logo

Kirası ve müstahdem ücreti bir buçuk yıldır ödenen ANA ve çocuk sağlığı yurdu açılamadı Genç Bir Anne Daha Şehit Oldu 5 Temmuz 1970 Pazar

Kirası ve müstahdem ücreti bir buçuk yıldır ödenen ANA ve çocuk sağlığı yurdu açılamadı Genç Bir Anne Daha Şehit Oldu 5 Temmuz 1970 Pazar

Türkiye’mizde ilgililerin (vurdumduymazlığı) (adam sendeciliği) (ihmali yüzünden) her yıl kaybettiğimiz yavrulara ve genç annelere yenileri eklenmekte, yürekler acısı aile facialarına sebep olmaktadır. Buna da Sağlık Bakanlığı (Sağlık Hizmeti) demektedir.
Bundan bir buçuk yıl kadar önce ilçemizin orman ve dağ köylerinde yüzlerce çocuğun ölmesi üzerine Ana ve Çocuk Sağlığı yurdu açılması kararlaştırılmış, binası icra edilerek icar parası ve müstahdem ücretleri o zamandan beri ödenmesine rağmen Ana ve Çocuk Sağlığı yurdu bir türlü açılmamış, bir doğum ve kadın hastalıkları doktoru gönderilmediği için zamanında muayene ve tedavileri yapılamayan genç anne ve yavruların ölümleri de yeni yeni aile facialarına yol açmakta devam edegelmiştir.

Vezirköprü elektriğinden hala haber yok!
Çarşamba ve Terme Bir Aya Kadar Baraj Elektriğine Kavuşuyor
Vezirköprü elektriği hala hikayelere konu olmaya devam ederken, Terme, Çarşamba, Ünye, Fatsa bir aya kadar elektriklerini yakacakları resmi makamlar tarafından bildirilmiştir.
Nitekim: bütün hatlar çekilmiş, trafolar yapılmış bu bölgede hala da hummalı bir çalışma devam etmektedir.
Vezirköprü’de henüz ne bir başlama, ne de ne zaman elektrik yakacağımızı bilen var. Bir kör döğüşü gitmektedir.
Bir yavrunun figanı
“Baba Annemi Nereye Götürüyorlar”
Baba diyordu, 7 yaşındaki küçücük F. annemi nereye götürüyorlar? Bilmiyordu yavrucak, bizde sağlık düzeni yüzünden genç bir anne daha çocuklarına doyamadan baharında ebediyete intikal ediyordu.
Zavallı anne Pazartesi akşamı hastalanmıştı, şişme vardı vücutta. Aldılar Merzifon’a götürdüler. Önce dünyaya gelen yavru öldü. Sonra anne devamlı kan kaybediyordu. Çeşitli illere telefon açılmıştı, kan için, yarım kilodan fazla kan bulunamamıştı. Genç anne dört çocuğunu, ailesini geride bırakarak hayata gözlerini yumdu.
K.U.’ın cenazesinin Vezirköprü’ye gelişi çok hazin oldu. Tüm mahalle ağlıyordu sonra…
Hele ev halkının bilhassa annelerini kaybetmiş 15 yaşındaki M.’ın, 13 yaşındaki F.’in, 12 yaşındaki D.’nun canhıraş ağlayışları, F.’un masum masum konuşuşuna dayanmak mümkün değildi.

Şehiraltı suyuna zam tepki yaptı:
Yüzlerce Çiftçi Dilekleri Kabul Edilmezse Yürüyüş Yapacaklar
Vezirköprü Belediyesi’ne müracaat eden çiftçileri, şehiraltı arazilerini sulayacak motor suyuna %50 zam yapılmasının kaldırılmasını istemişlerse de, belediyeden olumlu cevap almamışlardır.
Mahsule en ufak fiyat artırılışı yapılmadığı halde bu fiyatlar karşısında çoluk çocuğun nafakasını çıkarmak değil, üstelik zarar edeceklerini bildiren çiftçilerin yürüyüş yapmak amacıyla gerekli yerlere müracaat için hazırlandıkları öğrenilmiştir.
Çiftçiler belediyenin kendileri yanında bulunması gereğini de ileri sürmüşler, dileklerimize eğilmezse yapacağımız bir mitingle durum halka anlatılacak demişlerdir.
Şehiraltında bu sudan yararlanan 500’e yakın çiftçi eskiden saatine 500 kuruş öderken, şimdi 750 kuruş ödemeye başladılar.
Gülami’nin Davası’nda Bir Şahit Dinlendi
Bir yıl kadar önce şehir kulübü terasından atılarak öldürüldüğü ileri sürülen G.G.’ün davasına Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam olunmuştur.
Sanıklar yerini aldıktan sonra başkan, tanık C.Ç.’ü içeri almış bildiklerini sormuştur:
-Ben olayı görmedim. Park oteli ile şehir kulübü arasındaki arasında bir inilti duyduk. Baktığımızda G.S. olduğunu gördük. Sanık G.’nin üzerinde kahverengi bir kazak vardı. Tanık daha sonra soru üzerine, sanığın üzerinde beyaz gömlek olmadığını söylemiştir.
Mahkeme tanığın dinlenmesinden sonra diğer tanık S.A.’ın adresine yazılmasına; duruşmanın Ağustos ayının on birine bırakılmasına, sanık G.S.’un mevkufiyetinin devamına karar vermiştir.
CHP Kurultayına Vezirköprü’den Dört Delege Gitti
CHP kurultayına Vezirköprü’den Ankara’ya delege olarak Mahmut Tek’er, Fuat Binici, Ahmet Çeltekli ve Hüseyin Şengül gitmişlerdir.

Share
75 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?