logo

Kemal amca…


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Çocukluğumuzdan beri tanıdığımız ve sevdiğimiz bir kişiydi Kemal Amca.
Aile dostumuzdu, gerek dedem Mahmut Teker, gerek babam Vefai Teker ile olan birlikteliği onlar aramızdan ayrılana kadar sürdü.
Özellikle babamla o kadar birlikte zaman geçirmiş o kadar maceraları olmuştu ki Kemal Amca bizim evden biriydi sanki.
Yaşamımız boyunca hakkında o kadar fazla hikaye duyduk ki, bugün düşününce gerçekten ilçenin üzerinde çoğu alanda damgasını vuran biri olduğunu anlamak zor değil.
Kendi ağzından hikayelerini de dinleme imkanı bulanlardan biriyim.
Yaşamının önemli bir kısmı hatta tamamı mücadele ile geçen Kemal amca, hayatını zaten bir süre önce bir kitapta da toplamıştı.
(İlçenin yakın tarihine de ışık tutacak olan bu kitaba isteyenler ulaşabilirler.)
Gençlik döneminden başlayarak hayata gözlerini yumduğu düne kadar mücadele etmekten bıkmadı.
Tema’nın Vezirköprü’ye kurulmasında da katkısı olan Erozyon Dede Kemal Amca’nın arkasından herkes çok şeyler söyleyebilir, ama ben son görüşmelerimden birinde özellikle Huzurevi için ne kadar çalıştığını görmüştüm.
Kaymakam Ozan Balcı’nın da unutulmayacak katkılarıyla Fen Lisesi’ni Vezirköprü’ye kazandırmış, Huzurevi’nin arsasını bağışlamış, su basmanına kadar da kendisi yaptırmıştı.
Sonra birden inşaat durdu. Çürümeye terk edildi.
Kemal Amca, Kaymakamlığa kadar o yaşında, dizlerindeki ağrılardan zor yürüyen biri olarak çıktı. Dedi ki, “inşaat çürüyor, diğer taraftan demirleri de çalınıyor.” Aldığı cevap gerçekten üzmüştü. “Ben bekçi miyim, demirleri de ben mi bekleyeceğim?”
Soluğu gazetemizde alan Kemal Amca:
– Oğlum eğer başlanan bu iş bitmeyecekse, ben arsamı da paramı da geri istiyorum. Bu yaşa geldim, böyle devlet görmedim. Eğer eski gücüm olsa ben bununla uğraşırdım. demişti.
O günden bugüne kadar her gördüğüne Huzurevi’ni sordu. Tamamlananıp tamamlanmayacağını.
Vezirköprü’de yatırımların ortada kaldığını gördük, ama herhalde dünyada çok benzeri yoktur, bir hayırseverin bağışının ortada kalması.
Kemal amca bugün sevenlerinden helallik alacak, özellikle adını verdiği lise öğrencilerinden.
Ancak, başlattığı Huzurevi tamamlanmazsa, O hakkını Vezirköprü’ye helal eder mi bilmem?

Share
1268 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlişkilerde Kendimiz Olarak Kalabilmek

  13 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Kişiler arasında yaşamın en önemli konularından biri birbirimize uyum sağlamakken fazla uyum sağlama durumu; hayatımızı, üzerimize aldığımız bir rolü gerçekleştirerek geçirmemize neden olabilir. Bu rolü oynamak işlerin yolunda gitmesini sağlasa da olduğumuz hali sürekli olarak yok saymak kaygı depresyon gibi olumsuz durumları çoğaltır. Hayatımızın gerçekten bizim yaşadığımız hayat olmasını istediğimizde, bizi etkileyen düşünce ve duygularımızı değerlendirebilmemiz gerekir. Bu değerlendirmeyi yapan kişi şöyle der: Kendi duygu düşüncelerinin ne...
 • İlçenin geleceği hangi alanda olacak?

  10 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Yıllarca tarım ve hayvancılık ilçesi olarak sunulan Vezirköprü'de hayvancılığın gelişmesi için yapılan bir kaymakamlık projesi olarak hayata geçen kaşar peyniri üretim tesisinden sonra geçen yaklaşık 20 yılda bir üretim projesi görmediğimiz gibi, o zamanlarda idare eden İlçe Tarım Müdürlüğü binasından da olduk. Yıllar öncesinden, yine Şevket Cinbir zamanında olsa gerek, Vezirköprü'nün bir köyünde Kaymakamlığın girişimiyle kaşar üretim tesisi kurulmuştu. Vezirköprü'de üretilen sütün dışarıya da satışının olmadığı, üreticinin elinden neredeys...
 • Psikolojik Zorlanmalardan Kurtulmak-İyileşmek

  06 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Hayatımızın çeşitli alanlarında karşılaştığımız zorluklar vardır. Zor bir hayat yaşıyorsak bu psikolojik olarak mutlaka zorlanacağımız anlamına gelmez. Psikolojik zorlanmalar nispetçe kolay bir hayat yaşamış olsak da ihtiyaçların karşılanıp karşılanmamasıyla, değişime uyum sağlayıp sağlamamayla, genlerden aktarılanla ve çevremizdekilerle ilgilidir. Aşağıdaki belirtilere sahipseniz psikolojik zorlanma yaşıyor olabilirsiniz. -Sürekli kafanızdan düşünceler geçiyor ve o anda olana odaklanmakta zorlanıyorsanız, -Kendinize bir başkasının dahi size...
 • Seni tanıdığım için memnunum!..

  03 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Şimdi aramızda olsaydı eminim hem eski hastanenin en iyi şekilde değerlendirilmesi için kafa yorardı, hem BESİ OSB'nin neden yapılmadığına ilişkin değerlendirmeyi yapıp nasıl olabilir diye çabalardı. Yani, öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı Yetmişinde bile, mesela zeytin dikeceksin, Hem de öyle çocuklara kalır diye değil, Ölmekten korktuğun halde ölüme inanmadığın için Yaşamak yani ağır bastığından.                                           Nazım Hikmet.. Yıllarımız hep birlikte geçti. Kendimi bildim bileli bizimleydi. Önc...