logo

Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdıoğan açıkladı; Hafta sonu yeniden sokağa çıkma kısıtlaması geldi

Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdıoğan açıkladı; Hafta sonu yeniden sokağa çıkma kısıtlaması geldi

Ülkemizde son zamanda artış gösteren covid-19 vakaları nedeniyle pazartesi günü kabinende hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının yeniden uygulanması kararı çıktı. Kısıtlamalar yeniden cuma akşamı başlayacak.

Samsun’un uzun zaman en fazla artış gösteren il olmasının yanı sıra Türkiye genelinde 58 ilde vaka artış oranının hızla yükselmesi nedeniyle Samsun’un da aralarında olduğu çok yüksek riskli illerde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının yeninde uygulanmasına karar verildi.

Hafta sonu yasağı yeniden iki güne çıktı
Alınan yeni kararları paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Türkiye’nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21.00 ve sabah 5.00 olarak haftanın her günü devam edecektir. Kırmızı kategorideki illerde sadece pazar günü uygulanan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması, artık cumartesi ve pazar günü olarak sürecektir.” İfadelerini kullandı.
İçişleri Bakanlığında yayınlanan genelgeye göre de, daha önceki genelgelerle risk gruplarına göre düzenlenen hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamaları yeniden düzenlendi.
Buna göre; Hafta içi günlerde 21.00 – 05.00 saatleri arasında tüm Türkiye’de sokağa çıkma kısıtlaması uygulamasına devam edilecek. Samsun’un da içinde bulunduğu çok yüksek risk grubunda yer alan illerde ise hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, Cuma günü saat 21.00’de başlayıp Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayıp Pazartesi günü saat 05.00’de bitecek şekilde uygulanacak.
%50 kapasiteyle açılış müjdesi
Erdoğan’dan bir süredir vatandaşlara sadece paket servis şeklinde hizmet veren lokanta, restoran ve kafelere de %50 kapasite ile çalışabileceklerini söyledi.
Erdoğan; “Lokanta, restoran, kafe gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın tüm Türkiye’de %50 kapasite ve belirlenen diğer kurallara uygun şekilde çalışabilecektir. Kapanma saati sonrası ve sokağa çıkma günlerindeki paket servis hizmeti mevcut haliyle devam edecektir.” Dedi.
Ramazan tedbirleri
Ramazan ayında ise hep birlikte biraz fedakarlık yapacağız diyerek sözlerini sürdüren Erdoğan; “Bu mübarek ay boyunca ülke genelinde hafta sonları sokağa çıkma sınırlaması uygulayacağız. Sadece Ramazan ayı boyunca Türkiye genelinde lokanta ve kafe gibi işletmeler hizmetlerini paket servisle sınırlandıracak.” Şeklinde konuştu.
Erdoğan; “Yine Ramazan ayı boyunca ülke genelinde toplu iftar ve sahur gibi etkinlikler gerçekleştirilemeyecektir. Bu uygulamadan etkilenecek lokanta ve kafe gibi işletmecilere mevcut desteklere ilave olarak bazı katkılar sağlayacağız.” Dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; “Nisan ve mayıs aylarında normalleşme ve ücretsiz izin uygulaması kapsamında sigorta primi desteğinden yararlanamayan lokanta ve kafe çalışanlarımızın da prim yüklerini üstlenecek, ayrıca bunlara kişi başı 1500 TL nakdi ödeme yapacağız.” İfadelerini kullandı.

Share
48 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?