logo

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine Yeni Bir Genelge Gönderildi

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine Yeni Bir Genelge Gönderildi

Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyeleri göz önünde bulundurularak Pazartesi günü toplanan kabinede alınan kararlar doğrultusunda İçişleri Bakanlığo 81 İl Valiliğine Tedbirlerin Gözden Geçirilmesi konulu genelge gönderdi.
Buna göre: Başta Samsun olmak üzere “Çok Yüksek Risk Grubunda Yer Alan İllerde hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamaları yeniden düzenlendi.
Hafta içi günlerde 21.00 – 05.00 saatleri arasında tüm Türkiye’de sokağa çıkma kısıtlaması uygulamasına devam edilecek.
Cumartesi/Pazar günü ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacak.
Lokanta/restoran, pastane ve tatlıcı tarzı işyerleri Cumartesi ve/veya Pazar günü 10.00 – 20.00 saatleri arasında paket servis faaliyetlerine devam edebilecek.
Yeme-içme yerleri (lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb.) ile dernek lokali, kıraathane, çay bahçesi gibi iş yerleri; mesafe koşullarına göre açık ve kapalı alanlar için ayrı ayrı olacak şekilde % 50 kapasite sınırlaması ile mekanda bulunabilecek masa-koltuk sayısı ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı tespit edilecek.
Tüm risk gruplarında yeme-içme yerleri 19:00 – 21.00 saatleri arasında paket servisi veya gel-al şeklinde, 21.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde, tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan Cumartesi ve/veya Pazar günleri ise 10.00 – 20.00 saatleri arasında sadece paket servis şeklinde hizmet verebilecek.

Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları ile birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek genel kurullar, kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinlikler, nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, halı saha, yüzme havuzu vb. tesislere daha önce illere gönderilen genelgede belirtilen usul ve esaslar doğrultusunda süregelen uygulanmasına aynen devam edilecek.
5.İnternet kafe/salonu hamam gibi yerler için ek risk grubunda bulunan illerde % 50 kapasite sınırına uymak ve HES kodu sorgulaması yapmak kaydıyla 07.00 – 19.00 saatleri arasında faaliyette bulunabilecek.
6.Risk grubuna göre il bazında tedbirlerin uygulanacağı kontrollü normalleşme döneminin sürdürülebilirliği ve bir an evvel tam anlamıyla normalleşmenin sağlanması için; Dinamik Denetim Sürecinin uygulanmasına kesintisiz şekilde devam edilecek.
Hıfzıssıhha Kurullarınca kararlara uymayanlara 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem yapılacak.

Share
46 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?