırmaktadır.
Engelli kardeşlerimizi yapamadıklarıyla değil, yapabilecekleriyle ve bizlere benzeyen yanlarıyla görmemiz gerekir. Onların acıma duygusuna değil, sevgiye, anlayışa ihtiyaçları vardır. Onları soyutlayıp ötekileştirmek yerine bütünüyle aramızda oldukları bir hayat sunalım. Onlara engel değil, destek olalım. Hayatlarına bir ışık da biz yakalım.
Engelli kardeşlerimiz teşvik etmek, ihtiyaç duydukları yardım elini uzatmak, kalplerdeki ve zihinlerdeki engelleri hep birlikte kaldırmak için gayret göstermek, sorunların çözümünde onlara destek olmak, onların hayatlarını kolaylaştırarak her adımda yanlarında olmak hepimizin görevidir.” Dedi.
Programın son konuşmasında Belediye Başkan Yardımcısı Salih Sefacı gerçekleştirdi. Sefacı engellilerin de insan olduğunu onlara saygı duyulması gerektiğini ifade ederek, engelliler gününü kutladı.
Konuşmaların ardından hazırlanan gösterilerle program son buldu.

Share
362 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?