logo

İmar Uygulaması Meclis’te görüşüldü: Başkan Edis: ‘Mahkemeye gitmeden çözmek istiyoruz!’

İmar Uygulaması Meclis’te görüşüldü: Başkan Edis: ‘Mahkemeye gitmeden  çözmek istiyoruz!’

Vezirköprü Belediye Meclisinde görüşülen İmar Revizyon planı üzerine vatandaşların yaptıkları itirazlar üzerine konuşan Başkan Edis, “mahkeme süreci çok uzatır, bu yüzden mahkemeye gitmeden itirazları çözüme kavuşturmak istiyoruz.” Dedi.

Vezirköprü Belediye Meclisi 3 Mart tarihinde olağanüstü toplandı.
Bazı Mahallelerin sınırları ile Vezirköprü Merkez’de uygulanacak olan İmar Uygulaması’nın görüşüldüğü toplantıda iki konu üzerinden kararlar alındı.
Vezirköprü Merkez’de yapılan imar uygulamasının askıda olduğu süre zarfında vatandaşlardan gelen itirazların görüşüldüğü toplantıda; komisyondan gelen İmar Uygulama Revizyonu ve ilave imar planlarının görüşüldü.

İmar Komisyonu Başkanı Mehmet Turhallı: “İtirazlarda 5000’likleri de ilgilendiren itirazlar var. Biz de Büyükşehir’e gitmeden önce daha hakim olduğumuz bu konuda görüşlerimizi bildirdik. O görüşlerle birlikte 5000’liği gönderdik Büyükşehir’e. Büyükşehir 5000’lik haritaları incelerken 1000’lik haritada da değişiklikler olabileceği için, biz bunu uzatmayı bu yüzden istedik. 1000’lik itirazlara 5000’lik geldiği zaman bakalım ki o 5000’liğin içinde de 1000’lik değişecek yer vardır diye. Bunun ileriki bir tarihe uzatılması kararını aldık, Büyükşehirden 5000’lik gelene kadar.” Dedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Edis:

-Tabi bu son günlerde itirazlar oldu. Bunu da dışarıda itiraz olarak çok dillendirdiler. İtirazın çok olduğu konuşuluyor. Aslında böyle bir şey yok. Bu sorunu en asgariye indirmek için dışarıdan özel bir şirketle de anlaştık. Bu süreçte mutabakata vararak, bölümlere de ayırarak bu imar uygulamalarını mahkeme olayını ikinci planda görmek istiyoruz. 20-25 gün içerisinde imar uygulamasını birlikte tamamlayarak inşallah sağlıklı bir şekilde sonuç alacağız. Bu konuyu bu zaman zarfında da komisyondaki arkadaşlarımız ve biz konuyu hassasiyetle sağlıklı bir şekilde netice alınmasını istiyoruz. Bu işi yargıya taşırsak yıllara salih bir sonuç olur. Bu da bizim için olumsuz neticelenir. Onun için çok iyi bir şekilde yürütmemiz gerekiyor. Dedi.
Mahallelerin sınırları
Vezirköprü Belediye Meclisinde konuşulan diğer konu ise bazı mahallelerin sınırlarının belirlenmesi oldu.
Belediye İmar Komisyonunun 09.03.2021 tarihinde yapmış olduğu toplantıda İmar Komisyonuna havale edilen Başfakı ve Kuşçular mahalleleri sınır tespiti konusu görüşüldü.
“Başfakı Mahallesi ve Kuşçular Mahallesi mülki sınırı köy hudutnamelerine göre; Akpınar Ayağı, Kzıl Hasanın Sabanı Çalılığı, Davulcu Tepesi, Pazaryolu olacak şekilde geçen hat olduğu, bu sınırların Kuşçular Mahallesine ait idare heyeti kararına uygun, aynen muhafazası ve resmiyetinin devamı olarak Belediye İmar Komisyonu’nca uygun bulunmuştur.” Dendi.
Konuşmalarda; “Başfakı ve Kuşçular Mahallesi arasında aslında bir sınır problemi olmadığı internetteki parsel sorgulama üzerinden baktıklarında haritada sınırların farklı olduğu görülmüş. Resmi sınırlar olmadığını söyledik ama karar alınmasını istediler. Ölçüm yaptırıldı ve her iki muhtarımızda bu sınırlara mutabık kaldılar. Sınırların bu şekilde tescil edilmesini ve karar alınmasını istiyorlardı.” Açıklaması yapıldı.
İmar Komisyonu Başkanı Mehmet Turhallı:

Herhangi bir sınır değişikliği istemediler. Parsel sorgulama üzerinden bazen kayıp görülebiliyor. O kaybı sıkıntı var gibi görmüşler ancak herhangi bir sıkıntı yok. Dedi.
İmar Komisyonuna havale edilen Akören, Samur, Yeşiltepe, Oymaağaç ve Türkmen Mahalleleri sınır tespiti için;
Samur Mahallesi hudutnamesi, Oymaağaç araba yolu, hayat yeri, Bafra yolu Uluçay dibi, Karakuşun tarla, sulu dere, göl yeri ve Karatepe’dir.
Oymaağaç Mahallesi Hudutnamesi, Yılanlıkaya, İncirlik, Alan Ayağı, Kızılırmak Tepe, Türkmenler, Karanlık dere, Ballıkkaya, Bafra yolu, Kanlı Deresi, Doğa Tepesi, Kavacık Ayağı, Avdan Yolu, Doruk, Öz, Kova Deresi ve Avdan Yoludur.
Türkmen Mahallesi hudutnamesi, Emir Hasan, Kzılırmak İskele, Ulutalan, Köpek Deresi, Semer Deresi ve Oymaağaç Deresi.
Akören Mahallesi hudutnamesi, Adatepe Tepesi, Kümbet, Sazak, Köprü, Doğa Tepesi, Kayla Dere, Yangu başı, Suludere, Damgalıkaya, Gavur Harmanı, Avlağın kaya, Akçay, Kaylar Suyu, Değirmen yolu, Köprü, Özlü, Çördük Pınarı ayağıdır.
Yeşiltepe Mahallesi hudutnamesi, Türkmen Mahallesinden, Çorakkaya Tepesi, Koca Koyun Tepesi, eski Bafra yolundan sınırlanarak oluşmuştur.
Mahalle sınırları yukarıda belirtilen tescilli hudutnameler dikkate alınarak ekli komisyon raporu ve haritada gösterildiği gibi idare heyeti kararına uygun olarak aynen muhafaza edilmesi Akören ile Yeşiltepe Mahallesi arasındaki çelişkili sınırın Avlağın Kaya, Gavur Harmanı, Damgalıkaya olacak şekilde düzenlenmesi uygun bulunmuştur.
İmar Komisyonu Başkanı Mehmet Turhallı:
Samur, Akören, Oymaağaç, Türkmen ve Türkmen’den ayrılan Yeşiltepe bunların arasında orman paylaşılmama gibi bir durum vardı. Bu orman paylaşılmama durumu da biz eski sınır hudutnamelerine baktığımızda 1936’daki sınırlarla gösterilmiş yerler. Yeşiltepe’nin bazı istekleri vardı. Biraz daha alanımızın genişletilmesi diye, bizde 1936’daki hudutnameler ne ise aynı kalmasını, herhangi bir değişiklik yapılmamasını bu şekilde devam edilmesini istediler. Buna göre herkesin hududu 1936’da nasılsa öyle kaldı. Dedi.

Share
35 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?