logo

İktidar Partisi’nin Vezirköprü çıkartması..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü olarak ilçeye yapılacak / yapılan neredeyse tüm yatırımların yılan hikayesine dönmesine alıştık.
Vezirköprü’den Yağınözü’ne kadar olan yoldan tutun, Devlet Hastanesi’nden tutun, Vezirköprü-Havza ve Vezirköprü-Durağan yoluna kadar birçok işte örneğini verebiliriz.
Yine bunlardan biri olan Kunduz Kamp Eğitim Merkezi de aynı şekilde yılan hikayesine döndü.
Vezirköprü Kunduz Milli Takımlar Eğitim Merkezi ve Kamp Projesi olarak geçen bu projenin ilk kez dillendirilmesinden bu yana neredeyse 10 yıl oldu.
İlçe tarihinin alacağı en büyük yatırımlardan biri olarak lanse edildi. 2017 yılında ihalesi yapıldı, 2018 yılında yüklenici firma işi bıraktı. Kunduz’un güzelim yeşilliklerini arasına serpiştirilmiş halde duran beton yığınları Vezirköprü’nün kârı(!) oldu.
Daha sonra o dönemde bağımsız şimdi ise İYİ Parti Milletvekili Erhan Usta tarafından Meclis’te soru önergesi olarak bile soruldu.
Geçtiğimiz hafta AKP Samsun İl ve İlçe Başkanlarının Vezirköprü’de yaptığı toplantıda İl Başkanı Ersan Aksu “önümüzdeki dönemde Kunduz Kamp Eğitim Merkezi ile ilgili çalışmalar hızlı şekilde başlayacak” dedi.
3 yıldır atıl şekilde duran beton yığınlarının güzelliğin ortasındaki görüntüsünü bir kenara bırakırsak Vezirköprü’deki vatandaşlar bile artık yapılmayacağına inanmış olacaklar ki, Kamp Eğitim Merkezi ilçe gündeminden çıktı.
Bugün yeniden hatırlatılan bu büyük iş için umutlanmamız gerekir mi, ileride göreceğiz.
Kenevir
Toplantıya katılanlar gruplar halinde Vezirköprü’de esnafı dolaşarak görüşlerini aldılar ve sohbetler ettiler.
Vatandaş Gazetesi’ni Samsun Atakum İlçe Başkanı Abdulkadir Köstek ile İlkadım İlçe Başkanı Mücahit Erbin yanlarında Vezirköprü İlçe yönetiminden Haşim Aruç olduğu halde ziyaret geldiler.
Geçtiğimiz hafta gazetemizde yer alan haberi gördüler ve sohbetimiz kenevir üzerine şekillendi.
Atakum İlçe Başkanı Köstek kenevir üreticisinin durumu hakkında bilgi aldıktan sonra görüşlerini aktardı:
-İktidar olarak her türlü yatırımın desteği var. Kenevir sanayisi de bunların arasında. Ancak öncelikli olarak bölgenin kendi dinamikleri ile yatırım yapılmaya çalışılmalı. Her yapılacak iş için iktidarın özel çalışması beklenemez. İlçenin sivil toplum kuruluşları konuyla ilgili çalışmalar yapmalılar. Dedi.
Bölgede bu konuda yatırım yapacak bir yatırımcı çıkacağına ya da sivil toplum kuruluşlarının konuyla ilgili çalışma yapacaklarına dair güçlü bir inanca sahip değilim. Kenevirin geçtiğimiz yıl ekiminin çok ciddi artış gösterdiği ancak bu yıl ödemesini alamadıklarını aktaran üreticinin ekmekten imtina edeceğini Başkan Köstek’e aktardım.
İki yüzün üzerinde ürün üretiminin mümkün olduğu kaydedilen kenevir için geldiğimiz noktada ekiminin bile istenen seviyenin altına düşmüş olacağıdır.

Share
26 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Önce çevremizde yer yoktu, Şimdi tasarruf var!

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de sanayi yapalım dendiğinde, iş sahası oluşturalım dendiğinde yıllarca duyduğumuz sözler “her taraf tarla, tarım arazisinden çıkaramıyoruz. Yerimiz yok!” oldu. Siyasetçilerimiz bu sözlerin arkasına sığınarak yıllarca Vezirköprü'nün bir Havza gibi, bir Merzifon gibi devlet arazisine sahip olmadığı için yatırım yapılamadığını söyleyip durdular. Vezirköprü'nün OVA olmasından sonra bu işlerin daha zor olduğu iddia edildi. İlçenin TARIM dışında yapabileceği yoktu. Tarımın yanına cılız bir sesle TURİZM dedik, o da gelişemedi. Alt yapı ek...
 • LAKLAKLA

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Eskilerin tecrübeleri ile ürettiği birçok deyim kelime dağarcığımızı süsler. Mesela; -Leyleğin günü laklakla geçer. -İt ürür kervan yürür. -Kurt bildiği dağa kaçar. -Cami ne kadar büyük olsa da imam bildiğini okur. -Yüksek dağın başından duman eksik olmaz. -Dağına göre kar yağar. -Büyük gölde büyük balık olur. -Horozu çok olan köyün, sabahı geç olur. -Bu ve buna benzer deyimleri istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. Bu konuda halkımızın kültürü oldukça zengindir. Konuyu Vezirköprü'ye ve Vezirköprü sorunlarına getirir...
 • Başa döndük: Geçim sıkıntısı!…

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  İlçemizde olduğu kadar, ilçe dışında da birçok kesimin dikkatini Vezirköprü'ye çeken arazi toplulaştırma eylemlerinin yankıları sürerken, insanlar haklı ya da haksız olan konusunda kararlarını netleştiriyor. Konuyla ilgili kesin kararı ise yargı verecek. Arazi toplulaştırma eylemlerinden sonra Vezirköprü'de gündem kısa sürede geçim sıkıntısına döndü. Özellikle çiftçilerimizin gübre başta olmak üzere artan girdi maliyetlerinden ötürü 'ekmemeyi' düşündüklerine defalarca üzülerek şahitlik ettim. Konuşmalarda bir karamsarlık hakim. Herkes bu kışı...
 • BU İŞTE BİR HİNTLİK Mİ VAR?

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü köylerinde yapılmak istenilen arazi toplulaştırılmasında hangi tarafla konuşsan sonuca varamıyorsun, hemen hemen herkes ayrı telden çalıyor. Köylüler toplulaştırma ilanının kendilerine duyurulmadığını, Toplulaştırma işlemine başlamadan önce aksaklıkların giderilmesi için kendilerinin bilgilendirilmediğini, İktidar milletvekilinin kendilerine aksaklıkların düzeltilmesi için toplulaştırmanın bir süre erteleneceği sözünü vermesine rağmen, bir hafta sonra sabah kalktıklarında köyün güvenlik güçlerince sarıldığını gördüklerinde ...