logo

Köyden mahalleye döndüler, şimdi de kırsal mahalle olacaklar. Büyükşehirlerde köyler “kırsal mahalle” olacak

Köyden mahalleye döndüler, şimdi de kırsal mahalle olacaklar. Büyükşehirlerde köyler  “kırsal mahalle” olacak

Mahalle olan köylerin kırsal mahalle olmasının önü açılıyor.
Peki, kırsal mahalle olurlarsa ne gibi avantajlar elde edilecek?

2012’de Büyükşehir Yasası gereğince mahalle olan köyler için şimdi de kırsal mahalle olmalarının yolu açıldı.
Büyükşehir olan Samsun’a bağlı olan Vezirköprü’nün köyleri de büyükşehir yasası gereğince 30 Mart 2014’te mahalle statüsü kazanmıştı.
Türkiye genelince ise 30 büyükşehirde 16 bin 220 köy mahalleye dönüşmüştü.
Bu dönüşümden sonra, mahalleye dönüşen köy ve beldelerin ortak malları, meraları, taşınmazları da belediyelere geçmişti. Köylerde ahır ve konut yapılaşmalarında vatandaşlar sıkıntılar yaşadılar.

Bu değişiklik tarımsal üretime zarar verdi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 6 Kasım 2020’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bakanlığın 2021 bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında Büyükşehir Yasası ile köylerin mahalleye dönüştürülmesinin tarıma zarar verdiğini söyledi.
Edinilen bilgiye göre; 16 Ekim 2020 tarihinde 7254 sayılı torba yasada düzenleme yapılarak köylerin mahalle olmaları hakkında değişiklik yapıldı.
Yeni düzenleme ne getiriyor?
Yeni kanuna göre başvuru yapılması şartıyla köy statüsü yeniden değişebilecek.
Düzenlemeye göre; “kırsal mahalle” statüsüne kavuşacak köyler, beldeler için vergi, harç ve su ücreti ödemelerinde muafiyet ve indirimler sağlanıyor.
Kırsal mahalle olacak yerlerde; gelir vergisinden muaf esnaf ile basit usulde gelir vergisine tabi mükellefler tarafından bizzat işyeri olarak kullanılan bina, arsa ve araziler ile mesken amaçlı kullanılan binalar ve zirai istihsalde kullanılan bina, arsa ve araziler emlak vergisinden muaf olacak, ticari, sınai ve turistik faaliyetlerde kullanılan bina, arsa ve araziler için emlak vergisi yüzde 50 indirimli uygulanacak, Belediye Gelirleri Kanunu uyarınca alınması gereken bina inşaat harcı ile imarla ilgili harçlar alınmazken; alınması gereken diğer vergi, harç ve harcamalara katılma payları yüzde 50 indirimli uygulanacak,
Su faturasına yüzde 50 indirim
Bu yerlerde içme ve kullanma suları için alınacak ücret en düşük tarifenin işyerleri için yüzde 50’sini, konutlar için yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde belirlenecek.
Peki, Nasıl olacak?
Vezirköprü’deki köyler başvuru yaptıkları takdirde, sosyo-ekonomik durumu, şehir merkezine uzaklığı, belediye hizmetlerine erişebilirliği, mevcut yapılaşma durumu ve benzeri hususlar dikkate alınarak ilgili ilçe belediye meclisinin kararı ve teklifi üzerine büyükşehir belediye meclisinin en geç 90 gün içinde alacağı karar ile kırsal yerleşim özelliği taşıdığı tespit edilen mahalleler, kırsal mahalle kabul edilebilecek.
Büyükşehir belediyesi, ilçe belediyesinden gelen teklifi aynen veya değiştirerek kabul edebilecek ya da reddedebilecek.

Share
49 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?