logo

Kaçak elektrik bedelinin herkese yansıtılmasını eleştiren Erhan Usta: Köylerin meraları geri verilsin!..

Kaçak elektrik bedelinin herkese yansıtılmasını eleştiren Erhan Usta: Köylerin meraları geri verilsin!..

İYİ Parti’ye geçtikten sonra yapılan parti kongresinde İYİ Parti Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlenen Samsun Milletvekili Erhan Usta elektrik faturalarındaki kayıp kaçak bedellerinin herkese ödettirilmesini eleştirdi. Mecliste konuşan Usta meraların köylere geri verilmesi gerektiğini söyledi.

Bölgelere bölünerek özelleştirme yapıldığı halde, kayıp kaçak bedelinin her bölgede aynı miktarda alındığını belirten Usta:

Bölgenizde kayıp kaçak bedeli az bile olsa, ülkedeki tüm kayıp kaçağı (isterse 1.500 km uzaktaki kaçak tüketim olsun) hep beraber ödemeye devam ediyoruz. Nasılsa özelleştirmeyle bölgeleri alan şirketlere (hep aynı müteahhit grupları) sermaye transferi yapılıyor. Madem bu şirketler kayıp kaçakla mücadele etmeyeceklerdi, fiyatlar ulusal olarak belirlenmeye devam edilecekti, TEDAŞ’ı neden parçalara bölüp özelleştirdiniz? dedi.
Usta, “2013 yılında çıkarılan Elektrik Piyasası Kanunu ile elektrikte kayıp ve kaçakların, 31.12.2015’ten sonra bölgesel bazda faturalara yansıtılmasına karar verilmişti. Yani her bölge kendi kayıp kaçağını ödeyecekti. Ancak firmalar verdikleri sözlere rağmen kayıp kaçağı azaltamayınca, bir kıyak yapılıp bu süre 31.12.2020’ye uzatılmıştı. Şimdide AKP Milletvekillerinin getirdiği yeni Kanun Teklifiyle 31.12.2025’e uzatılmak isteniyor.” dedi.
KÖY TÜZEL KİŞİLİĞİ İADE EDİLSİN
Büyükşehir Yasasıyla mahalle statüsüne geçen bazı köylerin kırsal mahalle statüsü almasına yönelik kanun teklifi üzerine de söz alan Erhan Usta:

Köyün köy olarak yaşanması lazım. Yani köydeki insanların köydeki yükümlülükleri çerçevesinde aslında köy hayatını yaşamasını sağlamamız lazım. Bu anlamda aslında yapılması gereken şey bu köy tüzel kişiliğinin iade edilmesidir. Nihayetinde bu hâliyle bile olumlu kabul ediyoruz bunu ama doğru olan, bir tık daha ileriye götürüp köy tüzel kişiliğinin iade edilmesidir. dedi.
MERALARI GERİ VERİN
Meraların iade edilmesine gerektiğine vurgu yapan Usta,

Bu teklifle emlak vergisi, su gibi konulardaki yükümlülüklerde muafiyet veya hafifleme getiriliyor. Ancak mesela, özellikle bizim Samsun’da çok önemli 800 küsur tane bu şekilde mahalleye dönüşmüş köyümüz var. Bunların meraları vardı, meraların hepsi ellerinden gitti. Bu meraları iade etmemiz lazım. Yani köydeki insanın şehre göç etmesini neden olacak işler yapmanın hiçbirimize bir faydası yok. O mümkünse, şimdi olmadı ama bir dahaki sefer bu meraların iadesine ilişkin de bir düzenleme yapılırsa bu hataların hepsinden dönmüş olabilir. dedi.

Share
219 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?