logo

KADİR GECESİ


Hüseyin Şengün
huseyinsengun55@hotmail.com

Saygıdeğer Vatandaş Okuyucuları;

Yüce Allah Kur’an-ı Keriminde ve Kadir Suresi’nde şöyle buyurmaktadır: Şüphesiz Biz onun Kur’an-ı Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin.
Kadir gecesi 1000 aydan daha hayırlıdır. Melekler ve ruh, Cebrail o gece Rablerinin izni ile her türlü iş için inerler. O gece tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.
Rahmet ve mağfiret ayı olan Ramazan’ın son günlerine ulaşmış bulunuyoruz. 19 Mayıs Salı’yı Çarşambaya bağlayan gece Kadir Gecesini idrak etmenin mutluluğunu yaşayacağız.
Kadir gecesi insanlık tarihinin en önemli hadisesi olan Kuran-ı Kerim’in inmeye başladığı ve yüce Allah’ın hakkında müstakil bir sure gönderdiği müstesna bir gecedir. Kuran-ı Kerim’in Kadir Gecesi’nde indirilmiş olması Kadir gecesinin önemine ayrı bir anlam ve değer katmaktadır. Zira Kur’an insanın yalnız Allah’a kulluk ve itaatte bulunması gerektiğini ifade ederek onun ne kadar şerefli bir varlık olduğunu belirtir.
Fert aile millet ve tüm insanlık olarak mutlu ve huzurlu olmanın yollarını gösterir. Yüce Allah bu konuda şöyle buyuruyor: Gerçekten bu Kur’an en doğru yola götüren ve iyi işler yapan müminler için büyük mükâfat olduğunu müjdeler kuran çalışmanın helalinden kazanmanın ve başarılı olmanın gereğini ve önemini vurgular insanlığın dürüstlük saygı ve hakkaniyet gibi yüce değerleri gaye edilmesini ister birey ve toplum olarak sorumluluklarımızı bildirir.
Kur’an-ı Kerim insanın dünya bir ahiret mutluluğunu sağlamayı hedefler aklımızda ve gönül dünyamızı aydınlatır. Manevi varlığımızı daraltan her türlü kötülük bir olumsuzluktan bizleri arındırır. Ahlaki değerleri yöneltir ve huzurlu bir ruh yapısına ulaştırır Kur’an’ın öngördüğü ilke ve prensiplerine özünde aydınlık bir ruh huzur dolu bir kalp sevgi saygı hoşgörü kardeşlik dayanışma adalet dostluk ilim irfan ahlak ve erdemlik vardır.
Yüce Allah bir ayeti celile de şöyle buyuruyor; İyi insanlar işte siz Rabbinizden bir öğüt kalplere bir şifa ve inananlar için yol gösterici bir rehber ve rahmet olan Kur’an geldi. Ramazan ayının manevi ikliminde bir ay süreyle feyizli ve yoğun ibadetlerimizin ruhumuz üzerindeki tesirlerini yakından hissedebilmek, manevi kalemlere ve nefsi mücadelelere hazırlanabilmek için bu gece büyük bir fırsattır.
Bu nedenle 1000 aydan daha hayırlı olduğu müjdelenen dolayısıyla yaklaşık 83 küsür yıllık bir insan ömrüne bedel olan bu geceden gerektiği şekilde istifade etmeliyiz. İşlediğimiz günahlardan pişmanlık duyarak bunları bir daha işlememeye söz vermeliyiz.
Yüce Allah bu konuda şöyle buyuruyor: Bil ki Allah’tan başka ilah yoktur. O hem kendinin hem de inanmış erkek ve kadınların günahlarının bağışlanmasını dile. Allah gezip dolaştığımız yeri de içinde kalacağınız yeri de bilir. Başka bir ayeti kerime de ise şöyle buyrulmuştur: Ey iman edenler Allah’a samimiyetle tevbe edin. Bu gece çokça tevbe İstiğfar edelim.

Bir başka ayette ise şöyle buyruluyor: Rabbinizden sizi bağışlamasını isteyiniz, sonra ona tövbe ediniz. Günahları bağışlayacak olan Allah’tır. Kul bunu böyle bilerek yüce Mevlasına el açıp aslında dileyecek yaptığı günahlardan dolayı pişmanlık duyduğunu ona itiraf edecektir. Bu işlemin tek yolu budur tevbe İstiğfar her zaman yapalım.
Ebu Hureyre (ra) Resulullah (sav)’i şöyle buyururken işittiğini söylemiştir: Vallahi ben günde 70 defadan fazla Allah’tan beni bağışlamasını diler tövbe ederdim. Bir başka hadis-i şeriflerinde ise; Ey insanlar Allah’a tövbe edip ondan af dileyiniz. Zira ben ona günde 100 defa tövbe ederim. Bu gece Allah’ı çok zikredelim Peygamberimize çokça salât ve selam getirelim. Geniş kapsamlı dua edelim.
Yalnız kendimize dua etmekle yetinmeyelim, ana babamıza, yakınlarımıza, komşularımıza, hocalarımıza, üzerimizde hakkı bulunanlara, hatta topyekun bütün insanların hidayete ermeleri için dua edelim. Çocuklarımıza bu konularda iyi örnek olmaya çalışalım. Allah’ın rahmetinin sonsuz olduğunu asla unutmayalım. Günahlarımızı gözümüzde büyütüp yese düşmeyelim. Bu gece içki ve kumar hastaları yalan gıybet ve dedikodu yapma hastaları hangi çeşit olursa olsun haramı işleyenler günahkâr olanlar da samimi olarak tevbe etsinle,r kötülükleri bir daha işleyemeyeceklerine Allah’a söz verip affını dilesinler. Bu gece tövbe kapılarının sonuna kadar açık olduğunu unutmasınlar. Bu gece bol bol sadaka verelim, fakir fukarayı sevindirelim, onların duasını almaya çalışalım, dullara yetimlere düşkünlere hastaları arayıp bakalım onların da ihtiyaçlarına imkânlarımız nispetinde karşılayalım.
Kadir geceniz mübarek olsun. Cenab-ı Hakk bu geceyi hakkıyla ihya edenlerden, günahlarını bağışladığı kullarından eylesin bizleri.

Share
100 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Siz varsanız, biz olacağız!

  19 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Vatandaş Gazetesi bu sayısıyla birlikte yeni yaşına giriyor. 63 yıllık kesintisiz yolculuğunda her sayısında Vezirköprü olan, her hazırlığında Vezirköprü için üretmeye çalışan bir gazete olarak VATANDAŞ Gazetesi, bu kadar uzun zaman aralıksız çıkan az sayıdaki gazetelerden biri. Binlerce yıllık tarihi olan Vezirköprü'nün yakın zamanının yazılı tarihi. Kimi zaman bireylerin sıkıntılarına kimi zaman ilçenin genel sıkıntılarına yer vererek kâh olanları aktardık, kâh dilimiz döndüğünce geleceği için daha iyi olduğuna inandıklarımızı aktardık. Hale...
 • VATANDAŞ 1959-2022

  19 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Vatandaş Gazetesi'nden söz ederken hiçte mütevazı davranmaya gerek yok. Gerçeği söylemek gerekirse 63 yılda neler yaşanmadı ki? Vezirköprü'ye yapılan her hizmette Vatandaş Gazetesi'nin damgası vardır. Söylemek gerekirse Türkiye'de 63 yıl yaşamını sürdürebilen yerel gazete var mıdır? Bilmiyorum. Vatandaş'ın geçmiş yıl dönümlerinde dilim döndüğü kadar, kalemim çalıştığı kadar kuruluşu sırasında, daha ileriki zamanlarda ne zorluklarla karşılaşıldığını çok anlatmaya çalıştım. Vatandaş Gazetesi'nin yaşamını sürdürmek için verdiği yaşam ...
 • 10 Ocak!..

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Gazetecilik, mevcut olmadığında kıymeti anlaşılan mesleklerden biridir. Vezirköprü'de uzun zamandır var olduğu için olmamasının eksikliği pek bilinmez. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü her gazeteci için olduğu kadar bizim için de önemlidir. Gazetecilik mesleğinde çalışanların sosyal haklarından bugün bile aynı şekilde var olan hakların kazanıldığı tarih olduğu için kutlanır 10 Ocak. Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti'nin 10 Ocak için düzenlediği gecede diğer birçok gazeteci ile birlikte ilçe gazetelerini de atlamamış olması bizim için sevind...
 • KAFAMIZA TAKILAN SORULAR

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Ülkemizi yöneten ya da yönetmek isteyen siyasilere bazı sorular sorsak ilgilenirler mi acaba? İktidardakilere soracak pek bir şey yok. Onlar bir yol tutturmuş gidiyorlar. Vahşi kapitalizmin dostu onlar; - “Bırakın yapsınlar, bırakın geçsinler.” Yolu, ayrıca tek kişilik yönetim sisteminde “Her şeyi ben bilirim, benim yaptığım her şey doğrudur” anlayışı. Sorularım daha çok iktidar olmak için halktan yetki isteyen muhalefete. - İşsizliği yok etmek için satılan şeker fabrikalarını devletleştirip tam kapasite üretime geçirecek misin...