logo

Kenevir Enstitüsü nereye kurulacak?

Kenevir Enstitüsü nereye kurulacak?

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Sait Bilgiç geçtiğimiz hafta OMÜ’de Kenevir Araştırma Enstitüsü kurulduğunu söyledi. Kenevirin merkezi olacağı söylenen Vezirköprü Enstitünün de burada olmasını bekliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kenevirin merkezi Vezirköprü olacak” sözlerinden sonra gözlerin çevrildiği Samsun ve Vezirköprü’de beklenen Enstitü haberi Rektör Bilgiç’ten geldi. OMÜ Rektörü Prof.Dr. Sait Bilgiç, Kenevir Araştırmaları Enstitüsü kurulacağı bilgisini verdi, ancak nereye açılacağı konusunda açıklama yapmadı.

OMÜ’nün beşinci Üniversite Danışma Kurulu toplantısına Samsun Valisi Osman Kaymak ile birlikte misafir olarak Samsun Milletvekili Fuat Köktaş da katıldı. Toplantıda konuşan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Sait Bilgiç Kenevir Araştırmaları Enstitüsü kurulduğunu belirterek:

Cumhurbaşkanımızın da Samsun’un kenevir merkezi olması ile ilgili açıklamaları olmuştu. Dedi Bu açıklamaların gereği olarak ve kenevir açısından Samsun’un altyapı ve potansiyelini de göz önüne alarak en uygun yer olduğunu düşündüğümüz OMÜ’de bu enstitünün hızlı şekilde faaliyete başlamasını hedefliyoruz. Çünkü öğretim üyesi bakımından da imkanımız var. Samsun’un kenevire bağlı sanayinin merkezi olmasını destekleyecek bir birimimiz oldu. Destek olanlara teşekkür ediyorum. Dedi. Ancak Kenevir Araştırmaları Enstitüsünün yerinin neresi olacağı açıklanmadı.

Enstitüye de talibiz

Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz Vezirköprü Belediye Başkanı Sadık Edis:

Cumhurbaşkanımızın da defalarca belirttiği gibi Vezirköprü Kenevirin merkezi olacak. Biz de tüm çalışmalarımızı bunun için yapıyor, buna hazırlanıyoruz. Miletvekilimiz Çiğdem Karaaslan’a da Kenevir Araştırma Enstitüsü kurulma kararını bildirdik.
Çiğdem hanımın konuyla ilgili bilgisi olduğunu gördük. Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin Vezirköprü’de Meslek Yüksek Okulu bulunmasının önemli bir avantaj olduğunu söyledi. Bu enstitü’nün kenevirin ekileceği ana bölge olan Vezirköprü’de olmasının gerekliliği ve önemini aktardı.
Hafta sonunda Cumhurbaşkanımızın da katılacağı bir toplantı yapılacak. Burada da kendisine Vezirköprü’de kenevir ekimi ve sanayileşmesi ile enstitüye talip olduğumuzu aktaracağız. Dedi.
Vezirköprü’nün kenevirin merkezi olacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları doğrultusunda Enstitü’nün Vezirköprü’de açılması gerektiğini düşünen Vezirköprülüler ise, mevcut ve boş durumda bulunan herhangi bir binanın enstitü olarak değerlendirilmesi gerektiğini savunuyorlar. Vezirköprü Kenevir Araştırmaları Enstitüsünün nerede açılacağını merakla bekliyor.

Share
436 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?