logo

Güreşlerin Başpehlivanı Tanju Gemici Oldu

Güreşlerin Başpehlivanı Tanju Gemici Oldu

15.Vezirköprü Kültür, Sanat, Doğa ve Turizm festivali kapsamında Kunduz’da düzenlenen Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin bu seneki başpehlivanı Tanju Gemici Oldu.

Başkan Edis, “Biz demiştik ki, tarihi Kırkpınar’a rakibiz. Görüyoruz ki Karadeniz deyince Kunduz akla geliyor. Güreşler denildiğinde Kırkpınar ve Elmalı’dan sonra şimdi de Kunduz geliyor. Kırkpınar’dan daha yüksek Başpehlivan sayımız var. Bütün güreşçilerimize yürekten teşekkür ediyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” Dedi.

Edis’in ardından kısa bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise; “Bu organizasyon şuan Türkiye’deki en nitelikli organizasyon. Kunduz güreşlerine katılım her geçen yıl daha da artıyor. Burada insanlarımız artık tribünlere sığmaz durumda. Samsun’da Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde bu tribünleri yapan Milletvekilimiz Yusuf Ziya Yılmaz ile az önce istişaresini de yaptık. Eğer mümkün ise bu tribünleri gelecek yıl Kunduz Güreşlerine kadar daha da büyüteceğiz.” Şeklinde konuştu.

Yol gündeme geldi

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir konuşmasının devamında yolların durumunu gündeme getirdi. Demir; “Buraya gelirken yolların durumunu gördük. Tam zaman vermemekle birlikte yolları genişletme çalışmalarımız sürecek. İnşallah önümüzdeki sene gerçekleştirilecek olan güreşlerde daha iyi ve daha güzel çalışmalar gerçekleştirerek ilçemizi de ihya edeceğiz.

Önümüzdeki beş yılın sonunda ilçe belediyesi, Büyükşehir Belediyesi olarak yapılmayan altyapı kalmayacak. İçme suyu da buna dahil.” İfadelerine yer verdi.

Konuşmaların sonrasında protokol üyeleri ve güreş severler başpehlivanlık güreşlerini izledi. sembol, minik 1, minik 2, teşvik, tozkoparan, deste küçük, deste büyük, küçük orta küçük, küçük orta büyük, büyük orta, baş altı ve baş kategorilerinde düzenlenen güreşler ilgiyle izlendi.

Güreşler sırasında ağalık ihalesi düzenlendi. 8 güreş ağası adayının katıldığı güreş ağalığı ise 200 bin liradan açıldı. Açık artırma ile yapılan ağalık ihalesi 2019 yılı güreş ağalığını yapan iş adamı Halil İbrahim Çiçek’in 355 bin lira teklif vermesiyle sona erdi.

Seyir zevki yüksek olan güreşlerde sembol, minik 1, minik 2, teşvik, tozkoparan,deste küçük, deste büyük, küçük orta küçük, küçük orta büyük, büyük orta, baş altı ve baş kategorilerinde düzenlenen müsabakalar beğeniyle izlendi. Güreşlerde dereceye giren pehlivanlara ödülleri verilirken, başpehlivanlığı kazanan Tanju Gemici’nin altın kemerini ise Samsun Valisi Osman Kaymak taktı. Başpehlivanlıkta Nedim Gürel ikinci olurken, Cengizhan Şimşek ve Orhan Okulu’da üçüncü oldu. Kunduz Yağlı Pehlivan Güreşleri’ni eski bakanlardan Kürşat Tüzmen, Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Valisi Osman Kaymak, Vezirköprü Kaymakamı Kudret Kurnaz, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ünsal Ağaoğlu, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, kurum ve kuruluşların temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda kişi izledi.

Share
393 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?