logo

03 Ağustos 2022

Evlilik Masalları ve Gerçekler


Duygu Ceylan
duygu.ceylan.pd@gmail.com

Evlilik cüzdanı herhangi bir yeterliğe bağlı verilmeyen, içinde yeni bir hayat ve hayalleri barındıran başlangıç simgesidir. Büyük umutlarla çıkılan bu yolun gerçekliğinden bahsetmek gerekir. Maddeler halinde evlilikle ilgili gerçek olmayan kalıpları inceleyelim.

· ” Romantik aşklardan iyi evlilikler doğar.“ diye düşünülse de evlilik; kültürel farklılıkları(her aile içinde ayrı bir kültürdür), eş olma rolünü hatta ekonomik durumlar gibi romantizmden uzak konuları barındırır. İşler ciddileşip sorumluluklar arttığında kişilerin birbirlerini anlaması, ortak kararlar alması, eşler arasında uyumun olması önemlidir.
“Karı koca her şeyi birlikte yapmalıdır. “ masalında, çifte kumrular her şeyi birlikte yapar, her şeyi paylaşır, diğer eş yanında yoksa kendini yarım hisseder düşünceleri de gerçek değildir. Aşağıdaki şekiller evlilik de eşlerin kendi sınırlarını korumaları ve aşırı başıboş bırakılmış veya aşırı boğulmuş hissetmemeleri için alanların önemine dikkat çeker. Siyah alanlar eşlerin ortaklaşa yaptığı alanları ifade eder. Bu alanın azlığı ve çokluğu sorun oluşturabilir.

· “Zıt kutuplar birbirini çeker” ifadesi oldukça yaygın olsa da uzun vadeli ilişkiler farklılıkların çok olmasından ziyade benzerliklerin olduğu durumlarda gerçekleşir. Küçük farklar bir ilişkiyi geliştirebilirken önemli farklar çiftleri zor durumda bırakabilir.
· “Eşinizi daha iyi bir insan haline getirebilirsiniz” masalına sahipsek bu kendi yaşantımızda fazladan aldığımız sorumlukları bize hatırlatabilir. Bir eşten beklenilen, sürekli karşı taraf için çaba göstermek değil eşiyle hayatı paylaşmaktır. Karşılıklı fedakarlıklar önemlidir.
· “İyi çiftler birbirlerinin duygu ve düşüncelerini söylemeden anlayabilirler” kalıbı da bir masalı hatırlatır. Kimse kimsenin asıl duygularının ne olduğunu bilemez. Kendimizi anlatmadan anlaşılmayı beklemek yorucudur. Tabi eşlerin birbirlerinin duygu durumunu takip etmesi, farkında olunan değişiklerin sorulması gerekir.
· “Evlilik insanı tamamlar” ifadesi de yanlış olmamakla birlikte evlenmeden önce getirdiğimiz duygusal problemlerimiz yakın ilişki içinde olduğumuz kişiyle daha göz önünde olabilir. Sorumluluklar artar. Hayatımıza eş olma rolü de eklenmiş olur. Evlilikle birlikte hayatımıza yeni bir aileyi de eklemiş oluruz.
Bu masallar çoğaltılabilir. Gerçek şu ki bir evlilik okulu yoktur ve mükemmel bir evlilik de aranmamalıdır. Her evlilikteki sorunlar o çifte özeldir. Evliliğimizi başka evlilikler üzerinden değerlendirmek evliliğimizi daha iyi hale getirmez. Eşlerden biri için yolunda gitmeyen durumlarda diğer eş görmezden gelmemeli ve ortak kararlar alınabilmelidir. Evlilikle ilgili sorunlar öncelikle çiftleri ilgilendirdiğinden aile üyelerinden ikinci üçüncü kişilerin karışması sorunları çoğaltabilir. Gerekirse çiftler bu sorunları rahatça konuşabilecekleri çift terapisi alabilir.

Share
797 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BAZI PARTİLER UZATMALARI MI OYNUYOR?

  17 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Bir Filozof şöyle söylüyor; “Güneş batarken gölgeler uzar” Son yerel seçimlerin bize bazı hatırlatmaları oldu. Geçmişte de önü alınamaz partiler vardı. Anavatan Partisi, Doğru Yol Partisi, Ecevit'in DSP'si gibi. Anavatan Partisi bir yerel seçimde Türkiye'de birçok belediyeyi kaybetti. Hatırladığıma göre Karadeniz'de sadece Vezirköprü  (rahmetli Bekir Hoca) kalmıştı. Yine sağın en güçlü partilerinden rahmetli Demirel partisinin başına ne yediği belirsiz Tansu Çiller gibi biri getirildi. Bu hanım partiyi de, ülkeyi de hatta siyaseti de kirle...
 • Psikolojik Zorlukları Azaltacak Durumlar

  13 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Günlük hayatta fark etmeden karşılaştığımız durumları kendi hayatımıza katarız ve seçimlerimizi, kararlarımızı buna yönelik yaparız. Bu durumlarsa psikolojik sağlamlığımızı azaltabilir. Maddeler halinde bakalım. - Diğerlerinin hayat tecrübelerine bakarak çok fazla önlem almak, hayatımızı kısıtlamak.  Örneğin yakınımızdan birinin sosyal medyada zorbalığa uğradığını görüp çocuğumuza sosyal medyayı yasaklarız. Çünkü böyle bir durumla karşılaşmak istemeyiz. İnsan başka insanlardan da öğrenen bir varlıktır ama bu korku kültürüne dönüşürse bizi etki...
 • Vezirköprü’de seçmen değişmedi, Yine AKP dedi..

  03 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Özellikle İç Anadolu'da ve Karadeniz'in iç kesimlerinde kırsalda yaşayan vatandaşların henüz bu ekonomik sıkıntıyı derin yaşamamaları ve parti tutma davranışı nedeniyle AKP'den uzaklaşmadıklarını söyleyebiliriz. 31 Mart yerel seçimleri sürprizlerle sona erdi. Beklenmeyen CHP'nin Türkiye genelinde birinci parti çıkması ve yıllardır güçlü şekilde iktidar olan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin ilk kez ikinci parti konumuna düşmesi özellikle EGE'de hemen her yerin CHP adayları tarafından alınmasıydı. Komşu il Amasya ve Kastamonu da bu beklenmeye...
 • YORGAN GİTTİ KAVGA BİTTİ

  03 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Bir gece Nasrettin Hoca'nın evinin önünde iki grup arasında kavga başlar. Kavga biraz uzun sürer, aşırı gürültüden rahatsız olan hoca yataktan kalkar yorganı eline toplar balkona çıkar. Kavgacılara seslenir falan ama kavgacılar kendi gürültü ve hırslarından hocayı tınlamazlar bile; Sinirlenen hoca; Omzundaki yorganı kavgacıların üzerine doğru fırlatır. Yorgan kafalarına dolanan kavgacılardan bir grup ne olduğunu anlamadan yorganı alıp korku içinde kaçıp giderler. Kavgacıların diğer grubu da kavga ettikleri grubun kaçması üzerine olay yerin...