logo

Kenevir Samsun’da vitrine çıktı

Kenevir Samsun’da vitrine çıktı

İlçemizde üretimi devam eden kenevir, sonunda tüketiciyle buluşacak bir mecra buldu.

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin kadınlar için kurduğu atölyede Vezirköprü kenevirinden üretilen ipliklerden dokunan ürünler üretilerek satılmaya başlandı.
Anti bakteriyel özellikli organik mefruşat, ev tekstili ve giyim ürünleri Büyükşehir Belediyesi’ne ait binada satışa sunuluyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2019 yılında Türkiye’nin Kenevir Ekim Merkezi olarak ilan ettiği Vezirköprü’de kenevir yetiştiriciliği devam ediyor.

Narlısaray Mahallesi’nde toplam 2 bin 114 dekarlık alanda yapılan ekimlerde son 3 yılda 50 ton kenevir tohumu, 2 bin 143 ton sap ve 158 ton lif hasat edildi. Bu oran, ülke genelindeki üretimin yaklaşık yüzde 50’sine karşılık geliyor. 2023’te ilçedeki kenevir ekim alanının 60 bin dekara, elde edilen ürün rekoltesinin ise 150 tona ulaşması bekleniyor.
Kadınlar işliyor..
Hasat edildikten sonra fabrikalarda iplik haline getirilen kenevirler, kadınların istihdamına katkı sunmak ve unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el ürünlerinin gelecek kuşaklara miras bırakılmasını sağlamak amacıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Sevgi Kafe yanında kurduğu atölyede işleniyor.
Kenevir ve ipek dokumacılığı üzerine eğitim alarak istihdam edilen ev hanımları, iplikleri tezgâhlarda anti bakteriyel kumaşa dönüştürüyor. Tasarım hazırlanıp getirilmesi halinde kişiye özel dokuma ve dikimlerin de yapıldığı atölyeden en çok çocuk giyimleri, erkek gömlekleri, ceketler ve bayan fularları talep ediliyor.
Kenevirin Karadeniz’in kültürel ve ekonomik ürünü olduğunu ifade edilirken, geçen yıl kurulan atölyede üretilen ürünlerle kadınların sosyal, kültürel ve ekonomik olarak güçlenmelerine katkı sağlaması amaçlandığı belirtildi.
Kenevir ve İpek Dokuma Atölyesi Sorumlusu Şermin Erdem, “Kadın istihdamına önem vererek atölyemiz kuruldu. Pandemiden dolayı 5 aydır üretim yapıyoruz. Bu tür projeler arttıkça kadınlarımız elbette daha çok güçlenecek. Kenevir, keten ve ipek ipliklerinde hiçbir kimyasal madde kullanmıyor, doğallığı bozacak işleme tabi tutmuyoruz. Mefruşat ve ev tekstili anlamında kullanılabilecek her şeyi dokuyoruz. Bunlardan yatak örtüsü, perde, salon takımları, erkek ve bayan iç-dış giyim, çocuk kıyafetlerini tasarlayıp dikiyoruz. Şu an en çok kıyafete talep var. Bir arkadaşımız günde 4 metre kumaş dokuyabiliyor. Üzerinde motifler ve şekiller varsa dokuma süresi 1.5 aya kadar çıkabiliyor. Bittiğinde ise Dünya’da ilk haline geliyor. Ürünlerimizi belediye binamızın karşındaki mağazamızda satışa sunuyoruz. Buradan elde edilen gelir kadınlarımızın eğitimi ve istihdamında kullanılıyor” diye konuştu.

Share
6 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?