logo

Kenevir, Havza-Vezirköprü yolu, Hastane, Huzurevi, Koronavirüs, Ecrin bebek ve daha niceleri…. 2020 Yılı Vezirköprü’de Nasıl geçti?

Kenevir, Havza-Vezirköprü yolu, Hastane, Huzurevi, Koronavirüs, Ecrin bebek ve daha niceleri…. 2020 Yılı Vezirköprü’de Nasıl geçti?

Geçtiğimiz Cuma günü girdiğimiz 2021 yılı öncesinde birçok güzel ve üzücü olayların yaşandığı 2020 yılında neler olup bittiğini sizler için kısa kısa özetlemeye çalıştık.

2020 yılının başlarında 17 Ocak Cuma günü şüphesiz ki ilçemizin üzücü haberlerinden birini paylaştık sizlerle.

İlçemizde uzun süre avukatlık yapmış olan ve bir döneme damgasını vuran avukatlardan biri olan Semiha Uyanık’ı kaybettik. 81 yaşında vefat eden Uyanık, bir dönem noterlik ve 12 Eylül 1980 darbesinden sonra kısa süre Belediye Başkanlığı da yapmıştı.

??????????

Yine 2020 yılının Ocak ayının sonlarında merhum hayırsever işadamı Kemal Kayalıoğlu’nun eşi Hatice Kayalıoğlu 23 Ocak Perşembe günü veda etti dünyaya. Her iki değerli isme de rahmet diliyoruz.

4 Şubat günü ilçemizin nüfusu açıklandı. 2018 yılı verilerine göre 95.569 olan ilçe nüfusumuz düşüş kaydederek 2019 yılı verilerine göre 95.097 olarak açıklandı.
28 Şubat Cuma günü Şükrü Elibol’un ve Recep Bekir’in, 29 Şubat Cumartesi günü ise Eyüp Gülaçtı’nın peş peşe gelen şahadet haberleriyle üzücü olaylarla son buldu.

Şüphesiz ilçemizin yıllardır beklediği Havza-Vezirköprü yoluyla ilgili olarak dönemin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan 16 Mart Pazar günü ilçemize gelerek “Vezirköprü – Havza yolunun Proje Çalışmalarını Tamamladık, İhalesini Yapacağız” ifadelerine yer vermesinin ardından ilçemizde durum memnuniyetle karşılandı. Ancak Bakan Turhan işin sonunu getiremeden 28 Mart’ta görevinden alınarak yerine Adil Karaismailoğlu getirildi.
Mart ayında tüm dünyayla birlikte ülkemizi de etkileyen Koronavirüs vakaları ortaya çıkmaya başladı ve bu günden sonra gerek dünyada gerekse de ülkemizde tedbirler hayatımıza girdi.

Katlı otopark için Mart ayının sonlarında özel bir firma tarafından Cumhuriyet Meydanından numuneler alındı.

Koronavirüs Yıla Damga Vurdu..
Mart ayında ülkemizde de baş göstermiş olan Koronavirüs vakaları ilçemizde ilk olarak 4 Nisan Cumartesi günü Ovacık Mahallesi’nde görülmeye başlandı ve mahalle idare kurulu kararıyla karantinaya alındı. Dönemin Samsun Valisi Osman Kaymak ise 7 Nisan’da ilçemiz Ovacık mahallesini ziyaret ederek ilçe sağlık müdürlüğünden bilgi aldı. Yine bu ay maske üretim seferberliği başladı ilçemizde.

Nisan ayının son günlerinde ilçemizde yaklaşık iki yıl görev yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Demircan görevinden alındı. Yerine ise vekâleten önce Kasım Sülü ardından ise Köprülüler Anadolu Lisesi müdürü Resul Özata vekâleten atandı.

İlçemiz maalesef yine üzücü bir olayla yaygın basında yer aldı. 2 Mayıs’ta ilçemizin Altınkaya Mahallesi’nde bir hasta almak için çağırılan ambulans helikopterin inişine tarla sahiplerince ürünlerine zarar geleceği düşüncesiyle iniş izni verilmemesi mahallelilerin olduğu gibi vatandaşların da tepkisine neden oldu.

Mayıs ayının gündeminde yer alan bir başka konu ise Öğretmenevi ile Vezir Otel binasının belediye tarafından yapılan takas çalışması oldu.

Çalköy Köprüsü
Uzun bir süredir kullanılmaz durumda olan Çal Mahallesindeki Çalköy köprüsünün ihalesinin Mart ayı sonunda yapılmasının ardından çalışmalar 2 Haziran itibariyle başlamıştı. Haziran ayının bir sevindirici haberi ise Hükümet Konağı binasında 10 Haziran itibariyle başlanan asansör konusu oldu.

Büyükşehir Nereyi Sattı?
Haziran ayına bomba gibi düşen bir başka olay ise, 1 milyar 600 milyon lira borcu bulunan Samsun Büyükşehir Belediyesi, vergi dairelerine olan borcunu aralarında Kaplancık Mahallesi’ndeki bir cami ve ahşap ambarın da bulunduğu bazı mülkleri Hazine Bakanlığı’na devrederek ödedi.

Haziran ayının son günlerinde ise ilçemiz trafiğinin düzene sokulması amacıyla “Tek Yön” uygulaması hayata geçirildi.

Taşhan nihayet 4 Temmuz’da hizmete girdi. 2014 yılında çıkan yangın sonucunda büyük hasar görerek yanan ve Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılarak yeniden hizmete alınan Taşhan 3 yıllık aranın ardından Temmuz ayında nihayet açılarak ilçemize kazandırıldı.
Yine Temmuz ayında Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 11.Bölge Samsun Şube Müdürlüğü tarafından gönderilen tebligatla doğal alanlarda yapılan özel çekimler ücrete tabi oldu.

Belediyeye haciz..
Şüphesiz Temmuz ayının en büyük olayı ise Vezirköprü Belediyesi’ne 20 Temmuz’da gelen haciz olayıydı. Vezirköprü Belediyesi Bahçelievler Mahallesi’ndeki yeşil alan üzerinden açılan davayı kaybedince hacizle yüz yüze geldi. El atma olarak açılan davası sonucu 2,5 milyonluk borca karşılık Vezirköprü Belediye Başkanı Edis’in makam odasındaki 10 bin lira tutarındaki eşyalara haciz kararı alındı.

Noter ne oldu?
20 Temmuz’da ilçemizde memnuniyet yaratan bir diğer haberi ise defalarca yoğunluğuyla gündeme gelen “Noter” konusu oldu. Adalet Bakanlığı’nda Bakan Abdülhamit Gül’ün de imzaladığı yeni noterlik kurulacak yerlerden biri de Vezirköprü olacağı ve Vezirköprü’nün 2.notere kavuşacağı ifade edildi.

Ayın son olayı ise 2019 yılının Mayıs ayı başlarında kaybolarak arama çalışmaları başlatılan Ecrin bebek davası oldu. Bu yıl 29 Temmuz’da Vezirköprü Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamayla Hacer Kurnaz’ın, Mart ayında çıkan af yasası nedeniyle, ceza almadan tahliye edilmesine karar verildiği öğrenilmişti.

Kurban bayramı kalabalığı yine unutulmazlar arasındaydı. Ramazan Bayramı’nda alınan sokağa çıkma yasağının Kurban Bayramı’nda alınamaması nedeniyle, o dönemlere kadar düşük seviyelerde kontrol altında tutulabilen koronavirüs vaka sayıları o dönemin ardından yeniden yükselmeye devam etti.

Ağustos ayının başlarında Havza-Vezirköprü arasındaki Kızılcaören mevkiinde yapılan çalışma merak uyandırmıştı. Yapılan yol çalışmasının tamamlandığı söylenen Vezirköprü-Havza karayolu olduğu heyecanı yaşansa da, bu çalışmadan da maalesef bir sonuç alınamadı.
10 Ağustos’ta Süleyman Ural’ın ve 25 Ağustos’ta ise Cihat Şengil’in şehit haberleri Ağustos ayının üzücü bir şekilde kapanmasına neden oldu.
Artışa geçen Koronavirüs vakaları nedeniyle 7 Eylül’de ilçemiz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı 14 günlük karantinaya alınmıştı.
Eylül ayının bir başka olayı ise Şahinkaya Kanyonuna girişin ücretli hale getirilmesi oldu.
Koronavirüs’ün etkisini devam ettirdiği ülkemizde 16 Eylül itibariyle uzaktan eğitim dönemi başladı. Bu süreçte öğrenciler derslerini televizyon ve internet üzerinden (imkanı olanlar) takip etmeye başladılar.

BESİ OSB çalışmaları..
Hareketli geçen Eylül ayının bir diğer havadisi ise 18 Eylül Cuma günü besicilerle birlikte kültür merkezinde gerçekleştirilen ve ilçemiz hayvancılık yatırımları için önem arz eden Besi Organize Sanayi Bölgesi toplantısının yapılması oldu.
19 Eylül’de Ak Parti İlçe Kongresi’ni yaptı. Birçok adayın da isminin geçtiği AK Parti İlçe Başkanlığı için genel merkez başkanlığa ikinci kez Mehmet Kurt’u açıkladı ve tek adayla girilen kongrede başkanlığa yeniden seçildi.

Eylül ayının son gündemi ise Gelecek Partisi oldu. AK Partiden ayrılarak kendi partisi olan “Gelecek” partisini kuran Ahmet Davutoğlu’nun il ve ilçe teşkilatlanması kapsamında Vezirköprü Kurucu İlçe Başkanlığı görevine ilçemiz sigorta acentesi sahibi İbrahim Durmaz getirildi.
Ekim ayı üzücü başladı. İlçemizde özel bir kuruluşta güvenlik görevlisi olarak çalışan Engin Çatal 3 Ekim Cumartesi günü sabah saatlerinde kendisini vurarak intihar etti. Yine aynı gün ilçemizin değerli simalarından Hüseyin Ak amcamız hayata veda etti.
Üzücü olaylarla başlanan Ekim ayında neyse ki memnuniyet verici olaylar da yaşandı. Kırma mahallesinde vatandaşlar yıllar sonra telefon ve internete kavuştu.
Gazetemizde yine ekim ayında yer verdiğimiz bir başka haber ise Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde olan bazı mahallelere; sosyo-ekonomik durumları, şehri merkezine uzaklıkları, belediye hizmetlerine erişebilirlikleri ve mevcut yapılaşma durumları göz önüne alınarak kırsal mahalle statüsü verileceği oldu. Bu kapsamda Vezirköprü’deki bazı mahallelerin de kırsal yerleşim özelliği taşıması nedeniyle bu statüye kavuşabileceği belirtildi. Eğer Kırsal Mahalle statüsü kazanan mahallelerimiz olursa bu mahallelerde vergi avantajları olacağı da ifade edildi.
Ekim ayının mutluluk verici olaylarından biri ise matematikte Dünya 1.si’nin Vezirköprü’den çıkması oldu. İlçemiz Zeki Cevher İlkokulu 4.Sınıf öğrencisi Şevval Tevetoğlu, 14-15 Ekim’de düzenlenen Matematik yarışmasında dünya 1.si oldu.

Yine Ekim ayının son olayı ise Esentepe Mahallesi tır garajı mevkiinde mahalleliler tarafından yapılan yol eylemi oldu. Birçok kişinin yaşamını yitirmesine neden olan kavşak için mahalle sakinleri eylem yaparak tepkilerini dile getirdiler. Sorun traifk lambası konarak çözüldü.

Kasım ayı çöküntüyle başladı. Daha önce Haziran ayında yapımına başlanan ve yılsonuna kadar bitirilmesi hedeflenen Çalköy köprüsü, 12 Kasım’da proje hatası nedeniyle çökerek gündeme oturdu. Durum gerek ilçenin gerekse vekillerin uzun bir süre gündeminde kaldı.

Kenevir ne oldu?
Narlısaray’da yetiştirilen Kenevir için “Vezirköprü’de kenevir artsın isteniyorsa
Narlı’ya SU gelmeli…” başlığıyla verdiğimiz haber, kenevirin Vezirköprü’deki durumunu da ortaya koyan haberlerden oldu.
Haciz gelerek tırlar dolusu malzemesi sökülüp götürülen, müteahhit’inin bırakıp gitmesi nedeniyle sorunlar yaşanan Vezirköprü Devlet Hastanesi nihayet 23 Kasım Pazartesi günü hizmete açıldı. Yine aynı gün Deva Partisinin Vezirköprü teşkilatı da başkan İbrahim Hakkı Ok önderliğinde kurularak çalışmalarına başladı.
Parkomat uygulaması da hizmete Kasım ayı sonu itibariyle başladı.

Huzurevi yeniden..
Aralık ayı ilçemiz adına güzel başladı. Huzurevi’nin tamamlanması için hayırseverlerin önderliğinde kurulan “Huzurevi Yaptırma Derneği”nin öncülüğünde 8 Aralık itibariyle huzurevinde ilk çekiç sesi gelmeye başladı. Merhum Kemal Kayalıoğlu’nun bağışladığı ve yıllardır atıl haliyle yürekleri sızlatan yatırımın yeniden başlatılması sevinç ve mutlulukla karşılandı.
Ekim ayında yapılan tır garajı eyleminin meyvesi Aralık ayında sonuç vererek ışıklandırma yapıldı ve kısa sürenin ardından ışıklar faaliyete geçti. Işıkların faaliyete geçtiği günlerde “Işıklar da fayda etmedi, O Kavşakta Yine Kaza” başlığıyla trafik ışıklarını karşılasak da neyse ki korkulan olmadı. Emeği geçenlere teşekkürler.

Yeni hastanenin açılmasıyla beraber Vezirköprülü vatandaşların Samsun ve çevre il ve ilçelere daha önce gitmesine neden olan MR (Manyetik Rezonans) cihazı da 19 Aralık itibariyle hastaların hizmetine başladı.
2020 yılı ise İlçemiz adına yine olumsuz bir haberle noktalandı: Hafta içerisinde manşetimizle verdiğimiz “15 Bin Nüfus Osmancık’a mı Gidecek?” haberi okurlarımız tarafından üzüntüyle karşılandı.

Share
44 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?