logo

Kış Lastiği Zorunluluğu 1 Aralık’ta Başlıyor

Kış Lastiği Zorunluluğu  1 Aralık’ta Başlıyor

Her yıl Aralık ve Nisan ayları arasında toplu taşıma araçları ve yük taşımacılığı yapan araçlar için zorunlu kılınan “Kış Lastiği” uygulaması 1 Aralık’ta başlıyor.
Konuyla ilgili olarak Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’nca Kış Lastiği kullanılması zorunlu olan araçlar için; Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin; kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastiklerinin; ayrıca seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin kış lastiği olması zorunludur.” İfadelerine yer verildi.
Lastiklerin özelliklerinin de belirtildiği bilgilendirmede, Kamyon, çekici, tanker ve otobüslerde kış lastiği diş derinliği 4 mm’den, kamyonet, minibüs ve otomobil türü araçlarda kış lastiği diş derinliği 1,6 mm’den az olamaz denildi.
Öte yandan özelliklerinin de belirtildiği bildiride Kış lastiklerinin yanaklarında (M+S) işareti veya (M+S) işareti ile birlikte kar tanesi (snowflake) işareti veya sadece kar tanesi (snowflake) işareti aranır ifadeleri kullanıldı.
Ayrıca bildiride, Lastiklerin kaplama yapılarak kullanılması halinde lastik omuzlarında (M+S) işareti olsa dahi, lastik diş derinliğinin ve sırt deseninin kış lastiğine uygun olması zorunludur. İfadelerine yer verildi.

Share
49 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?