logo

GÖÇ İYİ BİR ŞEY!


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Taşhan’ın tarihi oldukça eskidir. Taşhan bizim Osman Paşalarının vakfiyeleri gibi değildir. Yani Vezirköprü’deki Mehmet Paşa vakıflarından farklı bir tarafı vardır.
Şimdi onlara girecek değilim. Merak eden araştırır bakar.
Pejmürde olarak duran Taşhan ilk kez restore edildi. Konaklama, lokanta, dinlenme mekanı olarak aslına ve amacına uygun hale getirildi. Emeği geçenlere, düşünüp yapanlara teşekkür ederiz.
İlk restorasyondan sonra Taşhan kül olacak şekilde yandı. Yapılan onca emek ve para da kül oldu.
Bu yanıp kül olma olayında hiçbir sorumlu yoktu. Tabi “kudret ateşi düştü ve yandı kül oldu” nesini soruşturacaksın?
Vezirköprülü Vakıflar Genel Müdürü Sayın Burhan ERSOY sayesinde Taşhan yeniden yapılarak Vezirköprü’ye armağan edildi.
Üç yıl kadar önce Samsun Büyükşehir Belediye’sine kiralanan Taşhan her nedense üç yıl sonra geçen hafta yeniden açılmış.
Açılışı yapan Büyükşehir Belediye Başkan’ı Mustafa DEMİR konuşmasında ilginç şeyler söylemiş. Vezirköprü’nün çok göç verdiği şikayetleri kendisine intikal etmiş olacak ki;
“Vezirköprü çok veriyor ama olsun. Göç iyi bir şeydir” demiş, Sayın DEMİR.
Sayın DEMİR’ e aynen katılıyorum. Göç nedeniyle Türkiye’nin her bölgesinde her ilin de Vezirköprülü vardır. Gittiğinizde yabancılık çekmezsiniz.
Mesela gidin İzmir’e, Bursa’ya. Eskişehir’e hele de Ankara ve İstanbul’a her semtinde Vezirköprülü bulursunuz. Yabancılık çekmezsiniz!
Özellikle saydığım illerin her birinde şu anda Vezirköprü’nün mevcut nüfusu kadar Vezirköprülü yaşar.
Mustafa DEMİR’in bu konuşmasından sonra Vezirköprü’de oyu artar.
Mustafa DEMİR bakan iken hastane işini ne yaptı? Biliyorsunuz. Belediye başkan adayı oldu. Sandıkları patlattık.
Sayın DEMİR yaptığı konuşmada “Vezirköprü Tekkeköy gibi ya da Samsun’un herhangi bir merkez ilçesi gibi olmaz” buyurmuş.
Açıklamasını anlaşılır hale getirirsek:
-“Vezirköprü gözden ırak gönülden de ırak (uzak) bir yer. Yakın ilçelerin hizmeti gibi hizmet alamaz, her şeyi beklemeyin” demek istiyor.
Seçimlerde farklı söylüyorlar ama oyu çok olan köylerde gece yatıya bile kalıyor. ”Vezirköprü bizim gücümüz, her şeyimiz” deyip oyları çuvallıyor.
Vezirköprü olarak Samsun’dan ayrılıp Amasya’ya bağlanalım. Amasya’nın ilçesi olalım deyince kızıyorlar. Ama Samsun’un üvey ilçesi olduğumuzu da inkar etmiyorlar!..
CHP İlçe Başkan’ı Onur BAYBURTLU da Taşhan açılışına çağırılmadığına sitem ediyor.
Mustafa DEMİR’in ilçeye hiç bir katkı sağlamayan konuşmasını dinlemektense törene davet edilmeyip katılmamak daha iyi değil mi?
Vah vezirler diyarı Vezirköprü vah!..
“Göç iyi bir şey” diyebiliyorlar sana!..

Share
59 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Zorunlu Toplulaştırma..

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de bu hafta yoğun geçti. Özellikle zorunlu arazi toplulaştırma işlemlerine önceki hafta Yağınözü Mahallesi'nde, geçtiğimiz hafta da Adatepe Mahallesi'ndeki vatandaşların itirazlarının damga vurduğu haftada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ziyareti de eklenince uzun zamandır olmayan bir yoğunluk oluştu. Arazi toplulaştırma olarak bilinen projenin ilçede yeniden adlandırılarak Zorunlu Toplulaştırma denmesi, halkın bu konuya ne kadar duyarlı olduğunun göstergesidir aslında. Zorunlu Arazi Toplulaştırma işlemine özünde karşı olma...
 • MERAL AKŞENER

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Geçen hafta Vezirköprü'de Meral Akşener fırtınası esti. Her meydanda, her cadde ve sokakta, kahvehaneler ve parklarda İYİ Parti ve lider Akşener konuşuluyordu. Meral Akşener; Özellikle toprakları gelişi güzel toplulaştırılmaya başlanan Vezirköprü'nün 24 köyünden biri olan Adatepe köyünde moral depoladı. Adatepe'de özellikle kadınlar büyük kalabalık halinde Meral Akşener'i coşkun bir tezahüratla karşıladılar. Toprakların toplulaştırılması geçici bir süre için durduruldu ve iş makineleri şimdilik geri çekildi. Ancak; Halk arasında yaygın bir kan...
 • Birlik olmalıyız, ama nasıl?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Daha önceleri Vezirköprü'nün bölgede en önemli ilçe olduğunu bilirdik. Bunda ilçenin kendi içindeki ürettiklerinin dışarıda Pazar bularak satmaları ve buradan elde edilen paranın ilçe ekonomisine katılmasının önemi büyüktü. Kunduracılık olsun, ipek böcekçiliği olsun, çömlekçilik olsun, ip yapımı olsun.. Daha neler neler. Vezirköprü kendi ihtiyacını kendi karşıladığı gibi, dış pazarda da yer bulan bir ekonomiye sahipti. Türkiye'de de dünyada olduğu gibi üretim modelleri değişince fabrikasyona ayak uyduramayan Vezirköprü de ekonomik yönden zayıf...
 • SAMSUN’DA MUHALEFET VAR MI?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Yıllardır “Vezirköprü sahipsiz” diye hem Vezirköprülüler hem de Vezirköprü yerel medyası dertlenip durur. Haydi diyelim iktidar Vezirköprü sorunlarının çözümü ile ilgilenmiyor ya da çözümleri savsaklıyor. Peki ya muhalefet ne yapıyor? Samsun'da muhalefet örgütsüz.İl başkanlarını pek bilmem ama özellikle sahipsiz bulunduğumuz Vezirköprü'de örgütün değil kişilere ya da kişiye bağlı “kalk-kalk, yat-yat” emre bağlı ilçe başkanı ile kitlesel muhalefet olmaz!.. Ayrıca özellikle ana muhalefet (Büyük Muhalefet) partisi CHP'nin Samsun'daki milletvekil...